Merkelová podvanácté navštíví Čínu, ožehavých témat bude celá řada

Německá kancléřka Angela Merkelová již podvanácté navštíví Čínu. K řešení bude mít hlavně v pátek celou řadu nepříjemných témat, neboť současné německo-čínské vztahy jsou složitější než kdy předtím, upozorňuje stanice Deutsche Welle.

Bývaly doby, kdy během německé vládní návštěvy v Číně byly uzavřeny dohody ve výši 150 miliard eur (3,9 bilionu korun). Kancléřka Angela Merkelová si dříve mohla před kamerami klidně popovídat s čínským duchovním o jeho pobytu ve vězení. Těm časům je konec, míní německá rozhlasová a televizní stanice.

Na třídenní cestě bude kancléřku doprovázet jako obvykle početná hospodářská delegace. V pátek se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a později týž den také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě Pekingu navštíví i Wu-chan ve střední Číně, kde se setká s univerzitními studenty.

Nedlouho před plánovanou návštěvou kancléřku v otevřeném dopise vyzval vůdce protestů v Hongkongu Joshua Wong, aby podpořila demonstrace za svobodu, které se v tomto autonomním čínském městě konají již několik měsíců. Kdysi živý dialog mezi Berlínem a Pekingem o lidských právech momentálně však leží u ledu a Čína reaguje na jakékoliv výtky ohledně dodržování lidských práv podrážděně. Sama kancléřka čelí kritice, že lidským právům v poslední době nadřadila dobré obchodní vztahy s Pekingem.

Čína je nejvýznamnějším dovozcem do Německa a po Spojených státech a Francii také nejdůležitějším odběratelem německého zboží. V loňském roce si obě země vyměnily zboží za bezmála 200 miliard eur (5,2 bilionů korun). S ohledem na strach z hrozící hospodářské recese v Německu, neřízeného brexitu i otřesů způsobených obchodní válkou amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Číně se očekává, že Berlín bude nyní usilovat o zlepšení obchodních vztahů s Pekingem.

Čínský ekonomický vliv na Evropu si neustále razí nové cesty, nyní nabral podobu akvizic přístavů a stavby železnic. Čínská globální iniciativa nové Hedvábné stezky má za cíl vytvořit nové dopravní trasy do Evropy a Afriky a některé členské země Evropské unie již deklarovaly svou ochotu podílet se na tomto projektu. V Německu, stejně jako v dalších zemích, panují obavy, že Čína iniciativu využije k získání nejen hospodářského, ale i politického vlivu.

Současné napětí mezi USA a Čínou v řadě otázek staví Německo do choulostivé pozice. Hrozí mu, že se ocitne uprostřed obchodní války mezi těmito mocnostmi. Washington naléhá na své spojence, aby odmítli použití technologií čínské společnosti Huawei. Ta je předním dodavatelem mobilních sítí páté generace (5G), experti zároveň upozorňují na četná bezpečnostní rizika spojená s užitím jejích výrobků. Zdá se, že Německo se dosud nerozhodlo, na čí stranu se přiklonit, připomíná Deutsche Welle.

Jedním z významných úspěchů návštěvy Merkelové by mohl být příslib Pekingu, že podpoří připravovanou obchodní dohodu mezi EU a Čínou. Berlín již signalizoval, že hodlá využít své kontakty na Peking během svého předsednictví v EU v nadcházejícím roce a uspořádat v Německu summit EU-Čína.

Německo se dlouhodobě potýká s nejednoznačností svého vztahu k nejlidnatější zemi světa. Zatímco Evropská komise Čínu nedávno začala označovat jako "systémového protivníka", Berlín s Pekingem udržuje vztah, který obě strany vykládají jako "obsáhlé strategické partnerství". Již pětkrát se němečtí a čínští vládní představitelé sešli ke společným konzultacím, letos dokonce obě země uspořádaly první společné vojenské cvičení. "Čína je strategický partner, ale i konkurent," popsala Merkelová situaci. Ambivalence tohoto vztahu vzbuzuje v zahraničí i v samotném Německu nejistotu.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Čína Německo Huawei Hongkong

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy