Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.
Také slova na dalších příčkách žebříčku dokládají, že určujícím faktorem byla letos pandemie nemoci covid-19. Hned na druhém místě totiž skončil lockdown, tedy karanténní uzávěra hospodářství i společnosti.
"Slovem roku 2020, jak bylo obecně očekáváno, je Corona-Pandemie," uvedla jazyková společnost. Protože koronavirus v Německu hluboce ovlivnil ekonomický, kulturní i soukromý život, podepsala se pandemie také na vývoji němčiny.
Wir haben gewählt: Das Wort des Jahres 2020 ist Corona-Pandemie. Auf Platz 2 landet Lockdown, Platz 3 belegt Verschwörungserzählung. Insgesamt haben 8 von 10 der Jahreswörter mit Corona zu tun. Die weiteren Platzierungen und die Begründungen gibt es hier: https://t.co/22Ofovg6Lm pic.twitter.com/G0tY688Zwq
— Gesellschaft für deutsche Sprache (GfdS) (@_gfds_) November 30, 2020
"Jako slovo odkazuje pandemie koronaviru nejen na nejhorší krizi od 2. světové války, jak ji hodnotí kancléřka (Angela Merkelová) a řada odborníků, ale tvoří také bezpočet nových výrazů," sdělila jazyková společnost. Jako příklady zmínila řadu složenin či přípon, díky kterým vznikají slova a spojení jako koronavirová krize, koronavirová čísla, koronavirový rok, koronavirové demonstrace, koronavirová varovná aplikace nebo "podmíněný koronavirem".
S koronavirem souvisí i další místa hodnocení GfdS. Na druhé příčce je zmíněný lockdown následovaný spikleneckou teorií. Téma spikleneckých teorií je v Německu velmi živé kvůli demonstracím proti karanténním opatřením, kdy řečníci často hovoří o údajné snaze vlády kontrolovat společnost nebo o záměrech elit snížit početní stav populace, geneticky ji upravit či ovládat ji pomocí čipů vpravených do těla očkováním.
Do první pětky výrazů se ještě dostal akronym AHA, který je jednoslovným výrazem základních německých hygienických pravidel v boji proti pandemii. Skládá se z počátečních slov pro odstup (Abstand), hygienu včetně častého mytí rukou (Hygiene) a roušek (Alltagsmaske).
GfdS v této souvislosti upozornila i na vznik řady synonym pro roušky, kterým se v němčině říká Maske (maska) či Mund-Nasen-Bedeckung (ochrana úst a nosu). V některých regionech roušky dostaly hovorová označení jako pusinkový kondom, obal nebo hadr na hubu.
I další příčky ovlivnil koronavirus, do hodnocení se tak dostaly mimo jiné pozdrav Bleiben Sie gesund! (Zachovejte si zdraví), triáž neboli třídění pacientů v podmínkách nouze či "hra duchů", kdy se kvůli pandemii fotbalové zápasy hrají často bez publika. S koronavirem souvisí i výraz systemrelevant, který je možné přeložit jako systémově nezbytný či důležitý. Za "systémově relevantní" Němci označují policii, hasiče, nemocnice, technické služby či obchody s potravinami, bez nichž by společnost v době karantény zkolabovala.
Jedinými nekoronavirovými zástupci v německém žebříčku jsou letos dva výrazy. Na čtvrtém místě to je název hnutí Black Lives Matter (I na černoškých životech záleží), které vzniklo ve Spojených státech a které usiluje o nápravu rasistických křivd vůči černošským občanům USA. Na deváté příčce to je pak složenina Gendersternchen, tedy genderová hvězdička. Tento symbol je v německých textech hojně rozšířený a jeho používání má podle GfdS odkazovat nejen na ženy a muže, ale přímo na celou genderovou rozmanitost. Zápis slova učitelé s pomocí genderové hvězdičky vypadá Lehrer*innen a je možné ho číst jako učitelé a učitelky.
Související

Učitelé jazyků nesouhlasí s tím, aby byl druhý cizí jazyk v ZŠ volitelný

Čeští vědci vyvinuli překladač mezi češtinou a ukrajinštinou, má pomoci uprchlíkům
jazyky , Německo , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci s Českem
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 58 minutami

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných
Aktualizováno před 1 hodinou

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo
před 1 hodinou

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 2 hodinami

Hrozba pro bezpečnost země? Izrael zřejmě zastaví kontroverzní reformu soudnictví
před 2 hodinami

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
před 4 hodinami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 4 hodinami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 4 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 5 hodinami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 5 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 6 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 6 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
před 6 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
před 8 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 8 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 8 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 9 hodinami
Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.
Zdroj: ČTK