Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.

Také slova na dalších příčkách žebříčku dokládají, že určujícím faktorem byla letos pandemie nemoci covid-19. Hned na druhém místě totiž skončil lockdown, tedy karanténní uzávěra hospodářství i společnosti.

"Slovem roku 2020, jak bylo obecně očekáváno, je Corona-Pandemie," uvedla jazyková společnost. Protože koronavirus v Německu hluboce ovlivnil ekonomický, kulturní i soukromý život, podepsala se pandemie také na vývoji němčiny.

Wir haben gewählt: Das Wort des Jahres 2020 ist Corona-Pandemie. Auf Platz 2 landet Lockdown, Platz 3 belegt Verschwörungserzählung. Insgesamt haben 8 von 10 der Jahreswörter mit Corona zu tun. Die weiteren Platzierungen und die Begründungen gibt es hier: https://t.co/22Ofovg6Lm pic.twitter.com/G0tY688Zwq

— Gesellschaft für deutsche Sprache (GfdS) (@_gfds_) November 30, 2020

"Jako slovo odkazuje pandemie koronaviru nejen na nejhorší krizi od 2. světové války, jak ji hodnotí kancléřka (Angela Merkelová) a řada odborníků, ale tvoří také bezpočet nových výrazů," sdělila jazyková společnost. Jako příklady zmínila řadu složenin či přípon, díky kterým vznikají slova a spojení jako koronavirová krize, koronavirová čísla, koronavirový rok, koronavirové demonstrace, koronavirová varovná aplikace nebo "podmíněný koronavirem".

S koronavirem souvisí i další místa hodnocení GfdS. Na druhé příčce je zmíněný lockdown následovaný spikleneckou teorií. Téma spikleneckých teorií je v Německu velmi živé kvůli demonstracím proti karanténním opatřením, kdy řečníci často hovoří o údajné snaze vlády kontrolovat společnost nebo o záměrech elit snížit početní stav populace, geneticky ji upravit či ovládat ji pomocí čipů vpravených do těla očkováním.

Do první pětky výrazů se ještě dostal akronym AHA, který je jednoslovným výrazem základních německých hygienických pravidel v boji proti pandemii. Skládá se z počátečních slov pro odstup (Abstand), hygienu včetně častého mytí rukou (Hygiene) a roušek (Alltagsmaske).

GfdS v této souvislosti upozornila i na vznik řady synonym pro roušky, kterým se v němčině říká Maske (maska) či Mund-Nasen-Bedeckung (ochrana úst a nosu). V některých regionech roušky dostaly hovorová označení jako pusinkový kondom, obal nebo hadr na hubu.

I další příčky ovlivnil koronavirus, do hodnocení se tak dostaly mimo jiné pozdrav Bleiben Sie gesund! (Zachovejte si zdraví), triáž neboli třídění pacientů v podmínkách nouze či "hra duchů", kdy se kvůli pandemii fotbalové zápasy hrají často bez publika. S koronavirem souvisí i výraz systemrelevant, který je možné přeložit jako systémově nezbytný či důležitý. Za "systémově relevantní" Němci označují policii, hasiče, nemocnice, technické služby či obchody s potravinami, bez nichž by společnost v době karantény zkolabovala.

Jedinými nekoronavirovými zástupci v německém žebříčku jsou letos dva výrazy. Na čtvrtém místě to je název hnutí Black Lives Matter (I na černoškých životech záleží), které vzniklo ve Spojených státech a které usiluje o nápravu rasistických křivd vůči černošským občanům USA. Na deváté příčce to je pak složenina Gendersternchen, tedy genderová hvězdička. Tento symbol je v německých textech hojně rozšířený a jeho používání má podle GfdS odkazovat nejen na ženy a muže, ale přímo na celou genderovou rozmanitost. Zápis slova učitelé s pomocí genderové hvězdičky vypadá Lehrer*innen a je možné ho číst jako učitelé a učitelky.

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky Německo Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

Peking se války Ruska proti Ukrajině údajně neúčastní, mírovou konferenci ale podpoří

Peking se neúčastní války Ruska proti Ukrajině, prohlásil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching během rozhovorů s německým kancléřem Olafem Scholzem. Scholz dodal, že se s čínským prezidentem dohodli na podpoře mírové konference o Ukrajině, která se uskuteční ve Švýcarsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy