Policie v Německu zabránila sedmi teroristickým útokům, hrozbou je krajní pravice

Německé úřady od konce roku 2016 zabránily sedmi teroristickým útokům. V rozhovoru s listem Rheinische Post to řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Vyjádřil také přesvědčení, že teroristický útok na návštěvníky berlínského vánočního trhu z prosince 2016, který si vyžádal 12 mrtvých, by se dnes takovým způsobem neodehrál.

Bezpečnostní složky si z útoku nákladním autem, při kterém zemřela i jedna Češka, podle Müncha vzaly několik ponaučení. Postup úřadů při rozhodování o tom, zda budoucí tuniský atentátník Anis Amri může v Německu zůstat, nebyl důsledný, což by se dnes podle šéfa BKA nemohlo stát. Dalším problémem bylo, že se tehdy vyšetřování Amriho trestných činů vedlo odděleně v několika spolkových zemích.

Za třetí se podle Müncha změnil přístup bezpečnostních úřadů k osobám, které podle nich představují vážné nebezpečí. V roce 2016 mělo Německo indicie, že by Amri mohl připravovat útok střelnými zbraněmi, což se ale nepotvrdilo. Dnes by se úřady podle Müncha už nesoustředily tolik na toto konkrétní podezření, ale mnohem více na osobu podezřelého.

Od roku 2017 BKA využívá nový systém, který má pomoci mezi radikály najít ty skutečně nebezpečné. Na dříve používané osmistupňové škále, kde stupeň jedna znamenal největší riziko, byl Amri zařazen na stupeň pět, takže se předpokládalo, že útok z jeho strany není příliš pravděpodobný. Když se zpětně poznatky o Amrim zadaly do nového systému, označil ho za vysoce nebezpečného.

Münch v rozhovoru také uvedl, že nyní spolková republika registruje asi 680 muslimských extremistů, kteří mohou představovat nebezpečí.

Šéf BKA zároveň varoval před pravicovými radikály, kvůli nimž si už v minulém týdnu vyžádal personální posílení svého úřadu. Oznámil také důslednější boj proti nenávistným komentářům na internetu. Když výhrůžky pravicových extremistů vedou k tomu, že už komunální politici nechtějí kandidovat ve volbách nebo dobrovolníci ukončují svá angažmá, ohrožuje to podle něj demokracii.

Související

Více souvisejících

Německo teroristické útoky v Německu Islámský stát (IS) Anis Amri (terorista z Berlína) extremismus projevy nenávisti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy