V německých parlamentních může hlasovat 60,4 milionu německých občanů, z nichž 2,8 milionu jsou mladí lidé, kteří mohou volit poprvé. Spolkové volby budou premiérou například pro Ginu Ostertagovou z Mohuče nebo Berlíňana Malteho Joostena, které dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová provázela prakticky celý jejich život.
I když sociální demokratka Ostertagová a konzervativec Joosten mají odlišné politické postoje, přinejmenším na důvěryhodném vystupování Merkelové se oba v rozhovorech pro ČTK shodli.
"Nemyslím si, že bych ji volila, zastává jiné hodnoty než já, ale je příjemná, působí soustředěně a její styl se mi líbí," odpovídá 19letá Ostertagová na otázku, zda by Merkelové a její konzervativní unii CDU/CSU dala hlas, pokud by se o kancléřský úřad ucházela ještě popáté. Merkelová ovšem po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech v čele Německa z politiky odchází.
Ostertagová, která v Berlíně studuje politologii a je členkou Mladých socialistů (Jusos), což je mládežnická organizace sociálních demokratů (SPD), vnímá odchod Merkelové se zvláštními pocity. "Nic jiného neznám. Byly mi tři roky, když byla zvolená, takže je to pro mě nezvyklá situace," říká.
S tím, že konec éry Merkelové je velkým životním zlomem, souhlasí i 18letý Joosten, který působí v Mladé unii (JU), mládežnické organizaci CDU/CSU. "Merkelová byla kotvou stability. Většina Němců se na ni spoléhala a ve společnosti měla pověst nezkorumpované političky," říká Joosten, který v Hamburku studuje práva. Konzervativce Armina Lascheta, který chce stranickou kolegyni Merkelovou nahradit, považuje za důstojného nástupce.
Joosten chválí především vystupování Merkelové v krizích, kdy se podle něj na kancléřku mohli Němci spolehnout. "Pro Německo nejen v Evropě, ale po celém světě získala uznání, učinila z Německa spolehlivého partnera," uvádí.
Podle Joostena je pověst německé spolehlivosti v ohrožení, protože kancléřský kandidát SPD Olaf Scholz nevylučuje sestavení vládní koalice se Zelenými a s postkomunistickou stranou Levice. Levice, kterou konzervativní CDU/CSU označuje za krajně levicovou, vznikla v roce 2007 sloučením hnutí odštěpeného od SPD a Strany demokratického socialismu (PDS). Tato strana byla právním nástupcem Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která byla do roku 1990 vládnoucí komunistickou stranou v Německé demokratické republice (NDR).
"Taková koalice by byla katastrofou," myslí si Joosten. Strana Levice mimo jiné vystupuje proti NATO, které považuje za relikt studené války. "Tato koalice by znamenala reálné ohrožení pro naši zemi, ohrozila by transatlantické vztahy," říká student práv s tím, že z úzkých vazeb na Spojené státy netěží jen Německo, ale například i Česká republika.
"Je těžké to nyní hodnotit," říká Ostertagová o možném vzniku takové levicové koalice. Připomenula, že Scholz spojenectví s Levicí nevyloučil, ale ani nepotvrdil, takže bude záviset na výsledku voleb a na povolebním vyjednávání. Poukázala také na to, že i v Levici je mnoho názorových proudů, které mají odlišné postoje, a to i v pokud jde o NATO. A Scholz zdůrazňuje, že příslušnost k Severoatlantické alianci odmítá zpochybňovat.
"Například v Berlíně vládne koalice SPD, Levice a Zelených, která funguje dobře, takže si myslím, že by to mohlo být možné," říká Ostertagová. "V Berlíně je vidět, že to není tak nebezpečné, jak si někteří myslí," uvádí studentka, podle které ale Levice musí ještě na vyrovnání se s minulostí pracovat. Za nejlepší řešení, které zatím podle průzkumů reálné není, považuje dvoučlennou koalici SPD se Zelenými. To by podle Ostertagové zaručilo, že nová vláda by se mohla plně soustředit nejen na klimatická, ale i sociální témata.
O tom, kdo Merkelovou po volbách v kancléřství vystřídá, Joosten ani Ostertagová nepochybují. "Jsem pevně přesvědčen, že nejpozději začátkem listopadu bude Laschet zvolen Spolkovým sněmem novým kancléřem," říká Joosten. I když je v průzkumech nejsilnější stranou SPD, Laschetovi věří. To, že umí vládnout i vítězit, ukázal podle něj v Severním Porýní-Vestfálsku. kde je premiérem a kde i přes nejdříve nepříznivé sondáže zemské volby v roce 2017 vyhrál. Ostertagová naopak věří, že kancléřem se stane Scholz. "Průzkumy nyní vypadají dobře," dodává.
Související
Fiala okomentoval úspěch AfD v německých volbách. Zmínil téma migrace
Volby v Německu: Lídr AfD v Durynsku Höcke označil drtivé vítězství za historické. Chce sestavovat vládu
Volby v Německu , Německo , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek