Nové rozložení europarlamentu po brexitu: Jak se dotkne Čechů?

Komentář - Odchod Spojeného království z Evropské unie k 31. lednu 2020 nebude pro běžné britské či unijní občany do konce tohoto roku znamenat příliš mnoho změn, a to kvůli tzv. přechodnému období, které premiér Johnson odmítá prodloužit. Náhlou změnu však již pocítili britští politici a úředníci působící ve strukturách unijních institucí. Jejich mandáty totiž po brexitu automaticky zanikly. Jak se změnily počty politických představitelů v některých tělesech EU?

Spojené království, ačkoliv se mu k 31.lednu po více než třech a půl letech konečně podařilo vystoupit z Evropské unie, se i po brexitu bude ještě nějakou dobu řídit pravidly Bruselu. Důvodem je skutečnost, že do konce tohoto roku, nebo možná i déle, bude trvat tzv. přechodné období, během kterého budou mezi zástupci evropského bloku a Británie probíhat vyjednávání o podobě budoucího vztahu. Očekává se, že jednání budou komplikovaná a zdlouhavá, budou totiž muset pojmout širokou škálu oblastí. Nejproblematičtější jednání se očekává v případě negociací ohledně vzájemných obchodních vztahů.

Pro běžné občany Evropské unie či Británie se však v tuto chvíli nic zásadnějšího nemění. Na druhou stranu – pro britské úředníky doposud pracující v institucích EU ano. K poslednímu lednovému dni jim totiž zanikly mandáty. Řeč může být zejména o přímo volených zástupcích Velké Británie v Evropském parlamentu.

Evropský parlament, hlavní legislativní těleso EU, které sídlí v Bruselu a ve Štrasburku, do konce ledna 2020 čítal 751 europoslanců (včetně jeho předsedy, pozn. red.). Z tohoto počtu náleželo 73 poslaneckých mandátů zástupcům Spojeného království. Nyní, po odchodu Spojeného království z EU, klesl celkový počet europoslanců o 46, tedy na 705 přímo volených zástupců. Co se stalo se zbylými mandáty po britských poslancích?

Původních 73 mandátů po Velké Británii bylo přerozděleno těm členským státům, které byly v europarlamentu doposud podreprezentované. V tomto případě se jedná o přerozdělení celkem 27 křesel. Zbývajících 46 křesel bylo dáno do pomyslné „rezervy“ Evropského parlamentu pro případ, že by v nadcházejících letech došlo k rozšíření Evropské unie o nové státy. Zmíněných 27 křesel bylo rozděleno mezi 14 členských zemí. Tyto země nově získaly mezi jedním až pěti europoslaneckými mandáty.

Pět nových křesel v Evropském parlamentu náleží například Francii nebo Španělsku, tři křesla Nizozemsku a Itálii a dva europoslance navíc bude mít nyní i Irsko. Sousednímu Slovensku přibyde jeden poslanec na půdě EU, České republice žádný – stále tak máme v legislativním orgánu EU 21 zvolených zástupců. Je potřeba zdůraznit, že žádná členská země nepřišla na základě poklesu celkového počtu europoslanců o žádného ze svých zástupců.

Počet europoslanců je určován poměrným sestupným způsobem, tedy podle principu degresivní proporcionality. Jedná se o jakýsi kompromis mezi reprezentativním zastoupením v poměru k populaci a rovným zastoupením všech členských zemí. Menší státy, s menším počtem obyvatel, jsou totiž zvýhodněny na úkor států větších.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Brusel evropský parlament EU (Evropská unie) Štrasburk Velká Británie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

25. dubna 2025 21:39

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy