Evropský parlament vyloučil možnost schválení dohody s Británií do konce roku

Evropský parlament již letos nestihne schválit případnou dohodu mezi Evropskou unií a Británií, podle níž se měly obchodní a další vztahy obou stran řídit od začátku ledna. Europoslanci dnes konstatovali, že na prostudování a schválení dokumentu nebudou mít dostatek času, i kdyby Brusel a Londýn v nejbližších hodinách či dnech úmluvu nakonec podepsaly.

Obě strany ani po měsících rozhovorů nedospěly ke kompromisu ohledně přístupu unijních rybářů do britských vod či ohledně společných pravidel hospodářské soutěže. Přechodné období vyprší poslední letošní den a po jeho konci už se Británie nebude řídit unijním právem. Europoslanci minulý týden oznámili, že mezním termínem pro uzavření dohody, aby ji stihli schválit, je neděle 20. prosince.

"Evropský parlament dělal vše, co bylo v jeho silách, aby udělil svůj souhlas do konce přechodného období, a je připraven podniknout jakýkoli krok, aby minimalizoval negativní dopad na občany a firmy," napsal dnes na twitteru brexitový koordinátor EP David McAllister po schůzce skupiny zabývající se vztahy s Británií.

The @Europarl_EN has done its utmost to be in a position to grant consent before the end of the transition period and is committed to take any step that minimises disruptions for our citizens and businesses. Later, I will meet @EP_President to discuss the next possible steps. /2

— davidmcallister (@davidmcallister) December 21, 2020

Jeho kolegyně a šéfka parlamentních socialistů Iratxe Garcíaová podotkla, že pokud by vyjednávání v příštích dnech k dohodě dospěla, bude na Evropské komisi, aby našla cestu, jak překlenout období od začátku roku do ratifikace dohody.

Diplomaté některých unijních zemí přitom hovoří o možnosti, že by dohoda mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu parlamentu, který by ji mohl schválit až dodatečně v lednu. Tuto variantu však řada europoslanců odmítá, neboť jim podle nich výrazně ztěžuje případné odmítnutí smlouvy.

Vyjednávači obou stran dnes pokračují ve snaze přiblížit shodu v otázkách práv na rybolov v britských vodách či standardů dodržovaných britskými firmami. Podle unijních zdrojů o víkendu nabídl hlavní vyjednávač EU Michel Barnier možnost, že by se rybáři z členských zemí vzdali většího podílu na úlovcích než byli dosud ochotni, ani tento ústupek však Londýn nepřesvědčil.

"Víkendová nabídka EU byla velmi velkorysá a země jako Francie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie a Irsko sotva učiní další," řekl televizi RTE irský ministr zahraničí Simon Coveney.

Obě strany nadále tvrdí, že se chtějí o dohodu pokoušet do poslední chvíle, ale jsou připraveny obejít se i bez ní. Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí, na které může mít navíc dopad šíření nové mutace viru v Británii.

Související

Více souvisejících

Brexit evropský parlament EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier Simon Coveney (irský ministr)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 16 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy