Protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) nově povede dvojice Jörg Meuthen a Tino Chrupalla. Rozhodl o tom dnes stranický sjezd v dolnosaském Braunschweigu. Dosavadní šéf strany Meuthen svůj mandát obhájil, poslanec ze Saska Chrupalla na postu druhého předsedy vystřídal Alexandera Gaulanda, který už nekandidoval.
Osmapadesátiletý ekonom a europoslanec Meuthen, který čelil dvojici konkurentů, získal už v prvním kole téměř 70 procent hlasů.
Čtyřiačtyřicetiletý vyučený malíř Chrupalla, který měl také dva soupeře, v prvním kole od necelých 600 delegátů dostal přes 44 procent hlasů. Ve druhém kole pak obdržel přes 54 procent hlasů, tedy potřebnou nadpoloviční většinu.
?Ergebnis der Wahl zum 1. #AfD-Bundessprecher:@Joerg_Meuthen - 69,2 %@Nicole_Hoechst - 24,8 %Wolfgang Gedeon - 3,8 %Damit wurde Prof. Dr. @Joerg_Meuthen wiedergewählt & geht in seine 3. Amtszeit - herzlichen Glückwunsch!#AfDParteitag #Braunschweig #BS3011 #AfDBpt19 #AfDPt19 pic.twitter.com/5QzoWfZx7G
— Alternative für ?? Deutschland (@AfD) November 30, 2019
Výsledek hlasování vnímají pozorovatelé jako potvrzení dosavadního kurzu strany. Ze dvou předsedů totiž není ani jeden členem postupně posilujícího národoveckého křídla kolem kontroverzního a radikálního šéfa strany v Durynsku Björna Höckeho. Chrupalla, kterého si za svého nástupce přál osmasedmdesátiletý odcházející Gauland, s ním má ale velmi dobré vztahy.
Meuthen ve svém kandidátském projevu kritizoval "katastrofální" vládu kancléřky Angely Merkelové (CDU) i opoziční Zelené. V případě toho, že se ujmou moci, by podle něj "byly ztraceny všechny naše hodnoty", a je proto nutné, aby AfD byla připravená vládnout.
Prohlásil také, že se AfD do budoucna nesmí už tolik zabývat vnitřními problémy. Zároveň se tento představitel konzervativního křídla nechal slyšet, že nechce stranu tolerující extremistické pozice. "Krajně pravicové straně nejsem k dispozici," uvedl. Právě za takovou už dnes ale AfD považuje řada pozorovatelů, označuje ji tak i většina západních tiskových agentur.
Proti AfD dnes v Braunschweigu poklidně protestovalo asi 15.000 lidí.
Související
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
Alternativa pro Německo (AfD) , Angela Merkelová , Jörg Meuthen , Björn Höcke (AfD) , Tino Chrupalla (AfD)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
včera
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
včera
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
včera
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
včera
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
včera
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
včera
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
včera
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
včera
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
včera
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
včera
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
včera
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
včera
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
včera
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
včera
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
16. srpna 2026 22:01
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
16. srpna 2026 20:49
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
Ruské úřady podle BBC oznámily, že země čelila nejrozsáhlejšímu ukrajinskému dronovému útoku v letošním roce. Podle oficiálních zpráv si údery na ruském území vyžádaly nejméně sedm lidských životů. Do operace bylo nasazeno zhruba 822 bezpilotních letounů, z nichž přibližně 600 směřovalo na Moskevskou oblast. Tamní guvernér označil tento nálet za jeden z nejmasivnějších v moderní historii.
Zdroj: Libor Novák