"Neomezený vládce nedemokratického Maďarska". Na Orbána se valí kritika z USA

NÁZOR - V Maďarsku probíhá protidemokratický převrat, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm podotýká, že autokraté vždy využívali mimořádných situací jako příležitosti ke koncentraci moci.

Výjimečný stav může trvat roky

Nemělo by být tedy překvapivé, že pandemii nového koronaviru využili vládci pevné ruky jako ruský prezident Vladimir Putin či někdejší vůdce thajské junty Prajutch Čan-Oča, konstatuje americký server. Za pozoruhodné považuje to, že k zatím nejotevřenějšímu a nejdalekosáhlejšímu politickému převratu během koronavirové pandemie došlo v Maďarsku.

V zemi, která je nominálně středoevropskou demokracií a členem NATO a EU, v pondělí parlament ovládaný pravicovou nacionalistickou stranou premiéra Viktora Orbána udělil tomuto politikovi pravomoc ignorovat platné zákony a vládnou pomocí dekretů, navíc na časově neomezenou dobu, upozorňuje Washington Post.

Maďarský parlament se vzdá své funkce a ačkoliv bude nadále fungovat nejvyšší soud, Orbán získal pravomoc měnit jeho procedury, konstatuje editorial. Podotýká, že až do konce nouzového stavu jsou pozastaveny volby, přičemž nouzový stav má trvat do "eliminace lidské pandemie" a "jejích škodlivých dopadů", což může trvat roky.

"Maďaři, kteří protestují proti tomuto uchopení moci, budou riskovat svou svobodu," varuje renomovaný deník. Vysvětluje, že každý, kdo bude označen za šiřitele "lživých zpráv", může být potrestán až pětiletým vězením.

Stejně tak mohou až na osm let skončit za mřížemi ti, kteří budou shledáni vinnými z maření snahy bojovat s epidemií, uvádí americký server. Podotýká, že provládní média ostatně již volají po obžalobě opozičních předáků za to, že hovoří - oprávněně - o nepřipravenosti maďarského zdravotnictví na současnou epidemii.

Orbán připomíná ty, proti kterým bojoval

Podobně jako jiné země světa má i Maďarsko důvod přijímat opatření proti koronaviru, přiznává washingtonský deník. Zdůrazňuje ovšem, že průběh epidemie v této desetimilionové zemi se ani zdaleka neblíží tomu, co zažívá Itálie, Španělsko či Spojené státy.

Ve středu celé Maďarsko hlásilo přes pět stovek nakažených, tedy stejně jako má například jen americká metropole, vyzdvihuje vlivný server. Dodává, že pohyb přes hranice je v Maďarsku omezený již od roku 2015, kdy parlament dal Orbánovi mimořádné pravomoci k reakci na uprchlickou vlnu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Orbán, který začal svou politickou kariéru bojem proti někdejšímu maďarskému komunistickému režimu, nyní připomíná své bývalé nepřátele," nebere si servítky Washington Post. Připomíná, že během uplynulé dekády Orbán zosnoval ukončení činnosti či převzetí téměř všech nezávislých médií, soudy obsadil sobě věrnými a změnil volební systém ve prospěch své strany.

Nyní se Orbán vypořádal s parlamentem a volbami na dobu, kterou uzná za vhodnou, shrnuje editorial. Naznačuje, že délka jeho osobní vlády se zřejmě nebude odvíjet tolik od vývoje koronaviru, ale od síly tlaku, který na něj vyvinou země EU a NATO.   

Jejich reakce je zatím ale slabá, upozorňuje prestižní deník. Připomíná, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý vyslovila proti rozsáhlým a časově neomezeným opatřením, aniž by Maďarsko jmenovala, zatímco administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, která loni odměnila Orbána pozváním do Bílého domu, zatím jeho převrat nikterak nekomentovala.

Proto washingtonský server oceňuje prohlášení předsedů zahraničních výborů obou komor amerického Kongresu, republikánského senátora Jamese Rische a demokratického kongresmana Eliota Engela, který se nechal slyšet, že Orbán si zajistil pozici "neomezeného vládce nedemokratického Maďarska".   

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán demokracie USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy