Pouze v rukou vlád a parlamentů členských zemí Evropské unie je po dnešku termín rozdělování mimořádného finančního balíku na podporu hospodářského oživení po koronavirové krizi. Poté, co fond obnovy obsahující 750 miliard eur (19,5 bilionu korun) schválil Evropský parlament i členské státy, musejí ještě orgány jednotlivých států schválit splácení společné půjčky.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes řekla, že první peníze by mohly být k dispozici v polovině roku.
Zásadní část fondu odsouhlasil tento týden europarlament a po něm i členské státy. Dohodnuté podmínky počítají s tím, že by finance měly mířit do šesti oblastí, jimiž jsou podpora přechodu ke klimaticky šetrné ekonomice, digitalizace, stimuly pro firmy postižené krizí, sociální pomoc pro nejzasaženější obyvatele, posílení zdravotní péče a podpora mladých lidí.
"Ve chvíli, kdy bude ratifikováno rozhodnutí o vlastních zdrojích, půjde si komise na (finanční) trhy půjčit peníze a začne je rozdělovat," prohlásila po dnešním podpisu schválených parametrů fondu šéfka unijní exekutivy. Letos by v rámci předfinancování mohly státy dostat 13 procent ze svých celkových podílů.
Podmínkou toho, aby si mohla komise peníze za výhodný úrok vypůjčit, je ratifikace zmíněného rozhodnutí, které umožní navýšit zdroje unijního rozpočtu a díky tomu v budoucnu společný dluh splácet. S touto změnou musí souhlasit parlamenty či vlády všech jednotlivých zemí.
Čtveřice států - Portugalsko, Chorvatsko, Slovinsko a Kypr - už rozpočtové změny schválila. Většina dalších včetně Česka se to podle informací ČTK chystá udělat do konce března, několik zemí pak oznámilo záměr dokončit schvalovací proces v dubnu. Podle vyjádření nynějšího portugalského předsednictví se v žádné zemi nečeká odpor k tomu, že EU svůj rozpočtový strop navýší. Důvod je podle diplomatů prostý - všechny státy chtějí co nejrychleji začít pumpovat unijní stimuly do svých krizí zasažených ekonomik.
"Nemůžeme si dovolit promarnit další čas," prohlásil po dnešním podpisu portugalský premiér António Costa, podle něhož bude fond "vitamínem", který společně s očkováním proti covidu-19 pomůže unijním zemím v překonání krize a návratu k normálu.
Komise bude rozdělovat členským zemím peníze na základě jejich národních plánů reflektujících požadavky Bruselu. Země mohou své záměry předkládat od poloviny února do konce dubna. Unijní exekutiva má pak dva měsíce na jejich vyhodnocení, než začne přidělovat první finance.
Největšími příjemci budou Itálie a Španělsko, Česko by mělo na přímých platbách získat přes 180 miliard korun, o další stovky miliard pak může požádat v rámci výhodných úvěrů.
Související
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
Smyčka okolo Ruska se utahuje. Arménie chce do EU, doplní množství zemí Balkánu a východní Evropy
EU (Evropská unie) , evropský parlament , evropská komise , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
před 2 hodinami
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
před 3 hodinami
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
před 5 hodinami
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
před 6 hodinami
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
před 7 hodinami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 9 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 9 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 10 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 11 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 12 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
Kreml připustil ochotu ruského prezidenta Vladimira Putina jednat s Donaldem Trumpem. Jenže nikoliv o míru na Ukrajině, nýbrž o jaderném odzbrojení. Otázka mírových jednání tak stále leží na stole. Jak exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl americký politolog a historik Alexander Motyl, Trump to s Ruskem jako hlavní překážkou k míru „myslí vážně“.
Zdroj: Jakub Jurek