Spolu s tím, jak se Angela Merkelová připravuje na odchod z úřadu německé kancléřky po 16 letech, který má přijít po volbách, jež v Německu proběhnou příští víkend, se do popředí dostává fotografie skvě shrnující její roli coby opory liberálních hodnot v turbulentních časech. S tímto hodnocením končící političky přichází editorial renomovaného britského deníku The Guardian.
Složitější a nejasný odkaz
Jedna z nejvíce ikonických politických fotografií poslední doby byla pořízena na summitu G7 v Kanadě v roce 2018, konstatuje liberální server. Nastiňuje, že na snímku se zamračená Merkelová opřená rukama o stůl naklání k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který sedí se zkříženýma rukama a odmítá se podívat do očí kancléřce, vedle níž stojí francouzský prezident Emmanuel Macron a tehdejší japonský premiér Šinzó Abe.
„Během opětovného nástupu nacionalismu a hluboké politické polarizace celého Západu byla nejdéle sloužící a nejvlivnější evropská politička 21. století životně důležitou nositelkou standardní konsensuální, na pravidlech založené politiky na světové scéně,“ píše The Guardian. Deklaruje, že politické ctnosti, které Merkelová během své dlouhé vlády ztělesňovala – trpělivost, tolerance, absence křiklavosti a averze k teatrálnosti –, se velmi osvědčily ve všudypřítomných „kulturních válkách“.
Známé rozhodnutí Merkelové nechat v roce 2015 německé hranice otevřené pro syrské uprchlíky demonstrovalo velkorysého ducha a soucit, který by měl být normou všech západních demokracií, naznačuje britský deník. Přiznává však, že pokud odhlédneme od zvratů v posledních letech, celkový odkaz první německé kancléřky je složitější a nejasnější.
Na domácí scéně se merkelismus stal synonymem pro všeobecnou a manažerskou středovou politiku, vyzdvihuje renomovaný server. Poukazuje, že globální finanční krize oslabila neoliberální ekonomický instinkt Merkelové, která po dvanáct ze šetnácti let v úřadu kancléřky vedla velkou koalici křesťanských a sociálních demokratů, CDU a SPD.
To podle prestižního serveru otupilo pokusy středolevých oponentů Merkelové prezentovat se jako jednoznačná alternativa a kancléřce umožnilo sklízet politické ovoce za úspěšná opatření jako zavedení minimální mzdy, které si ale jako podmínku pro vstup do vlády dala v roce 2013 SPD, nastiňuje editorial. Dodává, že politické přesvědčení Merkelové bylo sice těžké přesně zařadit, ale právě jistá rozporuplnost, pružnost a cílená mdlost se staly tajemstvím jejího úspěchu.
„Čtyři vítězné spolkové volby potvrdily efektivitu bytostně opatrného přístupu,“ pokračuje The Guardian. Podotýká, že později tento styl nefungoval na chudším východě země, kde kvůli rostoucí deziluzi zaznamenali výrazné zisky pravicoví nacionalisté z Alternativy pro Německo.
Merkelová bude Západu chybět
Záměrně přízemní styl se vyplatil v mnoha krizích, kterým Merkelová čelila, byť v některých výzvách by mohla uplatnit větší představivost a strategické ambice, soudí britský server. Konstatuje, že na evropské scéně byla mimořádným přínosem kancléřčina schopnost nastolovat konsensus, především co se týká uplatňování fiskální solidarity mezi zeměmi EU během koronavirové pandemie.
Proti tomu přísná úsporná opatření vnucená jižním evropským státům během dluhové krize v eurozóně po roce 2010, na nichž Merkelová trvala se svým ministrem financí Wolfgangem Schäublem, byla podle liberálního deníku hluboce chybná a nedemokratická, navíc nedokázala vyřešit skutečné problémy plynoucí z ekonomického nastavení eurozóny.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Právě odpor proti úsporám pomohl nastartovat éru politických turbulencí a populistického vzdoru a do módy opět přinesl nacionalismus, nastiňuje editorial. Souhlasí také s aktuální kritikou Merkelové, která zní především z německé Strany zelených, za pomalý harmonogram pro ukončení závislosti země na uhlí a nedostatečné finance vyčleněné pro férový přechod k zelené ekonomice.
Také ve vztahu k Číně, jejíž poptávka po německém zboží podporovala ekonomický model Merkelové, vedla kancléřka politiku „výnosné dohody“, která zdánlivě zaostala za měnící se geopolitickou realitou, přiznává The Guardian. I tak je podle něj statut Merkelové coby silné, šikovné a jisté moderní političky nezpochybnitelný.
„Žádný jiný politik 21. století se (Merkelové) nepřiblížil,“ píše prestižní server. Naznačuje, že již v dobách, kdy studovala kvantovou fyziku v někdejší NDR, aktivně četla o historii a po dobu, kterou strávila v úřadu – déle byl německým kancléřem jen Otto von Bismarck -, měla zřejmě šanci určovat ráz doby více, než ve skutečnosti učinila. Přesto její uklidňující, stabilní a konstruktivní přítomnost bude západní politická scéna velmi postrádat, obává se editorial.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
před 2 hodinami
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
před 2 hodinami
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
před 3 hodinami
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
před 3 hodinami
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
před 4 hodinami
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
před 5 hodinami
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
před 6 hodinami
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
před 6 hodinami
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
před 7 hodinami
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
před 7 hodinami
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
před 7 hodinami
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
před 7 hodinami
Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově
před 8 hodinami
Zimní počasí je tady. Meteorologové řekli, kde bude padat sníh. Podívejte se na radar
před 9 hodinami
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
před 9 hodinami
Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu
před 9 hodinami
Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první
před 10 hodinami
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
před 12 hodinami
Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí
před 13 hodinami
Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan
Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.
Zdroj: Lucie Podzimková