Maďarsko volilo parlament, první výsledky naznačují Orbánovo vítězství

Částečné výsledky dnešních maďarských parlamentních voleb potvrzují první odhady, podle kterých zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Ten se už prohlásil vítězem a lídr opozice Péter Márki-Zay uznal porážku. Po sečtení více než 70 procent odevzdaných volebních lístků mu připadá 54,5 procenta hlasů, opoziční koalici Společně za Maďarsko pak 34 procent hlasů, informovala volební komise.

V maďarském parlamentu zasedá celkem 199 poslanců, z nich 93 je voleno poměrným způsobem a 106 většinovým. Fidesz podle dosavadních výsledků získal 135 křesel, zatímco opozice 57.

V desetiminutovém proslovu před spolustraníky a příznivci Orbán řekl, že jde o "obrovské vítězství" pro jeho stranu. "Dosáhli jsme vítězství tak velkého, že ho lze vidět z Měsíce a určitě je vidět z Bruselu," řekl Orbán, kterého EU často kritizuje kvůli prohřeškům vůči demokracii a kvůli údajné korupci.

Fidesz, který v Maďarsku vládne od roku 2010, tak zřejmě zůstane u moci další čtyři roky.

Premiér Orbán se v předvolební kampani prezentoval jako pragmatik, který zajistí, že Maďarsko zůstane mimo válku na Ukrajině a neoctne se bez dodávek energetických surovin. Šestičlennou opoziční alianci naopak obviňoval, že Maďarsko zavleče do konfliktu, což zástupci uskupení Společně za Maďarsko popírali.

Orbán je v maďarské politice 33 let. Jeho strana Fidesz za posledních dvanáct let i díky ústavní většině v parlamentu prosadila hluboké změny v politickém, společenském i ekonomickém životě země. Vláda Fideszu přitom už léta vede spory s Evropskou komisí, podle které omezuje principy demokracie a právního státu i svobodu médií.

Zároveň s volbami se dnes konalo vládou prosazené referendum o takzvaném zákonu proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise.

Související

doc. Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D. se zaměřuje na politicko-ekonomický a sociokulturní vývoj střední Evropy ve 20. století; multilaterální vztahy ve střední Evropě v meziválečném a poválečném období (politika, hospodářství, sociální otázky, kultura); československo-maďarské bilaterální vztahy v meziválečném období; historicko-politický a ekonomický vývoj meziválečného a poválečného Maďarska

ROZHOVOR: Orbánovi ve volbách pomohla roztříštěnost opozice i zásahy vlády v ekonomické oblasti, říká hungarista

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhrál čtvrté parlamentní volby v řadě. Co stojí za úspěchem jeho konzervativní strany Fidesz? Faktorů je hned několik. „Volební kampaň byla více než na konstruktivní konfrontaci volebních cílů postavena opět na konstruktech uměle vytvořených krizí a z nich plynoucích nebezpečí pro Maďarsko,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz docent Andrej Tóth, hungarista a kancléř Vysoké školy ekonomické v Praze.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Volby v Maďarsku rozhodnou o pokračování Viktora Orbána

Lidé v Maďarsku v nedělních parlamentních volbách rozhodnou o tom, zda konzervativní premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz zůstanou u moci čtvrté funkční období v řadě. Zastánce "neliberální demokracie" Orbán, který je v maďarské politice 33 let, vyhrál všechny volby od roku 2010 a volební průzkumy naznačují, že by se mu to mohlo podařit i tentokrát.

Více souvisejících

volby v Maďarsku Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy