Německo pokládá kouření za největší zdravotní hrozbu, ve výroční zprávě zmiňuje i Česko

Kouření je největší zdravotní hrozba současné doby, ročně na následky užívání tabáku umírá 127.000 lidí. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila zmocněnkyně německé vlády pro drogové otázky Daniela Ludwigová. Přislíbila, že se v budoucnu více zaměří na téma odvykání závislosti na tabáku.

"Každý rok i bez koronaviru zemře na následky užívání tabáku 127.000," řekla Ludwigová, která dnes představila výroční zprávu o situaci v zemi. "Kouření je v dnešní době tím největším zdravotním rizikem, kterému lze předejít," uvedla.

Škodlivost kouření podle Ludwigové jasně dokazují vědecké studie, které navíc varují, že kuřákům hrozí až dvojnásobní riziko těžkého průběhu nemoci covid-19 než nekuřákům.

Mehr dazu im Jahresbericht: https://t.co/vnwjy4qkNk pic.twitter.com/d1ElKQwvs1

— Daniela Ludwig (@DaniLudwigMdB) November 26, 2020

Německý parlament letos schválil zákon, kterým se od ledna 2022 na veřejnosti zakáže reklama na tradiční tabákové výrobky. Od ledna 2023 se tento zákaz rozšíří i na produkty na bázi zahřívaného tabáku, o další rok později se omezení bude vztahovat i na elektronické cigarety. Výjimka na venkovní reklamu se bude týkat jen vnějších ploch obchodů s tabákem. Již od ledna 2021 nebude smět být reklama na cigarety a tabákové výrobky v kinech před filmy, které jsou zaměřeny i pro diváky mladší 18 let.

Za další velký problém považuje Ludwigová rostoucí čas, které děti a mládež v Německu tráví u počítačů, tabletů a mobilů. Již během jarní karantény kvůli pandemii se podle zmocněnkyně uchylovala mládež o 70 procent častěji do digitálního světa a k sociálním sítím.

Stejně jako jiné evropské země se Německo potýká i s nelegálními drogami. V případě pervitinu, nazývaný v Německu crystal meth, bylo pašování v minulých letech nejvíce spojováno s Českou republikou, kde se látka ve velkém připravovala. S tím souviselo i největší rozšíření drogy v Sasku a Bavorsku, které s Českem sousedí, a poté v Česku blízkých regionech jako Durynsko, Sasko-Anhaltsko a Braniborsko s Berlínem.

"To se v posledním roce či dvou od základů změnilo. Nejvíce pervitinu, který byl v Německu zabaven, pocházelo z Nizozemska," uvádí zpráva. V roce 2019 skončilo v rukách německé policie přes 211 kilogramů pervitinu, o rok dříve to bylo 129 kilogramů. Podíl pervitinu vyrobeného v Česku a Nizozemsku zpráva zmocněnkyně neupřesňuje.

Související

Více souvisejících

Kouření Drogy zdraví Německo Česká republika Nizozemí

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy