Evropský parlament (EP) dnes u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách diskutoval o přistoupení EU k Istanbulské úmluvě. Řada europoslanců při rozpravě se zástupci Rady EU a Evropské komise vyzvala členské státy, které úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí dosud neratifikovaly, aby tak učinily co nejdříve.
Důraz přitom kladli zejména na rozšířenost násilí páchaného na ženách i ve vyspělém světě. Kritika úmluvy naopak zazněla z řad některých zástupců států, které dohodu neratifikovaly. Mezi ně patří i Česko.
Budovy EP ve Štrasburku jsou dnes večer nasvíceny oranžově, což má symbolizovat lepší budoucnost bez násilí na ženách a dívkách.
EU Istanbulskou úmluvu podepsala již 13. června 2017, sedm členských států ji stále neratifikovalo. Kromě České republiky je to Bulharsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Británie.
Španělský eurokomisař pro klima Miguel Arias Caňete v rozpravě uvedl, že Istanbulská úmluva je příkladem spolupráce v boji proti násilí na ženách a nejlepší mezinárodní právní nástroj na ochranu obětí genderového a domácího násilí. Dokončení ratifikace úmluvy by proto podle něj mělo být pro novou Evropskou komisi prioritou. Polská europoslankyně Ewa Kopaczová krátce nato poznamenala, že kampaň Me Too svědčí o tom, že se povědomí žen o násilí na ženách zvyšuje. Zdůraznila, že násilí vůči všem lidem je "narušením důstojnosti a v rozporu s civilizací a kulturou, kterou přijímáme za svou".
Europoslankyně rovněž vyzvala státy, které dohodu neratifikovaly, aby tak učinily. Italská europoslankyně Pina Piciernoová uvedla, že je smutné, jak málo mužů na rozpravu přišlo. Europoslankyně Isabella Tovaglieriová zdůraznila nutnost dohodu ratifikovat slovy, že třetina žen se jednou v životě stává obětí psychologického nebo fyzického násilí i v těch nejrozvinutějších zemích.
Český europoslanec Ivan David naopak uvedl, že český trestní zákoník oběti násilí chrání. Zdůraznil, že s ratifikací úmluvy nesouhlasí. V této souvislosti mimo jiné zmínil, že nechce, aby se z veřejného rozpočtu dotovaly neziskové genderové organizace. Podobně argumentoval také slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, který poznamenal, že ochrana obětí násilí je obsažena ve slovenských zákonech, a označil určité pojmy v Istanbulské úmluvě za problematické, jelikož jsou podle něj vágní.
Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.
V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci obětem i pachatelům. ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, musí ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.
Související
Fialova vláda podpořila ratifikaci diskutované Istanbulské úmluvy
EU přijala Istanbulskou úmluvu, ČR se její ratifikaci nevyhne. O celém procesu musel rozhodovat unijní Soudní dvůr
Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách , evropský parlament , EU (Evropská unie) , domácí násilí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková