Ministři za slovenskou stranu Svoboda a solidarita (SaS) ve středu podají demisi, oznámil dnes šéf SaS a ministr hospodářství Richard Sulík.
Tento krok v době trvající vládní krize zdůvodnil tím, že nebyl splněn požadavek SaS, aby kabinet opustil ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Premiér a člen vedení OLaNO Eduard Heger v reakci uvedl, že hodlá do posledního okamžiku usilovat o zachování čtyřčlenné koalice; připustil ale i přípravu alternativního řešení situace.
OLaNO a další dvě vládní strany nemají ve sněmovně dohromady potřebnou většinu. Kromě ministra hospodářství SaS ve vládě zastupují ministři zahraničí, spravedlnosti a školství.
"Podáme demisi příští středu po vládě. Dívat se na to, jak Matovič ničí zemi svými výmysly, to je obří zátěž pro zemi," řekl Sulík, který má dlouhodobě i osobní spor s Matovičem. Sulík dodal, že přijetí demise hlavou státu očekává 8. září.
V dalších jednáních ohledně řešení vládní krize Sulík nevidí význam. Matovič, který je na dovolené, se k dnešnímu jednání připojil on-line, do debaty se ale podle Sulíka nezapojil. Šéf SaS si také nemyslí, že Matovič podá demisi do konce srpna. Ministra financí se jeho mateřské hnutí dříve zastalo a sám Matovič před dvěma týdny řekl, že bude ministrem i na začátku září.
"Do poslední sekundy budu bojovat, aby čtyřkoalice zůstala," reagoval Heger na oznámení SaS. Premiér a člen vedení OLaNO zároveň naznačil, že se připravují i alternativní řešení pro případ demise ministrů za SaS. Detaily neuvedl s odůvodněním, že není 31. srpna; právě tehdy vyprší ultimátum SaS žádající Matovičův odchod z kabinetu.
Šéfové zbylých dvou vládních stran Jsme rodina a Za lidi, Boris Kollár a Veronika Remišová, ohledně možného zachování koalice v původním složení shodně uvedli, že naděje umírá poslední. Řekli, že země musí nyní řešit zejména energetickou krizi vyvolanou prudkým zdražováním energií na světových trzích. Návrh opatření v této oblasti by měl příští týden kabinetu předložit ještě Sulík.
SaS už v červenci odstoupila od koaliční smlouvy a partnerům dala čas na splnění zmíněného ultimáta do konce srpna. Její krok dosud neměl výraznější dopad na koalici, protože ministři za SaS pokračovali ve své práci a parlament nejednal kvůli letní přestávce.
Podle Sulíka se SaS se svými dvěma desítkami poslanců ve 150členné sněmovny bude chovat jako opoziční strana, na zářijové schůzi parlamentu ale hodlá podpořit některé návrhy.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dříve v tomto týdnu zdůraznila potřebu stabilní vlády. Pro případ demise ministrů za SaS se vyslovila pro to, aby rovnou mohla jmenovat jejich nástupce a nikoli pověřit některé ze zbylých ministrů dočasným vedením uvolněných úřadů.
Sulík a Matovič dlouhodobě vedou spor ohledně řešení různých témat; naposledy se jejich vztahy vyhrotily kvůli vyšší finanční podpoře rodin, kterou Matovič letos v červnu prosadil ve sněmovně bez podpory SaS i díky hlasům krajní pravice. Loni si SaS a nejmenší vládní strana Za lidi vymohly demisi Matoviče coby premiéra; SaS tehdy tvrdila, že Matovič osobnostně, komunikačně ani manažersky není schopen vést zemi. Matoviče ve funkci ministerského předsedy nahradil jeho stranický kolega Heger.
Matovičovo hnutí OLaNO v roce 2020 se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, když se ve volební kampani vymezovalo zejména proti tehdy vládním sociálním demokratům (Směr-SD). Preference OLaNO pak postupně klesly na jednociferné hodnoty a Matovič se stal jedním z nejvíce nedůvěryhodných politiků. Některá média či politici označují Matoviče například mužem konfliktu, který své nápady prosazuje i bez dohody s odborníky nebo partnery.
Související

Slovenská policie bývalého slovenského ministra Kaliňáka z podplácení, tvrdí tisk

O víkendu skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích
Slovensko , Igor Matovič (OLaNO)
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Nový balíček americké pomoci Ukrajině může zahrnovat rakety s dostřelem 150 kilometrů
před 1 hodinou

Zimní počasí ovlivní silný vítr, zasáhne celou republiku
Aktualizováno včera

Praha se zřejmě konečně dočká nové vlády. Spolu, Piráti a STAN dokončují dohodu
včera

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
včera

Změny ve fotbalové Slavii. Přichází mladý Nor, ale do Lince odchází druhý slávista za krátký čas
včera

Scholz vidí jedinou možnost pro jednání s Ruskem, až jeho vojáci opustí Ukrajinu
včera

Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť
včera

Szijjártó kritizoval amerického velvyslance v Budapešti
včera

FBI při vyšetřování kauzy utajovaných dokumentů prohledá i dům viceprezidenta Pence
včera

V Česku je podle Fialy potenciál pro budování dalších bioplynových stanic
Aktualizováno včera

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě
včera

Krvavá jatka u Bachmutu pokračují. Rusům dál přichází na pomoc noví vojáci, Ukrajinci brání dálnici
včera

Vláda chce i kvůli vysokým cenám potravin prověřit marže
včera

Pavel pro AFP: Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy
Aktualizováno včera

Znovu nás ohrožují německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu
včera

Případ výroků Stehlíkové o Zemanovi se odkládá, potvrdila žalobkyně
včera

Pavel jednal s policejním prezidentem, probrali ochranu i kontroly na Hradě
včera

ČNB zlepšila odhad vývoje český ekonomiky, její pokles bude nižší
včera

V Haagu podle von der Leyenové vznikne středisko pro stíhání ruských zločinů
včera
Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem
Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek