Evropská komise se znepokojením sleduje vývoj v Maďarsku, kde vláda získala v rámci nouzového stavu časově neohraničenou možnost řídit zemi pomocí dekretů. Ani koronavirová krize nemůže omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií, řekla ČTK místopředsedkyně EK Věra Jourová.
Komise monitoruje mimořádná opatření, které v rámci boji proti šíření nemoci COVID-19 zavádějí členské státy. Celkem 14 zemí podle EK spustilo kvůli pandemii nouzový stav a dalších pět jiné mimořádné režimy, pouze Maďarsko však nouzový stav nedoprovodilo jasným časovým ohraničením. V pondělí maďarský parlament schválil zákon výrazně posilující pravomoci vlády a umožňující poslat do vězení novináře.
This is why we will analyse the new Hungarian law as well as other Member States emergency laws and closely monitor its application. Cooperation, solidarity, civil responsibility and respect for fundamental rights – this is our common map to guide us through #coronavirus.
— Věra Jourová (@VeraJourova) April 1, 2020
"Máme obavy, že při aplikaci toho zákona bude kontrola (vlády) ze strany parlamentu a médií omezena," řekla Jourová, která má v komisi na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním principů demokracie a právního státu. Komise bude podle ní monitorovat výjimečné pravomoci vlád ve všech zemích, které je zavedly.
V maďarském případě je to sice stejně jako v ostatních formálně v pořádku, znepokojující je však nejen časová neohraničenost, ale i souvilost s řízením, které Brusel s Budapeští vede kvůli možnému nerespektování unijních hodnot, uvedla Jourová.
"Kontext schválení toho zákona je problematický... Obavy pramení z toho, že v Maďarsku byly problémy už před krizí," připomněla Jourová řízení, v němž se země zodpovídá z dřívějšího omezování činnosti univerzit, nevládních organizací či médií.
Opatření, které členské státy vzhledem k mimořádným okolnostem přijímají, by měla podle české členky unijní exekutivy být nezbytná, přiměřená a časově omezená, což je u většiny zemí bez problémů dodrženo.
Političtí vůdci některých unijních zemí naproti tomu v minulých dnech dali najevo nespokojenost s tím, jak v boji s pandemií funguje samotná EU. Kritická slova zazněla například od premiéra nejzasaženější Itálie, lídři Polska či Česka zase zpochybňovali, že Brusel v rámci nového krizového fondu posílá prostředky nad rámec národních obálek kohezní politiky, na které už státy měly nárok.
"Pokud máte peníze na vydláždění chodníku a začne vám téci do střechy, tak začnete opravovat střechu. My říkáme, použijte ty peníze na řešení nejpalčivějších problémů, nasměrujte je okamžitě tam, kam je potřeba," prohlásila Jourová o fondu s celkovým objemem 37 miliard eur (asi bilion korun). Ten umožní zemím ihned použít nevyčerpané peníze ze strukturálních fondů, z nichž by část musely vracet, na zdravotnictví či pomoc zasaženým odvětvím.
Navzdory zmíněným kritickým projevům vrcholných politiků a dřívějším rozmíškám mezi některými státy však podle ní EU začíná v posledních týdnech ukazovat, že si v náročné době dokáže pomoci vzájemnou solidaritou například při poskytování ochranných pomůcek či při repatriacích obyvatel. Zatímco fungování nemocnic či ochranná opatření jsou věcí členských států, Brusel bude podle Jourové hrát klíčovou roli při obnově ekonomik zasažených koronavirovou krizí.
"To podle mě ocení i premiéři, kteří se dnes dívají na EU skepticky, protože ekonomicky se z té krize členské státy nemohou dostávat samy. A tady může unie velice pomoci a pomáhat bude," přislíbila Jourová, podle níž už Brusel chystá "robustní investiční plán".
Související
Jourová skončí v hnutí ANO a pro tuto chvíli i v aktivní politice
EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová
Věra Jourová , Viktor Orbán , evropská komise , EU (Evropská unie) , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák