EU může snáze trestat porušování lidských práv po celém světě

Státy Evropské unie mohou ode dneška snáze postihovat porušování lidských práv po celém světě. Ministři zahraničí na jednání v Bruselu schválili vznik nového sankčního režimu, který umožní unii zmrazit majetek či zakázat vstup na své území lidem odpovědným za prohřešky proti lidským právům. Podle diplomatů by mohl být systém brzy využit například pro oblast Blízkého východu či východní Asie, kde až dosud unijní země marně hledaly shodu na přijetí sankcí.

Evropský blok musel až do současnosti složitě schvalovat zvláštní sankční rámec pro každou zemi, v níž shledá nějaké porušení lidských práv. Nový režim, který bývá přirovnáván k takzvanému Magnitského zákonu uplatňovanému Spojenými státy, má umožnit jednodušší a rychlejší potrestání jedinců či soukromých nebo státních subjektů v jakékoli zemi.

Lidé odpovědní za mučení či další porušování lidských práv by "neměli mít možnost jezdit do Evropy nakupovat", řekl před dnešním jednáním německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země unijním schůzkám předsedá.

Nový sankční režim se bude vztahovat zejména na vážné prohřešky vůči lidským právům, mezi jinými na genocidu, mučení, mimosoudní popravy, svévolná uvěznění či omezení svobody shromažďování. Vedle zmíněných trestů může také EU zakázat svým obyvatelům či firmám spolupráci s potrestanými subjekty.

Diplomaté nejčastěji hovoří o tom, že by se mezi prvními mohly sankce vztahovat na země z východní Asie či Blízkého východu. EU se například kvůli složitosti dosavadních pravidel vyžadujících přijetí sankčního rámce vůči konkrétním státům nedokázala shodnout na přijetí postihů za brutální vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Podle diplomatů bude možné využít nový systém například i k trestům za porušování práv lidí protestujících v Hongkongu.

"Navrhovat sankce mohou členské státy. Zatím to žádný neučinil," odpověděl šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání na novinářskou otázku, zda budou prvními potrestanými činitelé uplatňující nový čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong. Jeho cílem je podle Pekingu "obnovit pořádek" po masivních demonstracích za demokracii, podle západních zemí však umožňuje porušovat práva obyvatel této poloautonomní čínské provincie.

Ministři se sice podle Borrella dnes shodli, že situace obyvatel Hongkongu se od posledního unijního prohlášení z léta zhoršila, k přijetí postihů však žádný členský stát nevyzval.

Nový mechanismus má také usnadnit koordinaci postihů EU a USA, které již od roku 2012 využívají zmíněný zákon pojmenovaný po ruském právníku kritickému ke Kremlu, který v roce 2009 zemřel ve vězení. Právě Washington přitom už v létě hongkongské činitele včetně správkyně Carrie Lamové za potlačování svobod obyvatel Hongkongu potrestal.

Na sankcích se však v rámci nového režimu stejně jako dosud budou muset členské země shodnout jednomyslně, což může v některých případech zavádění postihů komplikovat. Borrell již dříve navrhl, aby členské státy například ve věci sankcí hlasovaly kvalifikovanou většinou, tato myšlenka však nezískala potřebnou podporu zemí obávajících se převádění národních pravomocí na unii.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) lidská práva

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Co bude dál ukáží až příští dny

Robert Fico dnes podstoupil CT vyšetření a lékaři odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Miriam Lapuníková, ředitelka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale stále vážný.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy