Evropa se chystá na revoluci. Zákaz jednorázových plastů je jen začátek

Po jednorázových plastech zůstává zbytečný odpad, který znečišťuje moře. Země vymýšlí způsoby, jak se jich zbavit. Evropa přišla zatím s nejrozsáhlejší strategií. Státy OSN se dohodly, že jejich spotřebu výrazně sníží do roku 2030. Evropa, Indie a další státy se chtěly zbavit jednorázových výrobků do roku 2025.

Ekologické organizace tvrdí, že USA spolu s některými zeměmi západní Evropy jsou největšími producenty plastového odpadu. Na jednoho obyvatele tam dosahuje roční spotřeba plastů okolo 100 kilogramů. Jiné země produkují okolo 20 kilogramů na obyvatele za rok.

Česko se pohybuje pod evropským průměrem a roční spotřeba plastových obalů dosahuje asi 22,5 kilogramů na osobu. Průměrný Evropan produkuje asi 32 kilogramů plastových obalů ročně. V Evropě jsou největšími producenty odpadu z plastových balení Irové, uvedl server Evropa v datech.

Lidé se obávají vlivu plastů na své zdraví a jejich dopadu na životní prostředí. Používají proto jiné materiály jako papír, dřevo, nebo opakovaně používají plasty, aby odpad nevznikl. Evropská strategie pro plasty staví na opakovaném používání plastových a jiných obalů. Tvrdí, že do deseti let mají být všechny plastové obaly v EU recyklovatelné nebo znovupoužitelné. 

Od roku 2021 se nebudou moci prodávat jednorázové plastové výrobky. Patří mezi ně jednorázové plastové talíře, příbory, brčka, nápojová míchátka nebo boxy na jídlo a pití z polystyrenu. Firmy dostaly dva roky, aby se na změnu připravily. “Jsme si vědomi stopy, kterou na planetě zanechává naše podnikání, a proto se již dlouhodobě zabýváme tím, jak ji zmenšit. Na naší strategii omezování plastů jsme začali pracovat již před dlouho tím, než se toto téma začalo objevovat v médiích. V různých fázích rozpracování a testování máme plán náhrady plastových obalů za alternativní. Příkladem již provedených změn mohou být dřevěná míchátka, která v České republice máme už více než 20 let. Stejně tak papírové tašky na objednávku s sebou nebo držáky na nápoje z recyklovaného papíru,” řekla ředitelka PR a komunikace McDonald’s v České republice Zuzana Svobodová.

Do deseti let se má také zajistit, že se zpět vysbírá 90 % plastových lahví od pití. Systémy zálohování už fungují v Chorvatsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Německu, Nizozemsku nebo Švédsku. Třetina materiálu pro výrobu lahví musí pocházet z již recyklovaného plastu.

Evropská strategie chce, aby se využívaly zálohované nápojové kelímky a plastové nádoby na potraviny. V Česku jsou systémy vrátných kelímků Otoč kelímek a GoCup. Jeden zálohovaný kelímek dokáže nahradit až 500 jednorázových. Denně se také v Česku vyhodí okolo 54 tun jednorázových obalů na jídlo. Tomu zase pomáhají předcházet systémy vratných obalů Rekrabička a Vratné misky. Rozrůstají se i bezobalové obchody, a tak se domácnosti mohou zbavit zbytečného odpadu.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

Ekologie ekologové evropa plasty Česká republika Indie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy