Evropská komise uvažuje o vyřazení Maďarska z globální dohody o daních

Evropská komise zjišťuje, zda by členské země Evropské unie podpořily plán na vyřazení Maďarska z návrhu zákona EU na zavedení globální minimální sazby daně z příjmu právnických osob ve výši 15 procent. Uvedl to server Politico s odvoláním na čtyři představitele ministerstev financí unijních států.

Podle serveru úředníci EK obvolávají jednotlivé země, aby zjistili jejich ochotu k tzv. dohodě o posílené spolupráci, která by zrušila veto Budapešti vůči této iniciativě. Daňové zákony vyžadují jednomyslnost, aby mohly projít bruselských legislativním mechanismem. To dává jakékoli zemi EU pravomoc je zablokovat. Posílená spolupráce by však členským zemím, které jsou opatřením nakloněny, umožnila postupovat bez nutnosti dosáhnout jednomyslnosti. Pokud bude mít vyřazení Maďarska podporu, může EK představit iniciativu posílené spolupráce před zasedáním ministrů financí příští měsíc.

"Realizace historické mezinárodní dohody o minimálním zdanění má pro Evropskou komisi vysokou prioritu," uvedl mluvčí EK na dotaz serveru Politico. "Jsme v úzkém kontaktu s členskými státy, abychom tohoto cíle dosáhli."

Maďarské veto týkající se dohody o minimální sazbě daně je pro Brusel nepříjemné. Instituce EU doufaly, že dohodu rychle zavedou a budou tak udávat tempo více než 130 zemím, které dohodu o minimální dani rovněž podpořily, včetně USA, Číny, Indie a Británie.

Hlavním organizátorem iniciativy reforem firemních daní je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Cílem je, aby se daňové ráje staly zbytečné a zajistit, aby nadnárodní společnosti a technologičtí giganti platili spravedlivý podíl ze svého zisku v jednotlivých zemích. Daňová reforma se skládá ze dvou částí: z daňové sazby pro nadnárodní firmy a z opatření, které zajistí, aby 100 největších společností světa platilo daně ze svých operací a tržeb po celém světě. Představitelé skupiny předních ekonomik světa G20 návrh schválili loni na podzim, OECD ale ještě dokončuje pravidla zdanění 100 největších firem.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Daně evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy