Ombusmanka EU obhájila post. Co je její agendou?

Evropský parlament 18. prosince volil nového veřejného ochránce práv pro nadcházející období. Post znovu obhájila Emily O’Reilly, někdejší první irská ombudsmanka, komisařka a novinářka. O’Reillová byla poprvé do křesla unijního veřejného ochránce práv zvolena 3. července 2013, oficiálně se úřadu ujala v září toho roku. Před pár dny europoslanci většinově rozhodli o tom, že se irská ombudsmanka bude i v nadcházejících pěti letech zabývat vyšetřováním stížností proti unijním orgánům. Na jakých principech tento poměrně nový evropský úřad funguje?

Středečnímu hlasování o novém evropském ombudsmanovi, či v tomto případě ombudsmance, předcházelo veřejné slyšení celkem pěti kandidátů. Slyšení mají typicky na starost unijní poslanci, kteří na základě výpovědí dotazovaných kandidátů hodnotí jejich záměry coby možných budoucích ochránců práv, jejich priority, ale i nestrannost a transparentnost.

Kromě již zmiňované Emily O’Reillové se o post unijního ombudsmana ucházeli: současný ombudsman italského regionu Kampánie – Giuseppe Fortunato, estonská soudkyně – Julia Laffranque, někdejší litevský eurokomisař pro lidská práva – Nils Muižnieks a bývalá švédská europoslankyně – Cecilia Wikström. Na základě veřejného slyšení ze dne 3. prosince se europoslanci ve většině (320 ku 280) shodli, že v křesle i po dobu následující období zůstane irská ombudsmanka O’Reillová.

Jak úřad funguje?

Úřad unijního veřejného ochránce práv je v evropské integraci spíše novým fenoménem – funkce nevznikla v zárodku Evropských společenství v 50. letech minulého století, ale až v roce 1995. Vytvoření této funkce lze považovat za jeden z kroků k hlubší politické integraci, kterou Maastrichtská smlouva právně ukotvila o dva roky dříve. Unijní ombudsman také více přibližuje Evropskou unii jejím občanům – a to tak, že přijímá a zabývá se jejich stížnostmi na unijní orgány, instituce a další nadnárodní subjekty EU, jakými jsou například evropské agentury.

Hlavní náplní práce nové unijní ombudsmanky bude tedy v první řadě prošetřování administrativních pochybení evropských institucí a dalších orgánů Evropské unie. K nesprávnému úřednímu postupu dochází tehdy, když daný orgán nejedná v souladu s právními předpisy, nebo dokonce pokud jedná v rozporu s lidskými právy. Nesprávným úředním postupem ze strany unijních institucí můžeme rozumět: nekalé jednání evropských těles, diskriminaci, překročení pravomocí daných unijními smlouvami, zneužití moci, užití neadekvátních procedur a další. Důležité je, že osoba, která stížnost k veřejnému ochránci podává, nemusí být nutně danou skutečností dotčena, může být tedy pouhým pozorovatelem pochybení.

Stížnost mohou k ombudsmance podávat nejenom unijní občané a rezidenti členských zemí EU, ale dále také podniky či sdružení usazené na území evropského bloku. Evropské orgány se tak snaží unii a její struktury přiblížit běžným občanům a jejich organizacím. Otázkou však zůstává, kolik stížností ombudsman reálně řeší a v kolika případech se jedná o stížnosti oprávněné. Můžeme nicméně tvrdit, že díky občanskému zapojení se do běžného fungování EU, či alespoň díky existenci této funkce, se snižuje demokratický deficit unie, který mnozí kritici EU v současnosti zdůrazňují.

Evropský ombudsman se volí vždy na počátku nového parlamentního období, a to na pět let, což koresponduje s délkou výkonu mandátů europoslanců. Evropský ombudsman podává zprávy o průběhu šetření Evropskému parlamentu, a je mu tak zodpovědný po celou dobu výkonu své funkce.

V roce 2018 Emily O’Reillová zahájila celkem 490 vyšetřování, z nichž 482 bylo právě na základě stížností podaných unijními občany. Celkově se úřad ombudsmanky v tomto roce zabýval téměř 2200 stížnostmi a v průběhu jejich řešení pomohl až 18 tisícům evropských občanů, uvádí oficiální webová stránka Evropského parlamentu. V nadcházejícím období bychom snad mohli očekávat větší iniciativu ze strany unijních občanů i více úspěšně uzavřených stížností. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ombudsman lidská práva Emily O'Reilly

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 57 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy