EU zaostává za svým cílem v recyklaci plastů, nad emisním plánem visí otazníky

Většina zemí Evropské unie podporuje úpravu limitu emisí skleníkových plynů do roku 2030, některé země ale mají obavy z udržení konkurenceschopnosti. Dnes to na tiskové konferenci po závěru neformální videokonference unijních ministrů energetiky prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Protože jednání bylo neformální, ministři žádné rozhodnutí v této věci nepřijali.

"Většina členských států chce mezicíl roku 2030 upravit, aby byl cíl k roku 2050 reálný," řekl Altmaier k plánu Evropy stát se do poloviny století prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Dodal ale, že některé státy mají pochybnosti, zda vytyčení smělejšího mezicíle nebude na úkor udržení konkurenceschopnosti.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v září navrhla, aby EU místo plánovaného snížení emisí k roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990 posunula limit na 55 procent. Zatímco Altmaier tuto změnu podporuje, český ministr průmyslu Karel Havlíček takový cíl považuje za nereálný. Havlíček to zdůvodnil mimo jiné příliš vysokými náklady, které by podle něj dostaly do problémů automobilový průmysl. Podobně kritické hlasy se ozvaly také z Polska, kde je silný sektor těžby uhlí.

EU zaostává za svým cílem v recyklaci plastů, uvádí auditoři

Pokud Evropská unie nezačne výrazně více recyklovat plastový odpad, nenaplní své ekologické cíle pro následujících pět a deset let. Uvádí to dnešní zpráva auditorů Evropského účetního dvora, podle jejichž zjištění unijní státy stále likvidují větší množství plastových obalů, než kolik jich zvládnou recyklovat.

Tyto údaje může ještě dál zhoršit chystaný zákaz vývozu některých plastových odpadů do chudších mimoevropských zemí. Negativní vliv může navíc mít pandemie covidu-19, kvůli níž se začaly více používat jednorázové plastové výrobky.

Sedmadvacítka unijních zemí jen za rok 2018 vyprodukovala 29 milionů tun plastového odpadu, z čehož bylo 60 procent obalů jako jsou kelímky od jogurtů či láhve od nápojů. Pouze zhruba 40 procent těchto obalů se však podle auditorů daří recyklovat. Podle současného cíle stanoveného Evropskou komisí má přitom do roku 2025 projít recyklačními linkami 50 procent a do roku 2030 55 procent plastových odpadů.

"Aby splnila své recyklační cíle pro plastové obaly, musí EU zvrátit současnou situaci, kdy více spalujeme než recyklujeme," uvedl auditor Samo Jereb odpovědný za dnes zveřejněnou zprávu.

Unijní země podle něho především potřebují výrazně větší kapacity recyklačních zařízení. Téměř třetina odpadu určeného k recyklaci je navíc z EU vyvážena do třetích zemí. Členským státům v tomto směru může zkomplikovat situaci chystaný zákaz vývozu některých hůře recyklovatelných odpadů do méně hospodářsky vyspělých zemí.

? "By resuscitating single-use habits amid sanitary concerns, the #COVID pandemic shows that #plastics will continue to be a mainstay of our economies, but also an ever-growing environmental threat.”?️ @jereb_samo, #ECA Member responsible for the report

— European Court of Auditors (@EUauditors) October 6, 2020

Evropská komise na příští rok chystá nová pravidla, která by měla vést k efektivnějšímu nakládání s plastovými obaly. Členské země budou s Evropským parlamentem jednat o tom, od kdy a v jaké výši zavést novou daň z nerecyklovaných plastů, která by měla pomoci k financování příštího unijního rozpočtu.

Podle Jereba se na snaze omezit ekologicky škodlivé spalování plastů může negativně projevit koronavirová nákaza, kvůli níž se lidé kvůli obavám o zdraví vrátili k používání jednorázových plastových výrobků. EK již dříve varovala, že objem nerecyklovaného odpadu může kvůli ochranným rouškám či rukavicím vzrůst.

Související

Martin Jirušek Původní zpráva

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) emise Peter Altmaier (CDU) Ekologie Německo recyklace plasty

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 2 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 7 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 7 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Biden

Poslední hrdinský čin Bidena: Vysmál se Putinovi za to, že se mu nic nepovedlo

Bývalý prezident USA Joe Biden těsně před koncem svého mandátu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nesplnil žádný ze svých strategických cílů na Ukrajině. Tato slova zazněla během jeho projevu o zahraniční politice před ukončením jeho funkčního období a nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Počasí: Nové varování před dnešní ledovkou. Už se začíná tvořit

V Česku se už od ranních hodin začíná tvořit ledovka, před kterou meteorologové s předstihem varovali ve středu. Hned ráno vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizovanou výstrahu. Místy se totiž vyskytují mrznoucí srážky dříve, než se čekalo.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy