Ombusmanka EU obhájila post. Co je její agendou?

Evropský parlament 18. prosince volil nového veřejného ochránce práv pro nadcházející období. Post znovu obhájila Emily O’Reilly, někdejší první irská ombudsmanka, komisařka a novinářka. O’Reillová byla poprvé do křesla unijního veřejného ochránce práv zvolena 3. července 2013, oficiálně se úřadu ujala v září toho roku. Před pár dny europoslanci většinově rozhodli o tom, že se irská ombudsmanka bude i v nadcházejících pěti letech zabývat vyšetřováním stížností proti unijním orgánům. Na jakých principech tento poměrně nový evropský úřad funguje?

Středečnímu hlasování o novém evropském ombudsmanovi, či v tomto případě ombudsmance, předcházelo veřejné slyšení celkem pěti kandidátů. Slyšení mají typicky na starost unijní poslanci, kteří na základě výpovědí dotazovaných kandidátů hodnotí jejich záměry coby možných budoucích ochránců práv, jejich priority, ale i nestrannost a transparentnost.

Kromě již zmiňované Emily O’Reillové se o post unijního ombudsmana ucházeli: současný ombudsman italského regionu Kampánie – Giuseppe Fortunato, estonská soudkyně – Julia Laffranque, někdejší litevský eurokomisař pro lidská práva – Nils Muižnieks a bývalá švédská europoslankyně – Cecilia Wikström. Na základě veřejného slyšení ze dne 3. prosince se europoslanci ve většině (320 ku 280) shodli, že v křesle i po dobu následující období zůstane irská ombudsmanka O’Reillová.

Jak úřad funguje?

Úřad unijního veřejného ochránce práv je v evropské integraci spíše novým fenoménem – funkce nevznikla v zárodku Evropských společenství v 50. letech minulého století, ale až v roce 1995. Vytvoření této funkce lze považovat za jeden z kroků k hlubší politické integraci, kterou Maastrichtská smlouva právně ukotvila o dva roky dříve. Unijní ombudsman také více přibližuje Evropskou unii jejím občanům – a to tak, že přijímá a zabývá se jejich stížnostmi na unijní orgány, instituce a další nadnárodní subjekty EU, jakými jsou například evropské agentury.

Hlavní náplní práce nové unijní ombudsmanky bude tedy v první řadě prošetřování administrativních pochybení evropských institucí a dalších orgánů Evropské unie. K nesprávnému úřednímu postupu dochází tehdy, když daný orgán nejedná v souladu s právními předpisy, nebo dokonce pokud jedná v rozporu s lidskými právy. Nesprávným úředním postupem ze strany unijních institucí můžeme rozumět: nekalé jednání evropských těles, diskriminaci, překročení pravomocí daných unijními smlouvami, zneužití moci, užití neadekvátních procedur a další. Důležité je, že osoba, která stížnost k veřejnému ochránci podává, nemusí být nutně danou skutečností dotčena, může být tedy pouhým pozorovatelem pochybení.

Stížnost mohou k ombudsmance podávat nejenom unijní občané a rezidenti členských zemí EU, ale dále také podniky či sdružení usazené na území evropského bloku. Evropské orgány se tak snaží unii a její struktury přiblížit běžným občanům a jejich organizacím. Otázkou však zůstává, kolik stížností ombudsman reálně řeší a v kolika případech se jedná o stížnosti oprávněné. Můžeme nicméně tvrdit, že díky občanskému zapojení se do běžného fungování EU, či alespoň díky existenci této funkce, se snižuje demokratický deficit unie, který mnozí kritici EU v současnosti zdůrazňují.

Evropský ombudsman se volí vždy na počátku nového parlamentního období, a to na pět let, což koresponduje s délkou výkonu mandátů europoslanců. Evropský ombudsman podává zprávy o průběhu šetření Evropskému parlamentu, a je mu tak zodpovědný po celou dobu výkonu své funkce.

V roce 2018 Emily O’Reillová zahájila celkem 490 vyšetřování, z nichž 482 bylo právě na základě stížností podaných unijními občany. Celkově se úřad ombudsmanky v tomto roce zabýval téměř 2200 stížnostmi a v průběhu jejich řešení pomohl až 18 tisícům evropských občanů, uvádí oficiální webová stránka Evropského parlamentu. V nadcházejícím období bychom snad mohli očekávat větší iniciativu ze strany unijních občanů i více úspěšně uzavřených stížností. 

Související

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ombudsman lidská práva Emily O'Reilly

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 56 minutami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 6 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 7 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění

Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy