Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s Ruskem

Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem Putinem bude patrně hlavním sporným tématem summitu Evropské unie, který dnes odpoledne zahájili prezidenti a premiéři členských zemí v Bruselu.

Velkou diskusi očekávají diplomaté také o maďarském zákonu zakazujícím na školách osvětu o sexuálních menšinách, o němž se šéfové států a vlád členských zemí budou stejně jako o vztazích s Moskvou bavit při pracovní večeři.

Na úvod dvoudenního jednání, které začalo s hodinovým zpožděním, hovoří lídři o opatrném otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie nemoci covid-19 či o spolupráci s mimoevropskými státy při zvládání migrace.

Německá kancléřka Angela Merkelová, pro níž je summit vzhledem k zářijovým volbám v zemi patrně poslední, před jednáním prohlásila, že bude usilovat o větší unijní koordinaci letních turistických pravidel zvláště s ohledem na šíření nakažlivější indické mutace koronaviru.

"Ani dnes nejsme dostatečně úspěšní v koordinaci příjezdů z třetích zemí, zvláště z oblastí s mutacemi viru," řekla Merkelová. Kancléřka nedávno kritizovala Portugalsko za to, že do země vpustilo množství britských turistů, v jejichž zemi se šíří indická varianta viru označovaná jako delta. Začal kvůli tomu už růst také počet nakažených i na západě Pyrenejského poloostrova.

Právě obezřetnost vůči mutacím viru či poskytování vakcín chudším zemím jsou hlavními body úvodní debaty o covidu-19. Většina unijních zemí sice s ohledem na pokračující očkování a příznivý vývoj pandemie pokračuje v rušení restrikcí, politici se však zvláště vzhledem k šíření mutací chystají vyzvat k ostražitému přístupu. Především jihoevropské státy závislé na turistickém ruchu usilují o co nejmírnější pravidla, v čemž mají od příštího týdne pomoci covidové cestovní certifikáty. Lídři se však ve společném prohlášení chystají zdůraznit, že se EU má vrátit k plnému otevření hranic teprve tehdy, "až to zdravotní situace dovolí".

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli, který s šéfy států promluvil na úvod jejich setkání, lídrům zdůraznil, že podle europoslanců by EU měla v reakci na pandemii posílit společnou zdravotní politiku. Mezi návrhy, o nichž v současnosti unie jedná, patří rozšíření pravomocí společných zdravotních úřadů či společné nákupy léků. "Nemůžeme ukončit covidovou krizi bez společné zdravotní politiky," řekl Sassoli novinářům.

Migrace se na jednání summitu dostává po více než roce, neboť podle unijních statistik po covidovém období uzavřených hranic opět stoupá počet žadatelů o azyl mířících do Evropy. Lídři se podle návrhu závěrů summitu chystají podpořit posílení spolupráce se státy Afriky či Blízkého východu, na kterou chtějí vyčlenit řádově miliardy eur. Zvláštní důraz kladou země bloku na naplňování dřívější dohody s Tureckem, v jejímž rámci hodlají podle diplomatů Ankaře poskytnout do roku 2024 dalších 3,5 miliardy eur (89 miliard korun).

Složitější debaty očekávají diplomaté zejména při pracovní večeři, na níž se prezidenti a premiéři budou vedle vztahů s Tureckem věnovat zmíněným otázkám dalšího přístupu k Rusku a maďarskému zákonu, jež podle mnoha z nich popírá evropské hodnoty. Velmi ostře se vůči němu před jednáním ohradil například nizozemský premiér Mark Rutte.

K plánu na schůzku s Putinem, který prosazují Německo a Francie, se odmítavě staví Polsko či pobaltské země. Nehodlají do závěrů summitu připustit přímou formulaci o jednání s ruským prezidentem.

Ještě před samotným začátkem summitu poobědvali šéfové unijních států a vlád s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, s nímž probrali řadu globálních otázek od boje proti klimatickým změnám po celosvětové očkování proti covidu-19. Šéf mezinárodního společenství se na novinářský dotaz vyjádřil i ke zmíněnému maďarskému zákonu. "Jakákoli diskriminace vůči LGBTIQ+ je v našich moderních společnostech naprosto nepřijatelná," použil Guterres při své odpovědi zkratku označující sexuální menšiny.

Související

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy