Označování zboží z židovských osad? Nizozemí se vzepřelo soudu EU

Nizozemský parlament schválil dokument, který by mohl vládě umožnit nedržet se rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie v otázce označování zboží pocházejícího z židovských osad. Soud minulý týden rozhodl, že na potravinách z osad, které se nacházejí na palestinském Západním břehu Jordánu, který Izrael obsadil v roce 1967, musí být uveden přesný údaj o původu. Označení, že pocházejí z Izraele, je nedostatečné.

Dokument, který nizozemští poslanci schválili v úterý poměrem 82:68 hlasům, doporučuje vládě, aby se nedržela soudního rozhodnutí do té doby, dokud nebudou tatáž pravidla zavedena v případě všech sporných území. Na to upozornilo izraelské ministerstvo zahraničí, podle nějž na světě existuje nejenom izraelsko-palestinský konflikt, ale 200 dalších územních sporů, ale soud se zabýval výhradně problémem zboží z židovských osad.

Návrh v nizozemském parlamentu podpořili poslanci z vládní koalice, avšak pro vládu není rozhodnutí závazné. Diplomatické zdroje, které oslovil izraelský server Ynet, soudí, že vládu zřejmě ovlivní velká podpora návrhu. Nejmenovaný izraelský diplomatický zdroj, jehož citoval izraelský list Hajom, doufá, že Nizozemsko budou následovat další evropské státy a zpochybní soudní rozhodnutí, které je pro členské země EU závazné.

Soud EU rozhodoval na podnět vinařství Pesagot ze stejnojmenné židovské osady. Francouzský soud v roce 2016 rozhodl, že víno tohoto podniku musí nést označení, že pochází z "izraelské osady", nikoli jenom z Izraele. Vinařství se kvůli rozhodnutí obrátilo na Soudní dvůr EU, i když se ho od toho izraelská vláda snažila odradit.

K označování zboží z osad totiž Evropská komise už v roce 2015 vydala výnos, v němž doporučila členským státům označovat původ zboží z osad přesně. Dosud se tím ale řídily jenom některé země. Izraelská vláda si byla vědoma, že se Soudní dvůr EU zřejmě přikloní k názoru komise a že pak bude označování v EU povinné.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o soudním rozhodnutí řekl, že je "neuvěřitelné", ministr zahraničí Israel Kac prohlásil, že bude pracovat s kolegy z EU, aby se předešlo uplatňování rozhodnutí. Palestinská samospráva se domnívá, že vymáhání přesného značení nestačí, ale že vstup výrobků z židovských osad na mezinárodní trh je třeba zakázat. To EU nemá v úmyslu.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Soudní dvůr EU Izrael EU (Evropská unie) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy