EU zaostává za svým cílem v recyklaci plastů, nad emisním plánem visí otazníky

Většina zemí Evropské unie podporuje úpravu limitu emisí skleníkových plynů do roku 2030, některé země ale mají obavy z udržení konkurenceschopnosti. Dnes to na tiskové konferenci po závěru neformální videokonference unijních ministrů energetiky prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Protože jednání bylo neformální, ministři žádné rozhodnutí v této věci nepřijali.

"Většina členských států chce mezicíl roku 2030 upravit, aby byl cíl k roku 2050 reálný," řekl Altmaier k plánu Evropy stát se do poloviny století prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Dodal ale, že některé státy mají pochybnosti, zda vytyčení smělejšího mezicíle nebude na úkor udržení konkurenceschopnosti.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v září navrhla, aby EU místo plánovaného snížení emisí k roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990 posunula limit na 55 procent. Zatímco Altmaier tuto změnu podporuje, český ministr průmyslu Karel Havlíček takový cíl považuje za nereálný. Havlíček to zdůvodnil mimo jiné příliš vysokými náklady, které by podle něj dostaly do problémů automobilový průmysl. Podobně kritické hlasy se ozvaly také z Polska, kde je silný sektor těžby uhlí.

EU zaostává za svým cílem v recyklaci plastů, uvádí auditoři

Pokud Evropská unie nezačne výrazně více recyklovat plastový odpad, nenaplní své ekologické cíle pro následujících pět a deset let. Uvádí to dnešní zpráva auditorů Evropského účetního dvora, podle jejichž zjištění unijní státy stále likvidují větší množství plastových obalů, než kolik jich zvládnou recyklovat.

Tyto údaje může ještě dál zhoršit chystaný zákaz vývozu některých plastových odpadů do chudších mimoevropských zemí. Negativní vliv může navíc mít pandemie covidu-19, kvůli níž se začaly více používat jednorázové plastové výrobky.

Sedmadvacítka unijních zemí jen za rok 2018 vyprodukovala 29 milionů tun plastového odpadu, z čehož bylo 60 procent obalů jako jsou kelímky od jogurtů či láhve od nápojů. Pouze zhruba 40 procent těchto obalů se však podle auditorů daří recyklovat. Podle současného cíle stanoveného Evropskou komisí má přitom do roku 2025 projít recyklačními linkami 50 procent a do roku 2030 55 procent plastových odpadů.

"Aby splnila své recyklační cíle pro plastové obaly, musí EU zvrátit současnou situaci, kdy více spalujeme než recyklujeme," uvedl auditor Samo Jereb odpovědný za dnes zveřejněnou zprávu.

Unijní země podle něho především potřebují výrazně větší kapacity recyklačních zařízení. Téměř třetina odpadu určeného k recyklaci je navíc z EU vyvážena do třetích zemí. Členským státům v tomto směru může zkomplikovat situaci chystaný zákaz vývozu některých hůře recyklovatelných odpadů do méně hospodářsky vyspělých zemí.

? "By resuscitating single-use habits amid sanitary concerns, the #COVID pandemic shows that #plastics will continue to be a mainstay of our economies, but also an ever-growing environmental threat.”?️ @jereb_samo, #ECA Member responsible for the report

— European Court of Auditors (@EUauditors) October 6, 2020

Evropská komise na příští rok chystá nová pravidla, která by měla vést k efektivnějšímu nakládání s plastovými obaly. Členské země budou s Evropským parlamentem jednat o tom, od kdy a v jaké výši zavést novou daň z nerecyklovaných plastů, která by měla pomoci k financování příštího unijního rozpočtu.

Podle Jereba se na snaze omezit ekologicky škodlivé spalování plastů může negativně projevit koronavirová nákaza, kvůli níž se lidé kvůli obavám o zdraví vrátili k používání jednorázových plastových výrobků. EK již dříve varovala, že objem nerecyklovaného odpadu může kvůli ochranným rouškám či rukavicím vzrůst.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) emise Peter Altmaier (CDU) Ekologie Německo recyklace plasty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy