EU i Británie chtějí přidat v jednáních o dohodě, zároveň nevylučují jejich krach

Rozhovory Evropské unie s Británií budou pokračovat i po unijním summitu, po jehož pátečním konci chtěl mít původně britský premiér Boris Johnson jasno o konečném osudu vyjednávání. Podle návrhu závěrů schůzky zatím EU nepovažuje pokrok rozhovorů za dostatečný k uzavření smlouvy o budoucích vztazích. Unie proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.

Podle předběžného návrhu závěrů unijního summitu by se na tom měli ve čtvrtek shodnout prezidenti a premiéři členských zemí. Britský vládní zdroj dnes novinářům sdělil, že Londýn je připraven i po summitu dál jednat a dohodu stále považuje za možnou.

Po více než sedmi měsících bezvýsledných rozhovorů které začaly krátce po lednovém britském odchodu z unie, chtěl mít premiér Boris Johnson jasno o osudu možné dohody právě do jednání unijních lídrů. Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier i zástupci národních vlád však tento týden dali najevo, že chtějí od Londýna ústupky v klíčových sporných otázkách a jsou připraveni v jednáních pokračovat ještě několik příštích týdnů.

"Je v zájmu všech stran uzavřít dohodu před koncem přechodného období. Nesmí to však být za každou cenu," napsal šéfům unijních států a vláda předseda Evropské rady Charles Michel v úterý večer v tradiční pozvánce na summit.

Invitation letter #EUCO https://t.co/VdMsqeeMVA

— Charles Michel (@eucopresident) October 13, 2020

Zmíněná přechodná lhůta zaručující dosavadní podobu vztahů vyprší na konci roku a pokud do té doby nedospějí obě strany k úmluvě, zkomplikují vzájemný obchod cla a kvóty.

Unijní lídři by se podle navrhovaného summitového usnesení, které má ČTK k dispozici, měli shodnout na požadavku vstřícných kroků ze strany Británie. Londýn by podle unie měl sblížit svou pozici s Bruselem v otázce pravidel hospodářské soutěže, dohledu na dodržování smluv a zachování současných rybolovných práv v britských vodách pro rybáře z EU.

Summit by zároveň měl vyzvat členské státy, úřady, firmy i obyvatele k tomu, aby se začali lépe připravovat na "všechny možné výsledky včetně neuzavření dohody".

Britská vláda dlouhodobě tvrdí, že chce s EU běžnou obchodní dohodu, jakou má sedmadvacítka například s Kanadou. Barnier však opakuje, že Londýn chce nadstandardní plný přístup na jednotný unijní trh a musí proto přijmout požadavky EU ve zmíněných oblastech. Británie to zatím odmítá. Britský zdroj blízký vyjednávání sdělil, že ostrovní země bude v rozhovorech pokračovat, i kdyby po summitu nebylo o osudu dohody jasného vůbec nic. Pokud unie ukáže během intenzivnějších jednání vstřícný přístup, dohoda je podle něj stále možná.

O novém krajním termínu ani jedna strana veřejně nemluví, neoficiálně se však hovoří o několika týdnech, aby měly do konce roku čas případnou dohodu posvětit národní parlamenty.

Zmíněný britský činitel podotkl, že vyjednávání se pohnula například v otázkách obchodu, letecké či silniční dopravy, energetiky či zajištění sociálních výhod pro občany druhé strany. Pro Británii však podle něj zůstává stěžejním "politicky citlivým tématem" rybolov.

Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, skupina pobřežních evropských států v čele s Francií však přes Barnierovu snahu nehodlá slevit z požadavků na zachování současných práv pro své rybáře. Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier Summit EU David Frost (vyjednavač) Brexit Charles Michel

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 21 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 10 hodinami

USA vyzvaly státy se systémy Patriot, aby je poskytly Ukrajině

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy