Německý tisk doporučuje Evropě kvůli Rusku posílit armádu

Iluze, s kým má člověk v Kremlu co dočinění, už nemůže mít nikdo žádné. Evropa proto musí udělat více pro odstrašení, a to i jaderné. Napsal to v komentáři k dramatickému vývoji rusko-ukrajinské krize německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého ruský prezident Vladimir Putin uznáním separatistických oblastí za nezávislé republiky pohřbil minské mírové dohody.

Magazín Der Spiegel nazval Putinovy kroky s vyústěním ve vyslání vojsk na Donbas cestou v čase, kterou ale ruský prezident vzhledem k 21. století nazývá mírovou misí. Deník Süddeutsche Zeitung považuje postup USA za stále mírný, protože Washington prozatím nechce přibouchnout Rusku dveře k jednáním.

Putinovo jednání je podle FAZ novou verzí doktríny bývalého sovětského vládce Leonida Brežněva, podle které satelitní státy mají jen omezenou suverenitu. "Válka může začít v kteroukoli hodinu. Invazní armáda, kterou Kreml rozmístil kolem Ukrajiny, už nepotřebuje žádnou další přípravu k úderu," napsal deník.

"Propagandistickou přípravu (genocidu) převzal osobně ruský prezident za přítomnosti spolkového kancléře," odkázal FAZ na tiskovou konferenci Putina a německého kancléře Olafa Scholze, na které ruský prezident tvrdil, že situace na Donbasu je genocidou.

Putinova ochota hrozit válkou, aby Rusku rozšířil sféru vlivu, vede státy Severoatlantické aliance v blízkosti Ruska k volání po posilách NATO. "I neutrální země jako Švédsko a Finsko přemýšlejí o členství. A dokonce i němečtí sociální demokraté chtějí navýšit vojenský rozpočet," poznamenal FAZ.

Putin podle tohoto deníku hledá agresi. "Ani hrozba ekonomických sankcí ho nedokázala odradit od uznání separatistických regionů, což je předstupeň anexe. Až do rychlého uzavření smluv o přátelství bylo vše očividně připraveno se značným předstihem. Kdo si nyní může být jistý, zda se Kreml spokojí s touto kořistí?" uvedl list, který Evropany varuje, že nemohou navždy počítat s americkým jaderným deštníkem.

"Ukrajinci, kteří vyměnili své jaderné rakety za bezcenné bezpečnostní garance, nyní zažívají, co se může stát," napsal FAZ. Dodal, že NATO musí posílit úroveň svého vojenského odstrašení. "A k tomu patří, jak nám Putinova demonstrace jaderných raket všeho druhu připomněla, i odstrašení nukleárními zbraněmi," dodal.

Der Spiegel se v komentáře věnuje tomu, že Západ a Ukrajina budou muset zareagovat sankcemi, tedy prostředky 21. století, na Putinovo počínání, které vychází z hloubi 20. století. "To, že budou uvaleny, není pochyb," napsal magazín. Podle něj je pravděpodobné, že Rusko bude fakticky odříznuto od mezinárodních finančních trhů, což vojensky silnou, ale hospodářsky slabou zemi zasáhne. Před přílišnou důvěru v sankce ale Der Spiegel varuje.

"Ruské hospodářství je sice menší než italské, ale nízkým zadlužením a sázkou na devizy a suroviny je nejlépe chráněno," napsal magazín, podle kterého si Moskva se škodami dokáže poradit. Der Spiegel tak Evropské unii doporučuje podobně jako FAZ vzdát se tabu a hledat vhodnější prostředky z 20. století. "Evropa musí důrazněji přispět k odstrašující síle NATO," dodal magazín.

USA podle deníku Süddeutsche Zeitung zvažují, zda vyslání ruských vojsk do východoukrajinských oblastí pod kontrolou separatistů považovat za další invazi. Americký prezident Joe Biden totiž opakovaně varoval Moskvu, která v roce 2014 obsadila a anektovala ukrajinský autonomní poloostrov Krym, že za další invazi tvrdě zaplatí. Prozatím mírná reakce USA tak svědčí o víře v diplomacii. "USA nechtějí Putinovi zcela zabouchnout dveře k novým vyjednáváním," napsal deník. "To se ale může rychle změnit," dodal.

Süddeutsche Zeitung si rovněž povšiml toho, že Putin ve svém pondělním projevu, který deník označil za nezvykle emotivní, jen okrajově hovořil o Donbasu. "Je zarážející, jak málo Putin hovořil o samotném Donbasu a o tamní genocidě, o které si vymýšlel na tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem," napsal deník. "Jak daleko je Putin připraven zajít, je po projevu stále znepokojivě otevřené," dodal.

Související

Více souvisejících

Noviny / tisk Německo Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 51 minutami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností

Americký prezident Donald Trump v pátek podstoupil pravidelnou lékařskou prohlídku ve zdravotním středisku Walter Reed National Military Medical Center. Podle svých slov při testu kognitivních schopností odpověděl na všechno správně, informovala stanice ABC News. Výsledky mají být zveřejněny v neděli. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy