Papež František přirovnal sběrné tábory pro migranty k nacistickým koncentračním táborům a Stalinovým gulagům

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity",

Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci. Návštěva se ale neobešla bez incidentu - před vchodem do aténského pravoslavného arcibiskupství na Františka postarší ortodoxní mnich vykřikl: "Papeži, jsi kacíř".

Papež v prezidentském paláci mimo jiné řekl, že stav demokracie ve světě se nebezpečně zhoršil. Nespokojení lidé jsou podle něj vábeni "písněmi sirén" ze strany populistických politiků, kteří slibují snadná, ale nereálná řešení.

"Tady se zrodila demokracie. Bez Atén a bez Řecka by Evropa i celý svět nebyli tím, čím jsou dnes," dodal papež. Varoval také před jednoduchými odpověďmi, které nabízejí populisté.

V této souvislosti pontifex vyzval k návratu k politice, která upřednostňuje obecné dobro a není založena na vyvolávání strachu. "Nemůžeme si s obavami nevšimnout, že jsme nyní, a nejen v Evropě, svědky ústupu od demokracie," prohlásil František v projevu, ve kterém citoval i starověké řecké filozofy a spisovatele, například Aristotela či Homéra.

Žádnou konkrétní zemi František nezmínil, jak ale poznamenala agentura Reuters, už v minulosti kritizoval několik politiků, včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa či vůdce italské krajní pravice Mattea Salviniho, zejména v souvislosti s jejich přístupem k migraci. Lidé by si podle papeže měli dávat pozor na politiky, kteří jsou "posedlí popularitou, touhou po zviditelnění a které doprovázejí nereálné sliby".

Pokud jde o migraci, osudy uprchlíků, z nichž mnozí zemřou na moři, papež označil za "hrozivou moderní Odysseu".

Pozdější incident před vchodem do arcibiskupství připomněl přetrvávající nedůvěru mezi oběma rozdělenými církvemi. Mnich podle svědků křičel dostatečně nahlas, aby František rozruch zaznamenal. Postaršího muže v černém klobouku s dlouhým bílým plnovousem následně odvedla policie.

Křesťanství se rozdělilo na římskokatolickou a východní pravoslavnou církev v roce 1054 při takzvaném velkém schizmatu a po staletí byly vztahy mezi oběma církvemi napjaté. Papež ve svém projevu k arcibiskupovi požádal jménem římskokatolické církve o odpuštění za její podíl na historických křivdách, které vedly k rozkolu.

"Je tragické, že v pozdějších dobách jsme se od sebe vzdálili. Světské starosti nás otrávily, plevel podezíravosti rozšířil propast mezi námi a my jsme přestali pečovat o společenství," řekl František arcibiskupovi aténskému Hieronymovi II., s nímž se setkal při své první cestě do Řecka v roce 2016.

Papež přijel do Atén už ráno, nejprve se setkal s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou, později měl v plánu schůzku s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a návštěvu nejvyššího představitele řecké pravoslavné církve, tedy aténského arcibiskupa. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Do Řecka papež zamířil z Kypru, kde se rovněž setkal s migranty. Při velmi emotivní schůzce mimo jiné kritizoval západní společnost za to, že si zvyká na špatné a nelidské zacházení s migranty a je vůči němu netečná. Sběrné tábory v zemích na jižním břehu Středozemního moře, kam míří migranti v případě, že jsou na hranicích s Evropou zahnáni, přirovnal k nacistickým koncentračním táborům a Stalinovým gulagům. "Jsou to místa otroctví," řekl.

Související

Více souvisejících

Řecko uprchlíci Papež František

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 3 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 18 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy