Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob, jak v době slábnoucí pandemie otevřít hranice pro cestování a zároveň zajistit, aby do Evropy neproudilo nežádoucí množství migrantů.

Po více než roce věnovaném především boji proti covidu-19 budou právě rostoucí počty běženců a snaha o pokračování migrační dohody s Tureckem opět zásadním tématem dvoudenního jednání lídrů. Vedle toho se summit, který bude posledním pro odcházející německou kancléřku Angelu Merkelovou, bude zabývat také vyhlídkami na zotavení ekonomik po pandemické krizi či napjatými vztahy s Ruskem.

Většina unijních zemí sice s ohledem na pokračující očkování a příznivý vývoj pandemie pokračuje v rušení restrikcí, lídři se však zvláště vzhledem k šíření indické mutace viru chystají vyzvat k ostražitému přístupu. Opatrnost by se podle návrhu závěrů summitu měla týkat i covidových certifikátů, které mají od příštího týdne lidem usnadnit cestování přes hranice. Členské státy, které budou osvědčení povinně uznávat, mají podle lídrů zajistit obnovení volného pohybu osob "až to zdravotní situace dovolí". Pravidla takzvaných covidových pasů umožňují zavádět pro jejich majitele dodatečné podmínky například v podobě karantén, pokud zem usoudí, že se v některé oblasti vývoj nákazy zhoršil.

Větší debatu než o covidu očekávají diplomaté u migraci. Zvláště jihoevropské země znepokojují aktuální unijní statistiky, podle nichž po delším období klidu způsobeném pandemickým uzavřením hranic stoupá počet migrantů nelegálně mířících do Evropy, zejména přes centrální Středomoří, ale i dalšími obvyklými cestami. Státy jako Itálie, Španělsko, Řecko či Malta usilují o větší solidaritu ostatních členských zemí v péči o běžence, kteří přicházejí do EU přes jejich území. Většina států východního křídla EU včetně Česka však opakuje, že se chce zaměřit na zlepšení ostrahy vnějších hranic a na spolupráci se zeměmi, odkud migranti pocházejí, což může žadatele o azyl od cesty do Evropy odradit. Lídři se podle návrhu závěrů summitu chystají podpořit posílení spolupráce s těmito státy, na kterou chtějí vyčlenit řádově miliardy eur. Zvláštní důraz kladou šéfové států na naplňování dřívější dohody s Tureckem, v jejímž rámci hodlají podle diplomatů Ankaře poskytnout do roku 2024 dalších 3,5 miliardy eur (89 miliard korun).

Vztahy s osmdesátimilionovou zemí v těsném sousedství unie budou dalším ze summitových témat. Lídři by měli navázat na březnové rozhodnutí o posílení celní unie s Tureckem a vyzvat k dalšímu pokračování jeho příprav. Podmínkou je z pohledu EU zachování současné situace ve východním Středomoří, odkud se letos po dlouhodobém napětí mezi Tureckem na jedné a Řeckem a Kyprem na druhé straně stáhly turecké průzkumné lodě. Šéfové vlád hodlají zdůraznit, že vedle klidu v této oblasti a na rozděleném Kypru je pro ně důležitá i otázka lidských práv v Turecku, a chtějí pokračovat v dialogu, jenž však dosud k zásadním výsledkům nevedl.

Stejně jako na květnovém mimořádném jednání se lídři unijních zemí i tentokrát dostanou ke vztahům s Ruskem. Summit v květnu pověřil šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vypracováním analýzy a doporučení k dalšímu společnému postupu vůči Moskvě. Podle Borrellova návrhu by evropský blok měl systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky. Zároveň si však nezavírat dveře ke spolupráci v oblastech společného zájmu. Šéfové států by nyní měli k těmto doporučením zaujmout postoj, žádné zásadní změny současného přístupu však i kvůli rozličným zájmům jednotlivých zemí podle diplomatů očekávat nelze.

Související

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) migrace Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 11 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy