Ombusmanka EU obhájila post. Co je její agendou?

Evropský parlament 18. prosince volil nového veřejného ochránce práv pro nadcházející období. Post znovu obhájila Emily O’Reilly, někdejší první irská ombudsmanka, komisařka a novinářka. O’Reillová byla poprvé do křesla unijního veřejného ochránce práv zvolena 3. července 2013, oficiálně se úřadu ujala v září toho roku. Před pár dny europoslanci většinově rozhodli o tom, že se irská ombudsmanka bude i v nadcházejících pěti letech zabývat vyšetřováním stížností proti unijním orgánům. Na jakých principech tento poměrně nový evropský úřad funguje?

Středečnímu hlasování o novém evropském ombudsmanovi, či v tomto případě ombudsmance, předcházelo veřejné slyšení celkem pěti kandidátů. Slyšení mají typicky na starost unijní poslanci, kteří na základě výpovědí dotazovaných kandidátů hodnotí jejich záměry coby možných budoucích ochránců práv, jejich priority, ale i nestrannost a transparentnost.

Kromě již zmiňované Emily O’Reillové se o post unijního ombudsmana ucházeli: současný ombudsman italského regionu Kampánie – Giuseppe Fortunato, estonská soudkyně – Julia Laffranque, někdejší litevský eurokomisař pro lidská práva – Nils Muižnieks a bývalá švédská europoslankyně – Cecilia Wikström. Na základě veřejného slyšení ze dne 3. prosince se europoslanci ve většině (320 ku 280) shodli, že v křesle i po dobu následující období zůstane irská ombudsmanka O’Reillová.

Jak úřad funguje?

Úřad unijního veřejného ochránce práv je v evropské integraci spíše novým fenoménem – funkce nevznikla v zárodku Evropských společenství v 50. letech minulého století, ale až v roce 1995. Vytvoření této funkce lze považovat za jeden z kroků k hlubší politické integraci, kterou Maastrichtská smlouva právně ukotvila o dva roky dříve. Unijní ombudsman také více přibližuje Evropskou unii jejím občanům – a to tak, že přijímá a zabývá se jejich stížnostmi na unijní orgány, instituce a další nadnárodní subjekty EU, jakými jsou například evropské agentury.

Hlavní náplní práce nové unijní ombudsmanky bude tedy v první řadě prošetřování administrativních pochybení evropských institucí a dalších orgánů Evropské unie. K nesprávnému úřednímu postupu dochází tehdy, když daný orgán nejedná v souladu s právními předpisy, nebo dokonce pokud jedná v rozporu s lidskými právy. Nesprávným úředním postupem ze strany unijních institucí můžeme rozumět: nekalé jednání evropských těles, diskriminaci, překročení pravomocí daných unijními smlouvami, zneužití moci, užití neadekvátních procedur a další. Důležité je, že osoba, která stížnost k veřejnému ochránci podává, nemusí být nutně danou skutečností dotčena, může být tedy pouhým pozorovatelem pochybení.

Stížnost mohou k ombudsmance podávat nejenom unijní občané a rezidenti členských zemí EU, ale dále také podniky či sdružení usazené na území evropského bloku. Evropské orgány se tak snaží unii a její struktury přiblížit běžným občanům a jejich organizacím. Otázkou však zůstává, kolik stížností ombudsman reálně řeší a v kolika případech se jedná o stížnosti oprávněné. Můžeme nicméně tvrdit, že díky občanskému zapojení se do běžného fungování EU, či alespoň díky existenci této funkce, se snižuje demokratický deficit unie, který mnozí kritici EU v současnosti zdůrazňují.

Evropský ombudsman se volí vždy na počátku nového parlamentního období, a to na pět let, což koresponduje s délkou výkonu mandátů europoslanců. Evropský ombudsman podává zprávy o průběhu šetření Evropskému parlamentu, a je mu tak zodpovědný po celou dobu výkonu své funkce.

V roce 2018 Emily O’Reillová zahájila celkem 490 vyšetřování, z nichž 482 bylo právě na základě stížností podaných unijními občany. Celkově se úřad ombudsmanky v tomto roce zabýval téměř 2200 stížnostmi a v průběhu jejich řešení pomohl až 18 tisícům evropských občanů, uvádí oficiální webová stránka Evropského parlamentu. V nadcházejícím období bychom snad mohli očekávat větší iniciativu ze strany unijních občanů i více úspěšně uzavřených stížností. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ombudsman lidská práva Emily O'Reilly

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy