Německo pokládá kouření za největší zdravotní hrozbu, ve výroční zprávě zmiňuje i Česko

Kouření je největší zdravotní hrozba současné doby, ročně na následky užívání tabáku umírá 127.000 lidí. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila zmocněnkyně německé vlády pro drogové otázky Daniela Ludwigová. Přislíbila, že se v budoucnu více zaměří na téma odvykání závislosti na tabáku.

"Každý rok i bez koronaviru zemře na následky užívání tabáku 127.000," řekla Ludwigová, která dnes představila výroční zprávu o situaci v zemi. "Kouření je v dnešní době tím největším zdravotním rizikem, kterému lze předejít," uvedla.

Škodlivost kouření podle Ludwigové jasně dokazují vědecké studie, které navíc varují, že kuřákům hrozí až dvojnásobní riziko těžkého průběhu nemoci covid-19 než nekuřákům.

Mehr dazu im Jahresbericht: https://t.co/vnwjy4qkNk pic.twitter.com/d1ElKQwvs1

— Daniela Ludwig (@DaniLudwigMdB) November 26, 2020

Německý parlament letos schválil zákon, kterým se od ledna 2022 na veřejnosti zakáže reklama na tradiční tabákové výrobky. Od ledna 2023 se tento zákaz rozšíří i na produkty na bázi zahřívaného tabáku, o další rok později se omezení bude vztahovat i na elektronické cigarety. Výjimka na venkovní reklamu se bude týkat jen vnějších ploch obchodů s tabákem. Již od ledna 2021 nebude smět být reklama na cigarety a tabákové výrobky v kinech před filmy, které jsou zaměřeny i pro diváky mladší 18 let.

Za další velký problém považuje Ludwigová rostoucí čas, které děti a mládež v Německu tráví u počítačů, tabletů a mobilů. Již během jarní karantény kvůli pandemii se podle zmocněnkyně uchylovala mládež o 70 procent častěji do digitálního světa a k sociálním sítím.

Stejně jako jiné evropské země se Německo potýká i s nelegálními drogami. V případě pervitinu, nazývaný v Německu crystal meth, bylo pašování v minulých letech nejvíce spojováno s Českou republikou, kde se látka ve velkém připravovala. S tím souviselo i největší rozšíření drogy v Sasku a Bavorsku, které s Českem sousedí, a poté v Česku blízkých regionech jako Durynsko, Sasko-Anhaltsko a Braniborsko s Berlínem.

"To se v posledním roce či dvou od základů změnilo. Nejvíce pervitinu, který byl v Německu zabaven, pocházelo z Nizozemska," uvádí zpráva. V roce 2019 skončilo v rukách německé policie přes 211 kilogramů pervitinu, o rok dříve to bylo 129 kilogramů. Podíl pervitinu vyrobeného v Česku a Nizozemsku zpráva zmocněnkyně neupřesňuje.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření Drogy zdraví Německo Česká republika Nizozemí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy