Finsko jako příklad země, která je premiantem v boji s dezinformacemi

Finsko se umístilo první v žebříčku Media Literacy Index 2021, který sestavují European Policies Initiative a Open Society Institute – Sofia. Index hodnotí odolnost vůči šíření možných dezinformací v pětatřiceti evropských zemích. Soustředí se také na svobodu médií, vzdělávání a důvěru ve společnost.

Další v pořadí tohoto žebříčku se umístilo Dánsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Česká republika se umístila na 19. příčce a mezi posledními se umístila Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina nebo Albánie.

Jak uvádí Finská vláda na svých stránkách, boj proti dezinformací považuje za důležitý v kontextu realizace lidských práv.

Finsko má přitom silnou motivaci bojovat proti dezinformacím. Když v roce 2014 došlo k anexi Krymu sousedním Ruskem, začalo se Finsko dívat na svého velkého souseda s rostoucím znepokojením. Následovala totiž zvýšená dezinformační aktivita cílící na Finsko, která obsahovala snahy o přepisování historie a pronásledování novinářů i výzkumníků, kteří se k Rusku stavěli kriticky.

Pro finský přístup je přitom typické zapojení různých úřadů. Vylepšení mediální gramotnosti se stalo klíčovým cílem ministerstva školství a kultury. Programy pro mediální vzdělávání jsou součástí školní výuky, ale další iniciativy směřují také ke vzdělávání dospělých.

Jak uvádí Kari Kivinen pro The Guardian, s mediální gramotností je možné začínat ve velmi útlém věku. U nejmladších dětí přitom využívají i pohádkové příběhy.

U větších dětí je pak záběr širší, například na druhém stupni se v hodinách matematicky učí, jak jednoduché je lhát za využití statistiky. V rámci výtvarné výchovy rozebírají, jak je možné manipulovat s významem obrazu. V dějepisu se zaměřují na významné kampaně propagandy, zatímco v hodinách finštiny se rozebírá, kolika možnými způsoby lze využívat slov za účelem zmatení nebo oklamání.

Kromě výuky na školách je významným pilířem v boji proti dezinformacím práce s veřejnými činiteli. Finská vláda se rozhodla zaměstnat Jeda Willarda, který je ředitelem Franklin Delano Roosevelt Center for Global Engagement na Harvardu. S jeho pomocí pak byl sestaven program pro chápání a identifikaci toho, proč jsou dezinformace tak virální a jak se bránit propagandě.

Výsledkem bylo týdenní školení, kterého se účastnilo 100 vládních úředníků z různých odborů a úrovní hierarchie. To se přitom nezaměřovalo primárně na nepravdivé zprávy, které se o zemi šíří. Podle Willarda je zásadní vytvořit nový narativ, který zdůrazňuje finské hodnoty a vyprávět pozitivní „finský příběh“.

Podle některých výzkumníků je zároveň potřeba šetřit s vyvracením nepravdivých informací. Při systematickém opakování dezinformací totiž hrozí, že se lidem vryjí do paměti a nebudou si už příliš pamatovat argumenty, které je vyvracely.

Celkově od roku 2016 došlo ve Finsku k proškolení více než 10 000 úředníků, novinářů a neziskových organizací v oblasti odolnosti vůči dezinformacím.

Stejně jako Finsko při zavádění svých programů pozvalo světové odborníky, další země se obracejí na Finsko jako inspiraci v boji s dezinformacemi. Není náhodou, že se Finsko stalo hostitelem European Center of Excellence for Countering Hybrid Threats, tedy Evropského centra pro boj s hybridními hrozbami.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

Více souvisejících

Finsko Boj proti dezinformacím a fake news fake news

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy