Členské země Evropské unie se shodly, že alternativní podoba tzv. irské pojistky, kterou tento týden předložila Británie, nepovede k uzavření nové brexitové dohody. Podle britských médií to uvedl mluvčí Evropské komise. Nizozemský premiér Mark Rutte dnes šéfovi britské vlády Borisu Johnsonovi sdělil, že pro sedmadvacítku je nepřijatelná taková dohoda, která by vytvářela celní hranici v Irsku.
Londýn tento týden navrhl zbytku EU náhradu stávající verze opatření známého jako irská pojistka, které je nejspornějším bodem brexitové dohody třikrát odmítnuté britským parlamentem.
Unijní lídři následně vyjadřovali výhrady mimo jiné kvůli tomu, že plán počítá se vznikem celní hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. "Ohledně britských návrhů zůstávají důležité otázky," napsal Rutte na twitteru po telefonickém rozhovoru s šéfem britské vlády.
Just spoke to @BorisJohnson on the phone. Important questions remain about the British proposals. There is a lot of work to be done ahead of #EUCO on October 17/18.
— Mark Rutte (@MinPres) October 5, 2019
Nové prohlášení EK nasvědčuje tomu, že unijní "sedmadvacítka" nehodlá na základě návrhu zahájit plnohodnotné vyjednávání o úpravě připravené "rozvodové" dohody. Píše se v něm, že hlavní brexitový vyjednavač komise Michel Barnier ve čtvrtek britský plán projednával s diplomaty, přičemž "členské země se shodly, že britské návrhy neposkytují základ pro uzavření dohody". Británie prý bude mít v pondělí "další možnost detailně prezentovat své návrhy".
Deník The Times napsal, že EU odmítla britskou žádost o víkendové kolo brexitových jednání. "Kdybychom se sešli k rozhovorům o víkendu, vypadalo by to, že jde o skutečné vyjednávání," uvedl nejmenovaný unijní diplomat. "Od toho jsme ještě hodně daleko. Musíme rychle vyhodnotit, zda je tady možnost tuhle mezeru překonat," dodal zdroj The Times.
Do platného termínu britského odchodu z EU zbývá 26 dní a britská vláda navzdory zákonu schválenému minulý měsíc slibuje, že při ztroskotání jednání s Bruselem nastane na konci měsíce scénář brexitu bez dohody.
Johnson na twitteru zopakoval, že Británie z EU odejde 31. října. "Nová dohoda nebo žádná dohoda, ale žádný odklad," napsal v pátek na twitteru premiér Boris Johnson, ačkoli z nových vládních dokumentů předložených skotskému soudu vyplývá, že ministerský předseda by EU za podmínek stanovených zákonem o posunutí termínu brexitu požádal.
New deal or no deal - but no delay. #GetBrexitDone #LeaveOct31 ??
— Boris Johnson (@BorisJohnson) October 4, 2019
The Daily Telegraph napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Podle zdrojů deníku britští ministři požadují od maďarské vlády ujištění, že by žádost o odklad brexitu vetovala. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU.
Unijní vyjednavač Barnier dnes v Paříži podle britského listu The Guardian řekl, že plnou odpovědnost za případný brexit bez dohody ponese Johnsonova vláda. Nevidí šanci, jak by obě strany mohly k dohodě dospět, pokud Londýn během několika dnů nepřijde se změnami svých současných návrhů. "Chci dát naprosto jasně najevo, že Evropa nikdy nebude pro brexit bez dohody. Byla by to - a všimněte si podmiňovacího způsobu, protože pořád věřím, že k dohodě dospět můžeme- volba Británie, ne naše," prohlásil Barnier.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Boris Johnson , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Maďarsko , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 55 minutami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 1 hodinou
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 1 hodinou
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 2 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 2 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 2 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 3 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 3 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 4 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák