Na Slovensku demonstrovali odpůrci Hegerovy vlády

Odpůrci slovenské vlády využili dnešní svátek dne ústavy k demonstracím v Bratislavě a v Košicích. Na několika shromážděních konaných z iniciativy opozice protestovali nejen proti nynější koalici premiéra Eduarda Hegera, ale i proti koronavirovým opatřením a údajné diskriminaci lidí, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19.

"Nikdy v historii Slovenska nebyla tak porušována ústava a pošlapována lidská práva jako za posledních 18 měsíců,“ prohlásil v projevu na shromáždění v Košicích někdejší premiér a šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, jehož strana po porážce v parlamentních volbách v únoru 2020 skončila po předchozím dlouholetém vládnutí v opozici. Tvrdil také, že stát dává výhody očkovaným proti covidu-19 a naopak z neočkovaných obyvatel dělá občany druhé kategorie. Demonstraci Směru-SD, které se podle listu Denník N zúčastnilo asi 2000 lidí, přišel podpořit i někdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič. Ten měl jako hlava státu blízko k sociálním demokratům i v době, kdy Ficova strana byla u moci.

Popularita Směru-SD výrazněji klesla po loňských volbách, kdy stranu opustila část poslanců v čele s někdejším premiérem Peterem Pellegrinim. Dříve v tomto roce se preference Směru-SD ale vrátily na dvoucifernou hodnotu. Policie od voleb v několika kauzách obvinila několik představitelů různých institucí a úřadů včetně policistů z období, kdy byl Směr-SD u moci.

V Košicích vlastní shromáždění uspořádali také poslanci, kteří po dřívějším vnitrostranickém rozkolu opustili krajně pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) a nyní vystupují v neparlamentním hnutí Republika

"Právem nám má patřit naše svoboda. Chceme žít jako lidé, které nebudou omezovat blázni a psychopati. Každý inteligentní člověk ví, že o virus tu už dávno nejde. Toto je o snaze několika jednotlivců udělat z obyvatel méněcenné lidi. Toto je snaha zavést totalitní režim," řekl z pódia nezařazený poslanec Milan Mazurek k opatřením proti šíření koronavirové infekce. Na demonstraci, která začala ještě před shromážděním Směru-SD, přišly podle listu Hospodárske noviny stovky lidí.

Mazurek vybízel obyvatele k účasti na generální stávce a také se vyslovil za konání referenda o předčasných volbách, které dříve v petici dříve žádalo přes 585.000 Slováků. Slovenský ústavní soud, který sídlí v Košicích, ale letos v červenci rozhodl, že navrhovaná referendová otázka není v souladu s ústavou. Lidové hlasování tak prezidentka Zuzana Čaputová, která se na ústavní soudce ve zmíněné záležitosti obrátila, nemohla vyhlásit.

Desítky lidí přišly na jiné shromáždění v Košicích, které bylo svoláno na protest proti mítinkům Směru-SD a Republiky a na oslavu výročí přijetí slovenské ústavy.

Stovky sympatizantů LSNS se zase sešly před prezidentským palácem v Bratislavě. Dav se později přesunul k budově parlamentu, kterou chránili policejní těžkooděnci. Policie tam zadržela dvě osoby kvůli podezření z protiprávního jednání. V centru slovenské metropole pak podobně jako v červenci demonstranti zablokovali silnici.

Řečníci na shromážděních v Bratislavě a v Košicích vystupovali i proti očkování dětí v souvislosti s covidem-19 či proti nošení roušek žáky ve školách.

Představitelé slovenské opozice se už dříve nepřidali ke kampani na podporu očkování proti covidu.19, ve kterém Slovensko kvůli nízkému zájmu veřejnosti výrazně zaostává za průměrem v členských zemích Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Demonstrace Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy