MONITOR: Merkelová odchází. Renomovaný deník zhodnotil její odkaz

Spolu s tím, jak se Angela Merkelová připravuje na odchod z úřadu německé kancléřky po 16 letech, který má přijít po volbách, jež v Německu proběhnou příští víkend, se do popředí dostává fotografie skvě shrnující její roli coby opory liberálních hodnot v turbulentních časech. S tímto hodnocením končící političky přichází editorial renomovaného britského deníku The Guardian.

Složitější a nejasný odkaz

Jedna z nejvíce ikonických politických fotografií poslední doby byla pořízena na summitu G7 v Kanadě v roce 2018, konstatuje liberální server. Nastiňuje, že na snímku se zamračená Merkelová opřená rukama o stůl naklání k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který sedí se zkříženýma rukama a odmítá se podívat do očí kancléřce, vedle níž stojí francouzský prezident Emmanuel Macron a tehdejší japonský premiér Šinzó Abe.

„Během opětovného nástupu nacionalismu a hluboké politické polarizace celého Západu byla nejdéle sloužící a nejvlivnější evropská politička 21. století životně důležitou nositelkou standardní konsensuální, na pravidlech založené politiky na světové scéně,“ píše The Guardian. Deklaruje, že politické ctnosti, které Merkelová během své dlouhé vlády ztělesňovala – trpělivost, tolerance, absence křiklavosti a averze k teatrálnosti –, se velmi osvědčily ve všudypřítomných „kulturních válkách“.

Známé rozhodnutí Merkelové nechat v roce 2015 německé hranice otevřené pro syrské uprchlíky demonstrovalo velkorysého ducha a soucit, který by měl být normou všech západních demokracií, naznačuje britský deník. Přiznává však, že pokud odhlédneme od zvratů v posledních letech, celkový odkaz první německé kancléřky je složitější a nejasnější.

Na domácí scéně se merkelismus stal synonymem pro všeobecnou a manažerskou středovou politiku, vyzdvihuje renomovaný server. Poukazuje, že globální finanční krize oslabila neoliberální ekonomický instinkt Merkelové, která po dvanáct ze šetnácti let v úřadu kancléřky vedla velkou koalici křesťanských a sociálních demokratů, CDU a SPD.

To podle prestižního serveru otupilo pokusy středolevých oponentů Merkelové prezentovat se jako jednoznačná alternativa a kancléřce umožnilo sklízet politické ovoce za úspěšná opatření jako zavedení minimální mzdy, které si ale jako podmínku pro vstup do vlády dala v roce 2013 SPD, nastiňuje editorial. Dodává, že politické přesvědčení Merkelové bylo sice těžké přesně zařadit, ale právě jistá rozporuplnost, pružnost a cílená mdlost se staly tajemstvím jejího úspěchu.

„Čtyři vítězné spolkové volby potvrdily efektivitu bytostně opatrného přístupu,“ pokračuje The Guardian. Podotýká, že  později tento styl nefungoval na chudším východě země, kde kvůli rostoucí deziluzi zaznamenali výrazné zisky pravicoví nacionalisté z Alternativy pro Německo.

Merkelová bude Západu chybět

Záměrně přízemní styl se vyplatil v mnoha krizích, kterým Merkelová čelila, byť v některých výzvách by mohla uplatnit větší představivost a strategické ambice, soudí britský server. Konstatuje, že na evropské scéně byla mimořádným přínosem kancléřčina schopnost nastolovat konsensus, především co se týká uplatňování fiskální solidarity mezi zeměmi EU během koronavirové pandemie.

Proti tomu přísná úsporná opatření vnucená jižním evropským státům během dluhové krize v eurozóně po roce 2010, na nichž Merkelová trvala se svým ministrem financí Wolfgangem Schäublem, byla podle liberálního deníku hluboce chybná a nedemokratická, navíc nedokázala vyřešit skutečné problémy plynoucí z ekonomického nastavení eurozóny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Právě odpor proti úsporám pomohl nastartovat éru politických turbulencí a populistického vzdoru a do módy opět přinesl nacionalismus, nastiňuje editorial. Souhlasí také s aktuální kritikou Merkelové, která zní především z německé Strany zelených, za pomalý harmonogram pro ukončení závislosti země na uhlí a nedostatečné finance vyčleněné pro férový přechod k zelené ekonomice. 

Také ve vztahu k Číně, jejíž poptávka po německém zboží podporovala ekonomický model Merkelové, vedla kancléřka politiku „výnosné dohody“, která zdánlivě zaostala za měnící se geopolitickou realitou, přiznává The Guardian. I tak je podle něj statut Merkelové coby silné, šikovné a jisté moderní političky nezpochybnitelný.

„Žádný jiný politik 21. století se (Merkelové) nepřiblížil,“ píše prestižní server. Naznačuje, že již v dobách, kdy studovala kvantovou fyziku v někdejší NDR, aktivně četla o historii a po dobu, kterou strávila v úřadu – déle byl německým kancléřem jen Otto von Bismarck -, měla zřejmě šanci určovat ráz doby více, než ve skutečnosti učinila. Přesto její uklidňující, stabilní a konstruktivní přítomnost bude západní politická scéna velmi postrádat, obává se editorial.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

před 3 hodinami

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

před 7 hodinami

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 12 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 13 hodinami

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy