Ministerstvo pro imigraci dostalo stopku? Po brexitu by mohlo narušit systém

Vzhledem k plánovanému odchodu Velké Británie z Evropské unie k 31. lednu tohoto roku kolovaly úvahy o tom, zda by po brexitu nemělo dojít k vytvoření nového ministerstva. Nový resort by se potýkal s problematikou imigrace na britské ostrovy a ochranou hranic. Z Downing Street se však ozývají spíše projevy nesouhlasu.

Britský premiér Boris Johnson považuje potenciální vytvoření nového ministerstva pro imigraci a hranice, které by bylo zcela oddělené od současného královského ministerstva vnitra, za neproveditelné. Ministerský předseda však již déle zvažuje provedení určitých změn ve strukturách britské vlády a kabinetu, a to tak, aby díky nim byla vláda připravená a způsobilá k vykonání svého mandátu v období po brexitu. Rozdělení ministerstva vnitra na dvě části tak podle úředníků Borise Johnsona nepřichází v současné situaci v úvahu.

Namísto rozdělení ministerstva vnitra se očekávají spíše menší restrukturalizace uvnitř britského kabinetu a další zmocnění tamější vlády za účelem efektivnějšího vedení vyjednávacích rozhovorů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Reorganizace uvnitř vlády se očekává především kvůli výrokům premiéra Johnsona týkajících se omezení pohybu méně kvalifikovaných migrantů na britské ostrovy.

Mnozí britští úředníci argumentují, že by vytvoření zcela nového ministerstva pro záležitosti imigrace v průběhu po-brexitové reformy jednotlivých politik přineslo nechtěné narušení chodu vlády. Rozdělením resortu pro vnitřní záležitosti by také mohlo dojít k oslabení propojení oblastí migrace a bezpečnosti. Z vedoucích pozic ministerstva vnitra se však ozývají hlasy hájící vnitřní reformu resortu.

Vláda by podle programového ředitele pro brexit Joe Owena měla zvážit, jestli je aktuální nastavení ministerstva způsobilé k řízení všech úkolů, včetně imigrace. Stejného názoru je i londýnský profesor Jonathan Portes, někdejší úředník britské vlády, který považuje budoucí restrukturalizaci královského resortu vnitra za dobrý nápad. 

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Ministerstvo vnitra EU (Evropská unie) Boris Johnson Downing Street 10

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy