Hladomor v Evropě? Po pandemii přijde potravinová chudoba, varují experti

Hladomory ve středověké Evropě nebyly žádnou výjimkou. Až s moderní dobou nastaly časy, kdy se nemusíme obávat jedné špatné úrody, která by nás dělila od smrti hladem. Odborníci však bijí na poplach. Díky restrikcím, které přijala většina zemí Evropy, se nachází milióny lidí bez práce a očekává se, že ekonomický dopad bude zřejmý i po pandemické době a podle odborníků Evropu čeká potravinová chudoba.

UNICEF v roce 2017 uvedl, že 18 % domácností v Evropě s dětmi mladšími 15 let bylo na pokraji potravinové chudoby. „Budeme procházet ekonomickou recesí, která tu nebyla od 30.let, což znamená, že počet lidí, kteří budou v potravinové chudobě se zdvojnásobí,“ řekl Jacques Vandenschrik, prezident Evropské potravinové banky pro Politico.

Zvýšení poptávky je již teď znatelný, díky dětem z rodin s nízkými příjmy, které jsou závislé na školních obědech, protože školy byly uzavřeny.

Vlády napříč celou Evropou se snaží pomáhat lidem v boji proti potravinové chudobě již od začátku pandemie SARS-CoV-2. V Itálii premiér Giuseppe Conte v březnu slíbil, že vláda poskytne 4,3 miliardy EUR na pomoc občanům a dalších 400 miliónů EUR na potravinové poukázky, ale dodal, že to nestačí, aby nakrmil hladový národ. Britská vláda nabídla 3,25 miliónů liber organizacím, které rozdělují potraviny pro sociálně slabší rodiny a přerozdělila až 14 000 tun přebytečných zásob.

Největší problém, který vyvstal s nařízenými restrikcemi je, jak nakrmit děti, které v mnoha případech byly závislé pouze na školních obědech hrazené státem a často to bylo jediné jídlo během dne. „Děti, které čerpali stravovací stipendium, přišli o hlavní jídlo a rodiče, si nemohou dovolit neočekávané výdaje na jejich stravu,“ uvedla Graciela Malgesiniová, vedoucí španělské pobočky evropských sítí proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN).

Ve Španělsku vláda přidělila peníze na přípravu potravinových balíčků pro děti, které stipendium čerpaly. Ve Velké Británii je 1,3 miliónů dětí, které byly odkázány na školní obědy a vláda poskytuje týdenní potravinové poukázky, zatímco jsou školy zavřené.

Odborníci varují před dalším vedlejším účinkem krize, a to je nezdravé jídlo, které by mohlo vést k podvýživě a potenciálně to ponese další zdravotní rizika. Údaje ukazují, že lidé po celém světě se zásobili polotovary nebo již hotovými jídly, místo aby jedli ovoce nebo zeleninu.

„Zdravé jídlo je stále mnohem dražší, hodně lidí přežívá na chlebu nebo smaženém jídle, které je mnohem levnější,“ řekla Elke Vandermeerschen, referentka EAPN.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa potraviny jídlo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy