Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se nepodaří dosáhnout dohody o budoucích vztazích mezi sedmadvacítkou a Británií. Merkelová, jejíž země ode dneška na půl roku předsedá Evropské unii, to dnes řekla v německém parlamentu, kde čelila dotazům poslanců.

"Pokroky ve vyjednávání jsou, abych to řekla opatrně, velmi omezené," shrnula šéfka německé vlády dosavadní několikaměsíční jednání, po němž stále zbývá velké množství sporných bodů.

"S Británií jsme se dohodli na zrychlení vyjednávání, abychom ještě na podzim měli dohodu, která by do konce roku musela být ratifikována. Budu se nadále zasazovat za dobré řešení, ale musíme a měli bychom se v EU i v Německu připravovat i na případ, že dohoda nebude," varovala zároveň Merkelová.

Dosavadní vyjednávání dnes v rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně za velmi pomalé a složité označil také šéf německé diplomacie Heiko Maas. "A nejsme si ani jisti, co Britové přesně chtějí, jestli vůbec chtějí dohodu, nebo ne," podotkl s tím, že Londýn je zatím připraven mluvit o tématech, která má za důležitá, ale ne o těch, která jsou podstatná pro ostatní státy.

Horkou fázi rokování Maas očekává v září a v říjnu, kdy podle něj vyjednávání musí skončit. Přál by si, aby právě schválení dohody s Británií stálo na konci německého předsednictví EU. Jeho začátek by zase podle ministra nejlépe mělo orámovat schválení balíku na obnovu ekonomik zemí a regionů nejvíce postižených koronavirem. O programu s rozsahem 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) bude sedmadvacítka jednat na summitu 17. a 18. července.

Británie opustila EU na konci ledna a měsíc poté začala složitá jednání o budoucích obchodních či bezpečnostních vztazích. Za unii je vede Michel Barnier a za Británii David Frost, kteří se v pondělí znovu po více než třech měsících osobně setkali a zahájili tak novou fázi rozhovorů. Obě strany se s ohledem na krátící se čas shodly, že se tempo jednání výrazně zrychlí. Na zásadní témata jako taková mají však zatím Brusel a Londýn pohledy výrazně odlišné. Týká se to například pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad nimi či rybolovu.

Související

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.
Angela Merkelová

Rusko nesmí vyhrát. Měl by na tom mít zájem celý svět, varuje Merkelová

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v televizním rozhovoru na veřejnoprávním kanálu ZDF zdůraznila potřebu hledat diplomatická řešení války na Ukrajině, aniž by však oslabovala současnou podporu mezinárodního společenství vůči Ukrajině. V talk show Maybrit Illner prohlásila, že je zásadní, aby Rusko tuto válku nevyhrálo. Podle Merkelové je to v zájmu nejen Ukrajiny, ale i Evropy a světa jako celku. 

Více souvisejících

Angela Merkelová EU (Evropská unie) Německo Velká Británie Brexit Heiko Maas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy