Je ratifikace istanbulské úmluvy nutná? Europoslanci o tom debatovali

Evropský parlament (EP) dnes u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách diskutoval o přistoupení EU k Istanbulské úmluvě. Řada europoslanců při rozpravě se zástupci Rady EU a Evropské komise vyzvala členské státy, které úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí dosud neratifikovaly, aby tak učinily co nejdříve.

Důraz přitom kladli zejména na rozšířenost násilí páchaného na ženách i ve vyspělém světě. Kritika úmluvy naopak zazněla z řad některých zástupců států, které dohodu neratifikovaly. Mezi ně patří i Česko.

Budovy EP ve Štrasburku jsou dnes večer nasvíceny oranžově, což má symbolizovat lepší budoucnost bez násilí na ženách a dívkách.

EU Istanbulskou úmluvu podepsala již 13. června 2017, sedm členských států ji stále neratifikovalo. Kromě České republiky je to Bulharsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Británie.

Španělský eurokomisař pro klima Miguel Arias Caňete v rozpravě uvedl, že Istanbulská úmluva je příkladem spolupráce v boji proti násilí na ženách a nejlepší mezinárodní právní nástroj na ochranu obětí genderového a domácího násilí. Dokončení ratifikace úmluvy by proto podle něj mělo být pro novou Evropskou komisi prioritou. Polská europoslankyně Ewa Kopaczová krátce nato poznamenala, že kampaň Me Too svědčí o tom, že se povědomí žen o násilí na ženách zvyšuje. Zdůraznila, že násilí vůči všem lidem je "narušením důstojnosti a v rozporu s civilizací a kulturou, kterou přijímáme za svou".

Europoslankyně rovněž vyzvala státy, které dohodu neratifikovaly, aby tak učinily. Italská europoslankyně Pina Piciernoová uvedla, že je smutné, jak málo mužů na rozpravu přišlo. Europoslankyně Isabella Tovaglieriová zdůraznila nutnost dohodu ratifikovat slovy, že třetina žen se jednou v životě stává obětí psychologického nebo fyzického násilí i v těch nejrozvinutějších zemích.

Český europoslanec Ivan David naopak uvedl, že český trestní zákoník oběti násilí chrání. Zdůraznil, že s ratifikací úmluvy nesouhlasí. V této souvislosti mimo jiné zmínil, že nechce, aby se z veřejného rozpočtu dotovaly neziskové genderové organizace. Podobně argumentoval také slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, který poznamenal, že ochrana obětí násilí je obsažena ve slovenských zákonech, a označil určité pojmy v Istanbulské úmluvě za problematické, jelikož jsou podle něj vágní.

Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci obětem i pachatelům. ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, musí ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách evropský parlament EU (Evropská unie) domácí násilí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy