Finsko se umístilo první v žebříčku Media Literacy Index 2021, který sestavují European Policies Initiative a Open Society Institute – Sofia. Index hodnotí odolnost vůči šíření možných dezinformací v pětatřiceti evropských zemích. Soustředí se také na svobodu médií, vzdělávání a důvěru ve společnost.
Další v pořadí tohoto žebříčku se umístilo Dánsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Česká republika se umístila na 19. příčce a mezi posledními se umístila Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina nebo Albánie.
Jak uvádí Finská vláda na svých stránkách, boj proti dezinformací považuje za důležitý v kontextu realizace lidských práv.
Finsko má přitom silnou motivaci bojovat proti dezinformacím. Když v roce 2014 došlo k anexi Krymu sousedním Ruskem, začalo se Finsko dívat na svého velkého souseda s rostoucím znepokojením. Následovala totiž zvýšená dezinformační aktivita cílící na Finsko, která obsahovala snahy o přepisování historie a pronásledování novinářů i výzkumníků, kteří se k Rusku stavěli kriticky.
Pro finský přístup je přitom typické zapojení různých úřadů. Vylepšení mediální gramotnosti se stalo klíčovým cílem ministerstva školství a kultury. Programy pro mediální vzdělávání jsou součástí školní výuky, ale další iniciativy směřují také ke vzdělávání dospělých.
Jak uvádí Kari Kivinen pro The Guardian, s mediální gramotností je možné začínat ve velmi útlém věku. U nejmladších dětí přitom využívají i pohádkové příběhy.
U větších dětí je pak záběr širší, například na druhém stupni se v hodinách matematicky učí, jak jednoduché je lhát za využití statistiky. V rámci výtvarné výchovy rozebírají, jak je možné manipulovat s významem obrazu. V dějepisu se zaměřují na významné kampaně propagandy, zatímco v hodinách finštiny se rozebírá, kolika možnými způsoby lze využívat slov za účelem zmatení nebo oklamání.
Kromě výuky na školách je významným pilířem v boji proti dezinformacím práce s veřejnými činiteli. Finská vláda se rozhodla zaměstnat Jeda Willarda, který je ředitelem Franklin Delano Roosevelt Center for Global Engagement na Harvardu. S jeho pomocí pak byl sestaven program pro chápání a identifikaci toho, proč jsou dezinformace tak virální a jak se bránit propagandě.
Výsledkem bylo týdenní školení, kterého se účastnilo 100 vládních úředníků z různých odborů a úrovní hierarchie. To se přitom nezaměřovalo primárně na nepravdivé zprávy, které se o zemi šíří. Podle Willarda je zásadní vytvořit nový narativ, který zdůrazňuje finské hodnoty a vyprávět pozitivní „finský příběh“.
Podle některých výzkumníků je zároveň potřeba šetřit s vyvracením nepravdivých informací. Při systematickém opakování dezinformací totiž hrozí, že se lidem vryjí do paměti a nebudou si už příliš pamatovat argumenty, které je vyvracely.
Celkově od roku 2016 došlo ve Finsku k proškolení více než 10 000 úředníků, novinářů a neziskových organizací v oblasti odolnosti vůči dezinformacím.
Stejně jako Finsko při zavádění svých programů pozvalo světové odborníky, další země se obracejí na Finsko jako inspiraci v boji s dezinformacemi. Není náhodou, že se Finsko stalo hostitelem European Center of Excellence for Countering Hybrid Threats, tedy Evropského centra pro boj s hybridními hrozbami.
Související
NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem
Finové schválili kontroverzní migrační zákon. Lidskoprávní organizace se bouří, EK je klidná
Finsko , Boj proti dezinformacím a fake news , fake news
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 44 minutami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 1 hodinou
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 3 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 4 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
včera
Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst
včera
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
včera
Severokorejské jednotky do Evropy nepatří. Kongresman vyzval NATO k útoku
včera
Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých
včera
Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří
Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh.
Zdroj: Libor Novák