Ombusmanka EU obhájila post. Co je její agendou?

Evropský parlament 18. prosince volil nového veřejného ochránce práv pro nadcházející období. Post znovu obhájila Emily O’Reilly, někdejší první irská ombudsmanka, komisařka a novinářka. O’Reillová byla poprvé do křesla unijního veřejného ochránce práv zvolena 3. července 2013, oficiálně se úřadu ujala v září toho roku. Před pár dny europoslanci většinově rozhodli o tom, že se irská ombudsmanka bude i v nadcházejících pěti letech zabývat vyšetřováním stížností proti unijním orgánům. Na jakých principech tento poměrně nový evropský úřad funguje?

Středečnímu hlasování o novém evropském ombudsmanovi, či v tomto případě ombudsmance, předcházelo veřejné slyšení celkem pěti kandidátů. Slyšení mají typicky na starost unijní poslanci, kteří na základě výpovědí dotazovaných kandidátů hodnotí jejich záměry coby možných budoucích ochránců práv, jejich priority, ale i nestrannost a transparentnost.

Kromě již zmiňované Emily O’Reillové se o post unijního ombudsmana ucházeli: současný ombudsman italského regionu Kampánie – Giuseppe Fortunato, estonská soudkyně – Julia Laffranque, někdejší litevský eurokomisař pro lidská práva – Nils Muižnieks a bývalá švédská europoslankyně – Cecilia Wikström. Na základě veřejného slyšení ze dne 3. prosince se europoslanci ve většině (320 ku 280) shodli, že v křesle i po dobu následující období zůstane irská ombudsmanka O’Reillová.

Jak úřad funguje?

Úřad unijního veřejného ochránce práv je v evropské integraci spíše novým fenoménem – funkce nevznikla v zárodku Evropských společenství v 50. letech minulého století, ale až v roce 1995. Vytvoření této funkce lze považovat za jeden z kroků k hlubší politické integraci, kterou Maastrichtská smlouva právně ukotvila o dva roky dříve. Unijní ombudsman také více přibližuje Evropskou unii jejím občanům – a to tak, že přijímá a zabývá se jejich stížnostmi na unijní orgány, instituce a další nadnárodní subjekty EU, jakými jsou například evropské agentury.

Hlavní náplní práce nové unijní ombudsmanky bude tedy v první řadě prošetřování administrativních pochybení evropských institucí a dalších orgánů Evropské unie. K nesprávnému úřednímu postupu dochází tehdy, když daný orgán nejedná v souladu s právními předpisy, nebo dokonce pokud jedná v rozporu s lidskými právy. Nesprávným úředním postupem ze strany unijních institucí můžeme rozumět: nekalé jednání evropských těles, diskriminaci, překročení pravomocí daných unijními smlouvami, zneužití moci, užití neadekvátních procedur a další. Důležité je, že osoba, která stížnost k veřejnému ochránci podává, nemusí být nutně danou skutečností dotčena, může být tedy pouhým pozorovatelem pochybení.

Stížnost mohou k ombudsmance podávat nejenom unijní občané a rezidenti členských zemí EU, ale dále také podniky či sdružení usazené na území evropského bloku. Evropské orgány se tak snaží unii a její struktury přiblížit běžným občanům a jejich organizacím. Otázkou však zůstává, kolik stížností ombudsman reálně řeší a v kolika případech se jedná o stížnosti oprávněné. Můžeme nicméně tvrdit, že díky občanskému zapojení se do běžného fungování EU, či alespoň díky existenci této funkce, se snižuje demokratický deficit unie, který mnozí kritici EU v současnosti zdůrazňují.

Evropský ombudsman se volí vždy na počátku nového parlamentního období, a to na pět let, což koresponduje s délkou výkonu mandátů europoslanců. Evropský ombudsman podává zprávy o průběhu šetření Evropskému parlamentu, a je mu tak zodpovědný po celou dobu výkonu své funkce.

V roce 2018 Emily O’Reillová zahájila celkem 490 vyšetřování, z nichž 482 bylo právě na základě stížností podaných unijními občany. Celkově se úřad ombudsmanky v tomto roce zabýval téměř 2200 stížnostmi a v průběhu jejich řešení pomohl až 18 tisícům evropských občanů, uvádí oficiální webová stránka Evropského parlamentu. V nadcházejícím období bychom snad mohli očekávat větší iniciativu ze strany unijních občanů i více úspěšně uzavřených stížností. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ombudsman lidská práva Emily O'Reilly

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy