Policie v Německu zabránila sedmi teroristickým útokům, hrozbou je krajní pravice

Německé úřady od konce roku 2016 zabránily sedmi teroristickým útokům. V rozhovoru s listem Rheinische Post to řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Vyjádřil také přesvědčení, že teroristický útok na návštěvníky berlínského vánočního trhu z prosince 2016, který si vyžádal 12 mrtvých, by se dnes takovým způsobem neodehrál.

Bezpečnostní složky si z útoku nákladním autem, při kterém zemřela i jedna Češka, podle Müncha vzaly několik ponaučení. Postup úřadů při rozhodování o tom, zda budoucí tuniský atentátník Anis Amri může v Německu zůstat, nebyl důsledný, což by se dnes podle šéfa BKA nemohlo stát. Dalším problémem bylo, že se tehdy vyšetřování Amriho trestných činů vedlo odděleně v několika spolkových zemích.

Za třetí se podle Müncha změnil přístup bezpečnostních úřadů k osobám, které podle nich představují vážné nebezpečí. V roce 2016 mělo Německo indicie, že by Amri mohl připravovat útok střelnými zbraněmi, což se ale nepotvrdilo. Dnes by se úřady podle Müncha už nesoustředily tolik na toto konkrétní podezření, ale mnohem více na osobu podezřelého.

Od roku 2017 BKA využívá nový systém, který má pomoci mezi radikály najít ty skutečně nebezpečné. Na dříve používané osmistupňové škále, kde stupeň jedna znamenal největší riziko, byl Amri zařazen na stupeň pět, takže se předpokládalo, že útok z jeho strany není příliš pravděpodobný. Když se zpětně poznatky o Amrim zadaly do nového systému, označil ho za vysoce nebezpečného.

Münch v rozhovoru také uvedl, že nyní spolková republika registruje asi 680 muslimských extremistů, kteří mohou představovat nebezpečí.

Šéf BKA zároveň varoval před pravicovými radikály, kvůli nimž si už v minulém týdnu vyžádal personální posílení svého úřadu. Oznámil také důslednější boj proti nenávistným komentářům na internetu. Když výhrůžky pravicových extremistů vedou k tomu, že už komunální politici nechtějí kandidovat ve volbách nebo dobrovolníci ukončují svá angažmá, ohrožuje to podle něj demokracii.

Související

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

Více souvisejících

Německo teroristické útoky v Německu Islámský stát (IS) Anis Amri (terorista z Berlína) extremismus projevy nenávisti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy