Komisař OSN: Řecko musí zlepšit podmínky v uprchlických táborech

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi vyzval řeckou vládu, aby zlepšila podmínky v uprchlických táborech. Apeloval též na Evropu, aby Řecku s tímto problémem pomohla. Grandi to podle deníku Kathimerini prohlásil ve středu po návštěvě tábora pro migranty na řeckém ostrově Lesbos. Během dvoudenní cesty do Řecka, kterou dnes končí, se Grandi setkal také s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Grandi kritizoval podmínky v táboře na Lesbu, podle něj se musí okamžitě změnit. "Taková místa v Evropě nemůžeme mít," uvedl. Prioritou by podle něj měla být starost o děti bez doprovodu.

V této souvislosti ho řecký premiér Kyriakos Mitsotakis informoval o nové iniciativě řecké vlády, oznámené o víkendu a nazvané "Žádné dítě samotné", která má nezletilé migranty chránit. Řecká vláda chce v tomto programu spolupracovat s EU i Grandiho Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Mitsotakis slíbil, že jeho vláda "rychle přesune" asi 4000 dětí, které žijí v táborech na řeckých ostrovech v Egejském moři ve špatných podmínkách, na pevninu do lepších uprchlických zařízení. Řecká vláda letos začala s většími přesuny migrantů z ostrovů na pevninu, do konce roku by jich chtěla mít přestěhováno až 20.000. V táborech na řeckých ostrovech žije nyní asi 37.000 migrantů, další každý den připlouvají z Turecka.

"Musíme udělat více pro uprchlickou infrastrukturu ve všech zemích, v Řecku, Itálii, na Maltě, ve Španělsku," řekl ve středu novinářům Grandi. Podle řeckých médií Ital Grandi dodal, že tohle neříká jako komisař UNHCR, ale jako evropský občan. Uvedl také, že Řecko je nyní migrační krizí z evropských zemí postiženo nejvíce.

V Řecku nyní žije podle místních úřadů přes 80.000 běženců, řada z nich v přeplněných uprchlických táborech zejména na ostrovech v Egejském moři. Letos se navíc Řecko stalo opět hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, když od začátku roku do země dorazilo podle UNHCR na 65.900 migrantů. Loni to za celý rok bylo asi 50.500 běženců.

Nová řecká konzervativní vláda, která je v úřadu od letošního července, zahájila přísnější migrační politiku. Jako prioritu si stanovila mimo jiné urychlení vyřizování žádostí o azyl i zlepšení životních podmínek migrantů, kvůli nimž je Řecko dlouhodobě kritizováno. Proto migranty přesouvá z přeplněných táborů na ostrovech na pevninu. Tento měsíc řecký parlament přijal zákon, který má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Podle organizací hájících lidská práva ale zákon porušuje právo běženců na spravedlivý azylový proces.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko Kyriakos Mitsotakis UNHCR EU (Evropská unie) uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy