Lze být proti homosexuálním sňatkům a zároveň nebýt homofob aneb francouzská zkušenost

V Paříži nedávno došlo k několikatisícovému protestu proti chystanému zákonu umožňujícímu lesbám a svobodným ženám podstupovat asistovanou reprodukci. Vzhledem k tomu, že by co do počtu mohl stěží konkurovat tomu, který se uskutečnil před 7 lety, kdy se schvalovaly homosexuální sňatky a adopce, o něm světová i tamní média téměř neinformovala. Za zmínku stojí, že to, co proběhlo v roce 2013, bylo mnohem vyhrocenější, a vyústilo i v distanc konzervativních aktivistů od části svého hnutí. Víc informací poskytl britský deník The Independent.

Když nejen ve francouzském hlavním městě protestovaly masy příznivců hnutí La Manif Pour Tous (v překladu: Manifest za všechny) napříč všemi skupinami (některé nespolehlivé zdroje uvádějí, že jich byl téměř milion) proti novele občanského zákoníku, která by povolila homosexuální sňatky a adopce, byly jejich hlavními představitelkami tři ženy komediantka Frigide Barjotová, odbornice na církevní PR Ludovine de la Rochére a publicistka a křesťanská aktivistka a obchodnice Béatrice Bourgesová. 

První z nich Barjotová je teď v podstatě mimo hru (není mediálně vidět), druhá Ludovine de la Rochére je zas momentálně aktivní v boji proti liberalizaci zákonů o asistované reprodukci a třetí Bourgesová byla ze skupiny La Manif Pour Tous, zcela vyloučená. Důvodem byla čím dál větší radikalizace zpočátku poklidného a mírumilovného "jiného názorového proudu" vůči dalšímu posouvání hranic v kulturně etických otázkách převážně z její dílny.

Je zcela pozoruhodné, že ve všech zemích, které plnohodnotná manželství všech párů bez ohledu na pohlaví, včetně adopčních práv, uzákonily, probíhal celý proces téměř identicky. Francie je ale světový unikát, protože na první pohled zdánlivě marginální otázka, která se týká jenom hrstky lidí, dokázala vyvolat snad jednu z největších akcí od zrušení trestu smrti bývalým socialistickým francouzským prezidentem Francoisem Mitterandem. 

Když Francii srovnáme s Českem, kde homosexuálové svůj boj o možnost uzavírat manželství a společně adoptovat děti (registrované partnerství je legální od roku 2006 a od roku 2016 si může registrovaný homosexuál adoptovat dítě) teprve svádějí, zjistíme, že se ani zdánlivě dvě odlišné země od sebe nijak neliší. I v našich končinách se antikampaň na první pohled projevuje zdánlivě smířlivě.

Aliance pro rodinu, která by naopak ráda prosadila ústavní zakotvení manželství muže a ženy, dokonce říkala, že by jí ani nevadilo rozšíření stávajícího zákona o registrovaném partnerství o majetková práva atd. Jediné, o co jí jde, jsou tradiční rodinné hodnoty atd. Komu, by něco takového vůbec mohlo vadit?

Ovšem jen do té míry, než jí začalo takříkajíc téct do bot. Poté, co se její předsedkyně Jana Jochová Trlicová střelila do nohy, když veřejně  prohlásila, že kdyby její syn byl gay, byla raději kdyby žil sám, začali někteří její stoupenci čím dál více přidávat na agresivitě a konfrontaci. Vyvrcholením byly jejich projevy pronesené při příležitosti semináře pořádaném Institutem pro politiku a společnost na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jeden z přítomných účastníků například řekl, že ve svém penzionu neubytovává "homosexuálně" nemocné lidi.

Nejnebezpečnější žena ve Francii?

Jakou má toto souvislost s nedávným vývojem ve Francii? Naprosto jednoznačnou. Poté, co aktivistům La Manif Pour Tous začalo pomalu a jistě docházet, že socialistický francouzský prezident Francois Hollande dostojí svým předvolebním slibům navzdory jejich protestům, začali se čím dál víc radikalizovat. Svým způsobem podobný scénář jako v případě české Aliance pro rodinu, která také v případě svého zahnání do kouta začala kolem sebe víc kopat, respektive být rezistentní k radikalizaci některých svých příznivců.

Francouzi to dohnali ještě dál tím, že začali blokovat dopravu na Champs-Elysées, což vyvrcholilo použitím donucovacích prostředků ze strany zasahujících policistů, včetně slzného plynu a pendreků. Akce D.O.S.T., která v roce 2013 pořádala protesty před francouzskou ambasádou Na Kampě to konce nazvala téměř totalitními praktikami. Nechyběla ani veřejná výzva k bojkotu Pivovaru Staropramen, který podpořil Prague Pride, a mezi zúčastněnými byl i Pavel Kutina z Výboru na obranu rodičovských práv (předchůdce Aliance pro rodinu).

Ale zpět k Francii. Právě Béatrice Bourgesová byla tou, která když už byly homosexuální sňatky a adopce už téměř legalizované, začala vyzývat demonstranty La Manif Pour Tous k občanské neposlušnosti, respektive k despektu k policejním výzvám, a vůbec k výtržnostem v pařížských ulicích. Možná, že svým způsobem dokonce i napomohla přijetí onoho zákona o homosexuálních manželstvích a adopcích dětí. Poté, co jí ministr vnitra za její aktivitu označil za jednu z "nejnebezpečnějších" osob ve Francii, nezbývalo jejím kolegyním Barjotové a De la Rochére nic jiného, než se od ní zcela distancovat.

To však už ale bylo pozdě, neboť příslušný zákon byl na dosah, a hlavně se La Manif Pour Tous stačilo zcela delegitimizovat nejen v očích francouzských politků a veřejnosti, nýbrž i samotné části homosexuální komunity, která se ve jménu zachování jistých tradic postavila na stranu zachování manželství jako svazku muže a ženy. Po několika už jenom formálních peripetiích byly homosexuální sňatky nakonec legalizovány a dnes už mají podporu většiny Francouzů.

I samotné umožnění umělého oplodnění lesbickým párům a svobodným ženám je už v podstatě uzákoněné. V Národním shromáždění pro něj na podzim hlasovala i část pravicových poslanců, kteří byli v roce 2013 proti homosexuálním manželstvím a adopcím. Část dnešních účastníků La Manif Pour Tous už jezdí do Paříže jenom z jakéhosi pocitu morální povinnosti.

Když se ale v závěru vrátíme k původní otázce, zda skutečně lze nesouhlasit se stejnopohlavním manželstvím a adopcemi dětí homosexuálními páry, pak je odpověď následující. Ano, budeme-li argumentovat věcně a slušně, pak ano. Určitě se nějaké argumenty proti najdou, byť lze v dnešní době polemizovat o jejich smysluplnosti vzhledem ke společenskému vývoji. Ale ani ten nemusí být vždy dobrý. Ne každá změna musí být vždy prospěšná a neobsahovat žádné negativní externality - viz samotná Francouzská revoluce.

Jestli ale existuje něco, co dnešnímu hnutí za konzervativní hodnoty, včetně manželství muže a ženy a vůbec tradiční rodinu, chybí je naslouchání. Neprojeví-li schopnost komunikace a případného kompromisu s protistranou, a budou-li se proti ní šířit konspirace o nebezpečných LGBT lobbistech, feministkách, svobodných zednářích a genderových ideolozích, lze jistě očekávat, že si nijak moc nepomůže. Bude-li chtít i česká Aliance pro rodinu mít nějaký respekt ve společnosti, pak jí nezbude, než se od některých svých příznivců veřejně distancovat dříve, než bude pozdě.

Související

Emmanuel Macron

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"

Odvolání "jaderného lídra" Luca Rémonta z čela státní energetické společnosti EDF je podle webu Politico dalším důkazem, že ve Francii pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona platí jasné pravidlo: domácí zájmy mají přednost před vším ostatním. Přestože Rémont dokázal během svého krátkého působení firmu stabilizovat a zvýšit produkci jaderné energie na úroveň nevídanou od roku 2019, jeho odlišná vize budoucnosti EDF ho nakonec stála místo.
Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.

Více souvisejících

Francie homosexualita manželství děti

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy