Merkelová mluvila s papežem o změně klimatu i zneužívání v církvi

Reakce lidstva na klimatickou změnu bude vyžadovat radikální změnu v našem způsobu života, prohlásila dnes podle agentury Reuters dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová po soukromé audienci u papeže Františka. S hlavou katolické církve probírala kromě globálního oteplování i pandemii covidu-19, budoucnost Evropské unie nebo církevní kauzy související se sexuálním zneužíváním.

Merkelová je ve Vatikánu a v Itálii na zřejmě poslední oficiální a podle jejích vlastních slov rozlučkové návštěvě. Odpoledne se setkala také s italským premiérem Mariem Draghim.

Merkelová svým prohlášením ke klimatické změně reagovala na výzvu papeže a dalších náboženských vůdců. Ti v pondělí apelovali na klimatickou konferenci OSN (COP26), která se bude konat v listopadu ve skotském městě Glasgow, aby nabídla konkrétní řešení k záchraně planety před "bezprecedentní ekologickou krizí". Kancléřka s papežem za 45 minut audience diskutovala i o biologické rozmanitosti a světových konfliktech. Hovořili ve Františkově knihovně ve vatikánském Apoštolském paláci.

Kancléřka se před audiencí s papežem setkala s německým teologem Hansem Zollnerem, který je předsedou Střediska na ochranu nezletilých při papežské Gregoriánské univerzitě. Papež František ve středu označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy sexuálního zneužívání dětí církevními představiteli. Hlava katolické církve tak reagovala na úterní zveřejnění výsledků dvouapůlletého vyšetřování nezávislé komise, podle níž představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Merkelová téma probírala s Františkem a po setkání uvedla, že "pravda musí vyjít najevo".

Papež minulý měsíc označil Merkelovou za "jednu z největších politických osobností světa“. Poklonu dnes kancléřce složil i italský předseda vlády, který jí po společném setkání poděkoval za klidné a odhodlané vedení Evropy i v těžkých časech. Draghi připomněl, jak ho Merkelová podporovala v roli šéfa Evropské centrální banky, kde v roce 2012 pracoval na záchraně eurozóny za dluhové krize.

Kancléřka po setkání s premiérem prohlásila, že Evropa zatím není dostatečně konkurenceschopná, pokud jde o inovace, a bude potřebovat více globálních hráčů, kteří mohou soutěžit na mezinárodním trhu. Dnešní den zakončí na večerní modlitbě za mír v římském Koloseu, které se zúčastní i papež.

Merkelová, která po 16 letech odchází z politiky, by mohla Německo vést až do Vánoc. Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že jednání o vzniku vlády potrvají dlouhé týdny až měsíce.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Papež František Klimatické změny týrání a zneužívání dětí Církev

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy