Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.

Také slova na dalších příčkách žebříčku dokládají, že určujícím faktorem byla letos pandemie nemoci covid-19. Hned na druhém místě totiž skončil lockdown, tedy karanténní uzávěra hospodářství i společnosti.

"Slovem roku 2020, jak bylo obecně očekáváno, je Corona-Pandemie," uvedla jazyková společnost. Protože koronavirus v Německu hluboce ovlivnil ekonomický, kulturní i soukromý život, podepsala se pandemie také na vývoji němčiny.

Wir haben gewählt: Das Wort des Jahres 2020 ist Corona-Pandemie. Auf Platz 2 landet Lockdown, Platz 3 belegt Verschwörungserzählung. Insgesamt haben 8 von 10 der Jahreswörter mit Corona zu tun. Die weiteren Platzierungen und die Begründungen gibt es hier: https://t.co/22Ofovg6Lm pic.twitter.com/G0tY688Zwq

— Gesellschaft für deutsche Sprache (GfdS) (@_gfds_) November 30, 2020

"Jako slovo odkazuje pandemie koronaviru nejen na nejhorší krizi od 2. světové války, jak ji hodnotí kancléřka (Angela Merkelová) a řada odborníků, ale tvoří také bezpočet nových výrazů," sdělila jazyková společnost. Jako příklady zmínila řadu složenin či přípon, díky kterým vznikají slova a spojení jako koronavirová krize, koronavirová čísla, koronavirový rok, koronavirové demonstrace, koronavirová varovná aplikace nebo "podmíněný koronavirem".

S koronavirem souvisí i další místa hodnocení GfdS. Na druhé příčce je zmíněný lockdown následovaný spikleneckou teorií. Téma spikleneckých teorií je v Německu velmi živé kvůli demonstracím proti karanténním opatřením, kdy řečníci často hovoří o údajné snaze vlády kontrolovat společnost nebo o záměrech elit snížit početní stav populace, geneticky ji upravit či ovládat ji pomocí čipů vpravených do těla očkováním.

Do první pětky výrazů se ještě dostal akronym AHA, který je jednoslovným výrazem základních německých hygienických pravidel v boji proti pandemii. Skládá se z počátečních slov pro odstup (Abstand), hygienu včetně častého mytí rukou (Hygiene) a roušek (Alltagsmaske).

GfdS v této souvislosti upozornila i na vznik řady synonym pro roušky, kterým se v němčině říká Maske (maska) či Mund-Nasen-Bedeckung (ochrana úst a nosu). V některých regionech roušky dostaly hovorová označení jako pusinkový kondom, obal nebo hadr na hubu.

I další příčky ovlivnil koronavirus, do hodnocení se tak dostaly mimo jiné pozdrav Bleiben Sie gesund! (Zachovejte si zdraví), triáž neboli třídění pacientů v podmínkách nouze či "hra duchů", kdy se kvůli pandemii fotbalové zápasy hrají často bez publika. S koronavirem souvisí i výraz systemrelevant, který je možné přeložit jako systémově nezbytný či důležitý. Za "systémově relevantní" Němci označují policii, hasiče, nemocnice, technické služby či obchody s potravinami, bez nichž by společnost v době karantény zkolabovala.

Jedinými nekoronavirovými zástupci v německém žebříčku jsou letos dva výrazy. Na čtvrtém místě to je název hnutí Black Lives Matter (I na černoškých životech záleží), které vzniklo ve Spojených státech a které usiluje o nápravu rasistických křivd vůči černošským občanům USA. Na deváté příčce to je pak složenina Gendersternchen, tedy genderová hvězdička. Tento symbol je v německých textech hojně rozšířený a jeho používání má podle GfdS odkazovat nejen na ženy a muže, ale přímo na celou genderovou rozmanitost. Zápis slova učitelé s pomocí genderové hvězdičky vypadá Lehrer*innen a je možné ho číst jako učitelé a učitelky.

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky Německo Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy