Na dohodu EU-Británie zbývají jen hodiny. Stále je nejistá, řekl Barnier europoslancům

Na vyjednání dohody Evropské unie s Británií zbývají poslední hodiny, její osud je však stále nejistý. Poslancům Evropského parlamentu to dnes řekl hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier, podle něhož se oběma stranám dosud nepodařilo překonat poslední zbývající rozpory.

Europoslanci přitom požadují, aby úmluva o budoucích obchodních a dalších vztazích byla na světě nejpozději do neděle, jinak ji do konce roku nehodlají schválit.

? LIVE: debate on future relations between the EU and the UK https://t.co/MZ4dActnCk

— European Parliament (@Europarl_EN) December 18, 2020

"Nadešla chvíle pravdy. Zbývá nám velmi málo času, na vyjednávání máme k dispozici již jen hodiny, pokud chceme, aby dohoda vstoupila v platnost 1. ledna," prohlásil dnes Barnier na plénu EP.

Úspěšnému dokončení rozhovorů, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, stále brání zejména spory okolo rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají necelé dva týdny.

Barnier dnes podotkl, že Londýn stále nevyšel vstříc požadavkům EU týkajícím se standardů britského zboží mířícího na unijní trh. Zlomovým tématem rozhovorů pak podle něj zřejmě budou práva na rybolov v britských vodách, jichž se rybáři z unijních zemí nechtějí vzdát. "Musíme být připraveni na všechny možnosti," dosal Barnier s tím, že výsledek jednání nelze předpovědět.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek večer po telefonátu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prohlásil, že Británie neustoupí ve snaze "kontrolovat přístup do svých vod". Zopakoval také, že pokud EU významně nezmění pozici, dohoda pravděpodobně nebude. Oba politici se přitom shodli, že i když dosažení shody považují za obtížné, jejich týmy budou jednat do poslední možné chvíle.

Europoslanci, jejichž souhlas je pro uplatnění dohody nutný, si přitom ve čtvrtečním prohlášení lídrů parlamentních skupin vymínili, že dohoda musí být hotova do neděle. Pouze v tom případě jsou ochotni svolat na konci roku mimořádnou schůzi a úmluvu schválit.

Diplomaté některých unijních zemí už zmínili možnost, že by dohoda mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu parlamentu, který by ji mohl schválit až dodatečně v lednu. Tato možnost se však řadě poslanců nelíbí, neboť jim podle nich výrazně ztěžuje případné odmítnutí smlouvy.

"Evropský parlament byl trpělivý, ale demokracii nemůže a nebude svazovat britská nezodpovědnost," prohlásila socialistická europoslankyně Kati Piriová, která stejně jako řada dalších kolegů odmítla možnost dodatečného schvalování dohody. Většina poslanců v diskusi vyzývala britskou vládu, aby změnila přístup k jednáním, ustoupila ve zbývajících sporných bodech a předešla tím zbytečným škodám.

Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.

Europoslanci dnes budou schvalovat sérii opatření navržených Evropskou komisí, která mají zabránit chaosu v letecké či silniční dopravě v případě rozchodu bez dohody. Návrhy mají do poloviny příštího roku zajistit plynulé letecké a silniční spojení mezi EU a Británií a také na rok zachovat dosavadní uspořádání rybolovných práv. Podmínkou pro jejich uplatnění je, aby obdobná pravidla přijala i britská strana.

Související

Více souvisejících

Brexit Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie evropský parlament

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy