Německo se probudilo do zpřísněné karantény, konec lockdownu je v nedohlednu

Zavřená většina obchodů a prázdnější ulice. Do takového rána se dnes probudili nejen obyvatelé Berlína, ale celého Německa. V zemi totiž začala platit zpřísněná karanténa, protože omezení zavedená v listopadu nedokázala šíření koronavirové infekce zastavit. Karanténa, označovaná jako lockdown, tedy uzavření, je prozatím stanovena do 10. ledna. Málokdo ale věří, že v lednu čeká Německo rozsáhlejší uvolnění.

Nezvyklý klid byl dnes dopoledne před Braniborskou bránou v centru Berlína, kde je každý den živo i bez turistů. Před bránou postávala jen trojice mladých lidí, která se fotografovala. "Pracujeme na vánočním přání," vysvětlila. A dopoledne si zvolila k focení záměrně, protože zde přece jen bývá méně lidí než odpoledne, kdy se chodí na procházky.

U Braniborské brány, kde je vánoční stromek, si ještě v úterý lidé mohli dát svařené víno. Dnes kiosky, které běžně otevírají v devět ráno, zůstaly uzavřené. Součástí zpřísněných opatření je v Berlíně podobně jako jinde v Německu zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Cílem tohoto opatření je omezit shlukování lidí a předcházet frontám, které se na svařák či punč tvořily. Alkohol není možné na veřejnosti pít z lahví, skleniček nebo kelímků.

O kousek dál u budovy Reichstagu, která je sídlem Spolkového sněmu, se na odrážedle proháněl tříletý kluk. Jeho otec Patrick řekl ČTK, že karanténa neznamená, že musí být s dítětem doma. "To by ani nešlo, potřebuje pohyb. Ve školce chodili každý den ven, nyní je školka zavřená, tak je to na mně a ženě," vysvětlil. Dodal, že díky práci z domova může se synkem chodit ven, jak se to hodí.

Školy a školky jsou ode dneška v Německu plošně uzavřené a nárok na zaopatření dětí mají především ti rodiče, kteří vykonávají povolání nezbytná pro zajištění chodu státu a klíčových služeb. To se týká zejména zdravotníků, hasičů a policistů.

Zavřené dnes zůstaly i obchody neprodávající zboží denní potřeby. Lidé si tak v kamenných prodejnách v příštích týdnech nekoupí boty, oblečení nebo televizi. Mnozí obchodníci na dveřích zavřených obchodů zákazníky ale informují, že přijímají telefonické či internetové objednávky, zásilkové služby totiž stále fungují.

Zavřené dveře obchodu s nábytkem a bytovými doplňky u nádraží Friedrichstrasse dnes zaskočily postaršího zákazníka, který si přijel vyzvednout objednanou skříňku. Obchodník pro takové případy zanechal ve výloze telefonní číslo, na kterém je k dispozici. "Zavolám mu, nečekám, že budou problémy. Nedá se nic dělat," řekl ČTK.

Prázdnotou dnes dopoledne zely i nákupní galerie na hlavním nádraží, kde zůstaly otevřené jen drogerie, lékárna, potraviny a občerstvení. Zakoupit jídlo s sebou je nadále možné, zapovězená je ale konzumace na místě.

Jak dlouho bude karanténa v Německu platit, nikdo neví. Německý radiolog Frank Ulrich Montgomery, který je šéfem Světové lékařské asociace (WMA), se domnívá, že současná omezení bude nutné prodloužit. Modelové propočty podle něj totiž ukazují, že nynější tvrdá opatření dokážou počet nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní srazit na požadovanou hodnotu padesáti nejdříve na konci ledna. Nyní Německo podle Institutu Roberta Kocha hlásí takřka 180 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. Podle Montgomeryho je pravděpodobné, že nějaká forma omezení bude nezbytná nejméně do Velikonoc.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn pak hovoří o tom, že díky očekávané vakcinaci je možné doufat v postupný návrat k normálnímu životu od konce léta. Do té doby by chtěl, aby se v 83milionovém Německu nechalo dobrovolně očkovat na 60 procent obyvatel.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo Berlín

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy