Nizozemsko zahájilo právní kroky, které mohou Sýrii dovést před Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Chce totiž, aby se vláda prezidenta Bašára Asada zodpovídala z používání chemických zbraní a za porušování lidských práv. Parlamentu to dnes dopisem oznámil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Amsterodam se tak rozhodl kvůli neschopnosti Rady bezpečnosti OSN dohodnout se na postihu Damašku.
Sýrii Nizozemsko o svém záměru informovalo. ICJ je soudním orgánem OSN, řeší právní spory mezi státy a proti jeho rozhodnutí se nelze odvolat.
"Nizozemsko dnes oznamuje rozhodnutí pohnat Sýrii k odpovědnosti před mezinárodním zákonem za hrubé porušení lidských práv, zejména za mučení," stojí v Blokově dopise, z nějž citovala agentura Reuters. Ministr v dopise upozorňuje, že je Sýrie vázána dodržováním Úmluvy proti mučení, kterou Damašek ratifikoval v roce 2004.
"Asadův režim bez zaváhání tvrdě postupuje proti syrským občanům, používá chemické zbraně i mučení, bombarduje nemocnice. Obětem těchto závažných zločinů se musí dostat spravedlnosti. Směřujeme k tomu a chceme, aby se viníci za své činy odpovídali," uvádí Blok.
Nizozemsko se k tomuto kroku rozhodlo po několika pokusech Rady bezpečnosti OSN dohodnout se na tom, že Sýrie musí být za svůj postup postavena před Mezinárodní trestní soud (ICC). Rusko příslušné rezoluce zablokovalo. ICC stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Má celosvětovou působnost, ale na rozdíl od ICJ není institucí OSN. Oba soudy sídlí v Haagu.
Blok ve svém výčtu uvádí, že o zločinech Asadova režimu existuje mnoho důkazů. "Mnoho Syřanů bylo mučeno, zavražděno, vystaveno útokům jedovatými plyny - a zmizelo. Další při útěku ve snaze zachránit si život přišli o všechno," píše Blok.
Syrská válka začala protesty proti vládě v roce 2011. Údaje o obětech se liší - například Reuters píše, že o život přišlo na 200.000 lidí a že zhruba 100.000 se jich pohřešuje. Do okolních zemí uprchlo 5,5 milionu Syřanů, další jsou mimo své domovy na syrském území.
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvádí, že syrské úřady od roku 2011 pozatýkaly na 1,2 milionu lidí. Do června bylo zdokumentováno, že ve státních věznicích následkem mučení zemřelo 12.325 lidí. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.
Agentura AP uvádí, že Nizozemsko o svém kroku informovalo diplomatickou nótou syrské diplomaty v Ženevě. Nizozemsko v ní Sýrii připomnělo její závazky vyplývající z Úmluvy proti mučení, a vyzvalo Damašek, aby začal s Nizozemskem na toto téma jednat. Pokud země spor nevyřeší vyjednáváním, může nizozemská vláda navrhnout rozhodčí řízení a v případě, že se nedospěje k řešení ani tak, pak Nizozemsko případ předá mezinárodnímu soudu. Není ale upřesněno, jakému.
Krok Amsterodamu ocenila organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). "Roky jsou tisíce lidí v syrských věznicích systematicky vystavovány hladu, bití a vražednému mučení. Snaha opřít se při hledání spravedlnosti pro tyto lidi o Úmluvu proti mučení může vyústit v zahájení řízení u nejvyššího světového soudu," řekla právní poradkyně HRW Balkees Jarrahová.
Snahu prolomit beztrestnost syrského režimu projevilo také Německo. Jeden z tamních soudů zahájil proces, v němž je obžalován muž, který stál v čele věznice, kde bylo na začátku protiasadovských protestů podle obžaloby umučeno několik tisíc lidí.
Související
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země
Nizozemí , Sýrie , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 18 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 21 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 46 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek