Unijní poslanci požadují ráznější boj proti nerovnostem v EU

Poslanci Evropského parlamentu se na konci minulého týdne hromadně shodli na tom, že aktuální situace na kontinentu je, co se nerovností napříč unijními státy, ale i jednotlivými regiony či občanskými skupinami týče, kritická. I proto nadále naléhají na zavedení minimální mzdy a stanovení společných socio-ekonomických základů, které napomohou k dosažení společných cílů v rámci unie.

Evropští poslanci v minulém týdnu opětovně poukázali na rozdíly, které napříč státy Evropské unie nadále přetrvávají. Zatímco se například nezaměstnanost států eurozóny rekordně snižuje, nezaměstnanost mladistvých v celé EU zůstává až nepřijatelně vysoká – podle roční zprávy parlamentního výboru pro zaměstnanost tak dochází ke konstantnímu prohlubování socio-ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU. I z tohoto důvodu je již nyní zřejmé, že do roku 2020 nebude dosaženo stanoveného cíle na snižování chudoby.

V Evropské unii nadále zůstává okolo 113 milionů lidí, kteří se pohybují na hranici chudoby a sociální exkluze. Tato data jsou zveřejněna na webových stránkách Evropského parlamentu.

V rozhodnutí, které unijní poslanci na základě svých obav v uplynulém týdnu přijali, se dovolávají především toho, aby došlo k legislativnímu ukotvení minimální unijní mzdy a fondů, které by zabezpečily půjčky pro národní systémy pojištění. Peníze z těchto fondů a půjček by se pak distribuovali v případě závažných ekonomických šoků v nejvíce postižených členských zemích. Dalším citlivým bodem jednání byla i otázka dětské chudoby, proti které chtějí poslanci zakročit vytvořením jakési „záruky“ pro děti, stejně jako i otázka nezaměstnanosti mladistvých jako taková.

Problematika dlouhodobé nezaměstnanosti se má pro unii stát prioritou. Důležité bude také posílení sociální práv v rámci Evropské unie, a to naplňováním unijního pilíře sociálních práv, kterého má být dosaženo přijetím potřebné legislativy a adekvátních finančních prostředků do této oblasti. A v poslední řadě se zákonodárci shodli na přijetí směrnice týkající se platové transparentnosti, která má za cíl napomoci k odstranění genderové platové nerovnosti.

Rezoluci týkající se všech těchto zmíněných záležitostí podpořilo celkem 422 unijních poslanců, 131 hlasovalo proti a 101 členů se hlasování zdrželo. Dosavadním problémem je skutečnost, že se na sociální politiku v rámci EU neklade dostatečný důraz. Ta je přitom podle slov zpravodajky odhlasované rezoluce - Yany Toomové, stejně důležitá jako ekonomické politiky, společný trh nebo další sdílené oblasti.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) genderová rovnost Ekonomika evropský parlament sociální politika Minimální mzda nezaměstnanost / nezaměstnaní europoslanci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 33 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy