Koronavirus si vyžádal 11 000 mrtvých. Většinu v Evropě

Celosvětová pandemie způsobená koronavirem dnes přinesla další smutné milníky a stále více přetváří životy lidí po celém světě. Itálie, aktuálně nejhůře zasažená země, dnes oznámila úmrtí rekordních 627 lidí za 24 hodin.

Napříč zasaženými zeměmi od přelomu roku zemřelo více než 11.000 nakažených a v posledních hodinách boj proti infekci dál stupňovaly úřady nejen v Itálii, ale i v Německu, Rakousku, Španělsku, Británii, Spojených státech či v Indii. Překotný vývoj pokračuje také v ekonomické rovině, podle desítek expertů oslovených agenturou Reuters už se světové hospodářství vlivem pandemie dostalo do recese.

Globálně se dnes počet lidí, u nichž nákazu novým koronavirem prokázaly testy, rychle přiblížil k 270.000. Více než 90.000 lidí se už z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podle oficiálních statistik zotavilo. Naopak počet smrtelných případů překonal 11.000, přičemž v evropských zemích už je na 6000 mrtvých.

Pozitivní testy v těchto dnech přibývají nejrychleji od začátku šíření nového viru; nejvážnější je situace v Itálii, Španělsku, ve Spojených státech, ve Francii a v Německu.

V Itálii za uplynulý den zemřelo 627 lidí nakažených koronavirem, což je dosud největší nárůst. Celkový počet obětí stoupl na 4032, případů nákazy úřady registrují 47.021. Oproti čtvrteční bilanci se tak počet infikovaných zvýšil téměř o 6000. Itálie zakázala sportování venku či vstup do parků; na severu země na dodržování karantény začali dohlížet i vojáci.

V druhé nejhůře zasažené evropské zemi Španělsku zemřelo už 1002 pacientů s nákazou novým koronavirem, infekce se od února potvrdila u 19.980 lidí.

Naopak čínská provincie Chu-pej, kde byl koronavirus SARS-CoV-2 poprvé zaznamenán, dnes druhý den po sobě neoznámila žádný nový případ infekce. V pevninské Číně se podle vlády za čtvrtek nákaza prokázala u 39 lidí, všechny nové případy ale souvisejí s pobytem v zahraničí. Celá Chu-pej s desítkami milionů obyvatel nicméně zůstává v přísné karanténě, která platí už od sklonku ledna.

V Evropě se podobná opatření začala zavádět tento měsíc a postupně se rozšiřují do dalších zemí, případně se prodlužuje jejich platnost. Například v Bavorsku bude od soboty výrazně omezena možnost vycházet na ulici, nejméně na dva týdny také v této německé spolkové zemi zůstanou zavřené restaurace. Německo už hlásí přes 18.000 nakažených a přes 50 mrtvých. Rakousko s 2388 pozitivně testovanými osobami a 15 oběťmi zase oznámilo, že současná omezení a mimořádný režim na hranicích budou platit nejméně do 13. dubna.

Už i v Británii dnes na delší dobu pro většinu žáků skončila školní výuka. Od půlnoci zastaví provoz také restaurace, bary a kavárny, oznámil premiér Boris Johnson. Nemocí COVID-19 se ve Spojeném království zatím nakazilo přes 3000 lidí, 167 osob zemřelo.

Ve Francii už registrují 12.612 lidí nakažených koronavirem, za poslední den jich tak přibylo přes 1600, počet mrtvých stoupl o 80 na 452. Úřady nově uzavřely některá veřejná místa včetně pařížského nábřeží Seiny či Martových polí u Eiffelovy věže.

Slovensko dnes potvrdilo 14 nových případů, a má tedy dohromady 137 potvrzených infikovaných. Další sousední země, Polsko, dnes oznámilo šestou oběť nemoci COVID-19 a celkový počet potvrzených případů přesáhl 400. Prvního mrtvého hlásí Srbsko.

Výrazný nárůst počtu pacientů s koronavirem ve čtvrtek zaznamenaly také Spojené státy, kde evidují přes 14.000 nakažených a 205 mrtvých. Nejpřísnější opatření v této souvislosti přijal nejlidnatější americký stát - Kalifornie, kde ode dneška platí na celém území podobný režim jako například v Česku. Prezident Donald Trump kvůli zdravotní hrozbě zrušil summit G7, který měl v červnu hostit.

Šíření SARS-Cov-2 už se dotklo nejméně 178 zemí světa a přináší takřka nedozírné hospodářské dopady. Podle 31 ze 41 ekonomů, které tento týden oslovil Reuters, už je vlivem probíhající pandemie světová ekonomika v recesi. Zároveň však dnes výrazně rostly ceny ropy a po příznivém čtvrtečním vývoji také dál posilovaly akcie na západoevropských trzích.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy