Nizozemsko a Dánsko jako další hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR), se potvrdila varianta koronaviru omikron. Nově dnes dva případy této varianty, kterou v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, ohlásilo také Dánsko. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

V pátek potvrdily testy covid-19 dohromady u 61 lidí, kteří dorazili na letiště Schiphol u Amsterodamu nejméně dvěma lety z JAR. Nedlouho poté nizozemská vláda zakázala veškerou leteckou dopravu z jižní Afriky.

Většina z pozitivně testovaných se musela přemístit do izolace v hotelu poblíž letiště, několika málo lidem bylo dovoleno, aby strávili karanténu za dodržování přísných podmínek doma. Další testy pak zkoumaly, zda jsou cestující nakaženi variantou omikron. Prokázala se u 13 z nich.

V izolaci jsou také dvě osoby, u nichž testy odhalily variantu omikron po příletu z JAR do Dánska. Dánské úřady nyní pátrají po lidech, kteří s nimi byli v blízkém kontaktu.

V Německu se nákaza variantou omikron potvrdila již v sobotu ve dvou případech u lidí, kteří přiletěli z JAR do Mnichova. Dnes se potvrdila tato varianta i u testovaného v Hesensku. Případ je podle ministra sociálních věcí této německé spolkové země Kaie Kloseho rovněž spojený s příletem z JAR.

Británie, která doposud registrovala dva případy omikronu, potvrdila dnes třetí případ související s cestováním na jih Afriky. Nakažený pobýval ve čtvrti Westminster v centru Londýna, nyní už v ale v Británii není. "Je velmi pravděpodobné, že v příštích dnech odhalíme další případy, jak jsme toho svědky i v jiných zemích světa," uvedl britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že Francie zatím žádný případ nákazy omikronem neodhalila, nová varianta ale už podle něj pravděpodobně v zemi koluje.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že Evropská unie potřebuje čas, aby mohla plně zhodnotit možné důsledky nové koronavirové varianty omikron. "Víme, že je to závod s časem... Vědci a výrobci potřebují dva až tři týdny, aby získali plnou představu o povaze mutací varianty omikron," podotkla von der Leyenová na dnešní tiskové konferenci v Litvě.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Mnoho zemí světa s jižní Afrikou omezilo nebo zrušilo letecké spojení. Například Izrael zakáže od dnešního večera na dva týdny vstup do země všem cizincům. Přílety linek ze zahraničí znemožní od pondělka na 14 dní také Maroko.

Omikron již v uplynulých dnech zaznamenaly mimo jiné Česko, Německo, Belgie nebo Itálie. První případy dnes vedle Nizozemska a Dánska ohlásila i Austrálie.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí dánsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy