Výsledek chorvatského předsednictví: Bude se EU rozšiřovat?

Chorvatsko, nejmladší člen Evropské unie, se na počátku nového roku ujalo rotujícího předsednictví Rady Evropské unie. Země v pomyslném čele unie stanula od svého vstupu do EU v roce 2013 poprvé. Chorvatský premiér při úvodním projevu zdůraznil důležitost vztahu EU se státy Balkánu. A předsedkyně Evropské komise s ním souhlasila. Von der Leyenová tak znovuotevřela téma přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií – podle ní dodrží Evropská unie svůj slib.

Dva balkánské státy – Severní Makedonie a Albánie, by se v blízké budoucnosti mohly stát dalšími členy Evropské unie. Pravděpodobnost dalšího rozšiřování však v loňském roce razantně poklesla po tom, co francouzský prezident Emmanuel Macron zamezil v rámci Evropské rady otevření přístupových rozhovorů s dvěma balkánskými státy. Důvodem byly především jeho obavy o dopadech potenciálního rozšíření o státy Balkánu na podobu rozhodovacího procesu EU. V Evropské radě je při zahájení přístupových rozhovorů s kandidátskými státy nutná jednomyslnost, ta však stále mezi současnými členy EU nepanuje.

Nová předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, však zastává opačné stanovisko než její francouzský protějšek. Je toho názoru, že by mělo dojít k co nejbližšímu navazování vztahů mezi unií a balkánskými státy. Severní Makedonie a Albánie podle jejích slov již „ušly dlouhou cestu“ a splnily mnohá kritéria EU, nyní je tedy na čase, aby Evropská unie svoje sliby dodržela a vstupní rozhovory spustila. Právě chorvatské předsednictví EU by mohlo dalšímu unijnímu rozšíření otevřít dveře.

Předpokládá se, že nová Komise von der Leyenové zanedlouho předloží návrh toho, jak zefektivnit rozšiřovací proces EU, uvedl zpravodajský server Politico.

„Nadcházející měsíce budou pro vztahy s Balkánem samozřejmě zcela klíčové,“ pronesla šéfka Evropské komise. V letošním roce se má navíc vést debata o Evropské unii, jejím obecném směřování či institucionálním a právním ukotvení. Debata o „budoucnosti Evropy“ vychází z iniciativy Francie a Německa, konkrétně z rétoriky a činů prezidenta Macrona a německé spolkové kancléřky Merkelové. Zdá se však, že se o reformu EU snaží přičinit především Francie. Například již v listopadu minulého roku předložila Paříž návrh na změnu unijních pravidel pro přijímání nových členů.

Očekává se, že by se téma možného rozšíření o Albánii a Severní Makedonii mělo oficiálně znovu otevřít již v březnu, tedy před konáním samotného summitu EU-Západní Balkán. Tento summit je naplánovaný na květen, konat se bude v chorvatském hlavním městě Záhřebu a von der Leyenová očekává, že by v jeho průběhu mohlo dojít ke zlomovému okamžiku. Podle jejích slov však EU do té doby stále čeká hodně práce.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) rada evropské unie albánie Chorvatsko Ursula von der Leyenová Severní Makedonie Rozšiřování EU

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina poprvé vyrobí deset samohybných houfnic Bohdana na podvozku Tatra

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí deset ukrajinských samohybných houfnic Bohdana a v následujících měsících toto množství ještě vzroste, uvedl dnes na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy