Celosvětová pandemie způsobená koronavirem dnes přinesla další smutné milníky a stále více přetváří životy lidí po celém světě. Itálie, aktuálně nejhůře zasažená země, dnes oznámila úmrtí rekordních 627 lidí za 24 hodin.
Napříč zasaženými zeměmi od přelomu roku zemřelo více než 11.000 nakažených a v posledních hodinách boj proti infekci dál stupňovaly úřady nejen v Itálii, ale i v Německu, Rakousku, Španělsku, Británii, Spojených státech či v Indii. Překotný vývoj pokračuje také v ekonomické rovině, podle desítek expertů oslovených agenturou Reuters už se světové hospodářství vlivem pandemie dostalo do recese.
Globálně se dnes počet lidí, u nichž nákazu novým koronavirem prokázaly testy, rychle přiblížil k 270.000. Více než 90.000 lidí se už z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podle oficiálních statistik zotavilo. Naopak počet smrtelných případů překonal 11.000, přičemž v evropských zemích už je na 6000 mrtvých.
Pozitivní testy v těchto dnech přibývají nejrychleji od začátku šíření nového viru; nejvážnější je situace v Itálii, Španělsku, ve Spojených státech, ve Francii a v Německu.
V Itálii za uplynulý den zemřelo 627 lidí nakažených koronavirem, což je dosud největší nárůst. Celkový počet obětí stoupl na 4032, případů nákazy úřady registrují 47.021. Oproti čtvrteční bilanci se tak počet infikovaných zvýšil téměř o 6000. Itálie zakázala sportování venku či vstup do parků; na severu země na dodržování karantény začali dohlížet i vojáci.
V druhé nejhůře zasažené evropské zemi Španělsku zemřelo už 1002 pacientů s nákazou novým koronavirem, infekce se od února potvrdila u 19.980 lidí.
Naopak čínská provincie Chu-pej, kde byl koronavirus SARS-CoV-2 poprvé zaznamenán, dnes druhý den po sobě neoznámila žádný nový případ infekce. V pevninské Číně se podle vlády za čtvrtek nákaza prokázala u 39 lidí, všechny nové případy ale souvisejí s pobytem v zahraničí. Celá Chu-pej s desítkami milionů obyvatel nicméně zůstává v přísné karanténě, která platí už od sklonku ledna.
V Evropě se podobná opatření začala zavádět tento měsíc a postupně se rozšiřují do dalších zemí, případně se prodlužuje jejich platnost. Například v Bavorsku bude od soboty výrazně omezena možnost vycházet na ulici, nejméně na dva týdny také v této německé spolkové zemi zůstanou zavřené restaurace. Německo už hlásí přes 18.000 nakažených a přes 50 mrtvých. Rakousko s 2388 pozitivně testovanými osobami a 15 oběťmi zase oznámilo, že současná omezení a mimořádný režim na hranicích budou platit nejméně do 13. dubna.
Už i v Británii dnes na delší dobu pro většinu žáků skončila školní výuka. Od půlnoci zastaví provoz také restaurace, bary a kavárny, oznámil premiér Boris Johnson. Nemocí COVID-19 se ve Spojeném království zatím nakazilo přes 3000 lidí, 167 osob zemřelo.
Ve Francii už registrují 12.612 lidí nakažených koronavirem, za poslední den jich tak přibylo přes 1600, počet mrtvých stoupl o 80 na 452. Úřady nově uzavřely některá veřejná místa včetně pařížského nábřeží Seiny či Martových polí u Eiffelovy věže.
Slovensko dnes potvrdilo 14 nových případů, a má tedy dohromady 137 potvrzených infikovaných. Další sousední země, Polsko, dnes oznámilo šestou oběť nemoci COVID-19 a celkový počet potvrzených případů přesáhl 400. Prvního mrtvého hlásí Srbsko.
Výrazný nárůst počtu pacientů s koronavirem ve čtvrtek zaznamenaly také Spojené státy, kde evidují přes 14.000 nakažených a 205 mrtvých. Nejpřísnější opatření v této souvislosti přijal nejlidnatější americký stát - Kalifornie, kde ode dneška platí na celém území podobný režim jako například v Česku. Prezident Donald Trump kvůli zdravotní hrozbě zrušil summit G7, který měl v červnu hostit.
Šíření SARS-Cov-2 už se dotklo nejméně 178 zemí světa a přináší takřka nedozírné hospodářské dopady. Podle 31 ze 41 ekonomů, které tento týden oslovil Reuters, už je vlivem probíhající pandemie světová ekonomika v recesi. Zároveň však dnes výrazně rostly ceny ropy a po příznivém čtvrtečním vývoji také dál posilovaly akcie na západoevropských trzích.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , evropa , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 57 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák