EU chce být odolnější. Posílí svou soběstačnost, shodli se lídři na summitu

Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo unii. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři sedmadvacítky členských států, kteří na bruselském summitu jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu.

Schválili rovněž plán Evropské komise (EK), aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací.

"Věříme v hodnoty volného obchodu, zároveň si však myslíme, že by Evropa měla být odolnější," prohlásil po jednání předseda Evropské rady Charles Michel.

? LIVE NOW: follow the press conference at the end of the #EUCO Sent from my mobile device https://t.co/ZvSZRAjHjt

— Charles Michel (@eucopresident) October 2, 2020

Pandemie covidu-19 je podle Michela pro EU příležitostí zjistit, kde jsou její slabiny. Šéfové států a vlád Lídři EU proto vyzvali Evropskou komisi, aby identifikovala, v jakých oblastech je unie závislá na zahraniční produkci. Unie by pak měla hledat cesty, jak dosáhnout "strategické autonomie", jak Michel a další lídři označují soběstačnost v klíčových oblastech.

Zvláště globálním posilováním Číny je motivována snaha lépe chránit unijní trh. Lídři dnes podpořili plán komise, která na jedné straně hodlá odstranit zbytečné překážky volného trhu, chce však zároveň efektivněji dohlížet na spravedlivou konkurenci. Mnohé asijské firmy přitom těží ze státní podpory, která je v EU nepovolená.

Summit rovněž vyzval EK, aby připravila plán digitalizace unie na následující desetiletí. Vůdci unijních zemí také podpořili plán komise, podle něhož má být pětina ze 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč) ve fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.

Související

Více souvisejících

Summit EU Charles Michel EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy