Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému revizionismu" a "dezinformacím", jaké uplatňuje a šíří Rusko ohledně historie druhé světové války. O přijaté rezoluci informovala pobaltská a ruská média.

Litevští poslanci v rezoluci zdůraznili, že si váží památky účastníků války, kteří bojovali proti nacismu. Je ale podle nich nezbytné odsoudit Rusko za to, že lživě popírá roli Sovětského svazu na rozpoutání války a bagatelizuje zločiny spáchané Sovětským svazem ve střední a východní Evropě po válce, napsal server Delfi.

"Konec druhé světové války nepřinesl Litvě a dalším státům střední a východní Evropy svobodu, naopak způsobil druhou sovětskou okupaci, trvající 50 let, provázenou těžkými zločiny proti lidskosti a totalitním útlakem," praví se v rezoluci, kterou předložil šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Moskva se podle usnesení snaží historickým revizionismem a dezinformacemi ospravedlnit nynější agresivní politiku a agresi vůči sousedním státům, vyvolat nedůvěru v západní společnosti a rozkol v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Rezoluce také vyjádřila podporu Polsku, které ruské vedení obvinilo z odpovědnosti za rozpoutání druhé světové války.

Server Delfi připomněl, že Rusko se v poslední době snaží ospravedlňovat pakt Ribbentrop-Molotov, tedy tajné ujednání mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem ze srpna 1939, podle kterého si obě velmoci rozdělily zakrátko napadené Polsko a východní Evropu.

Agentura TASS naopak připomněla, že již v březnu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov upozornil, že v předvečer oslav 75. výročí válečného vítězství se v řadě evropských zemí projevují "pokusy vnést politiku do historie a falšovat fakta, rostoucí nebezpečná tendence omezovat svobodu slova a práva národnostních menšin, jakož i růst otevřeně neonacistických nálad".

Související

Více souvisejících

Litva Rusko II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy