Polsko, Litva a Slovinsko podpoří Ukrajinu na její cestě k přijetí do EU

Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. Oba prezidenti při dnešní návštěvě Kyjeva vyzvali k přijetí důrazných sankcí proti Rusku.

Duda zdůraznil, že Polsko odsuzuje rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost dvou republik vyhlášených na východě Ukrajiny proruskými separatisty. Pro budoucí přijetí Ukrajiny do EU je také Slovinsko.

"S ohledem na značný pokrok v naplňování asociačních dohod, na vnitřní reformy i na současné bezpečnostní výzvy si Ukrajina zaslouží status kandidátské země na členství v EU," konstatuje prohlášení, které dnes polský a litevský prezident podepsali spolu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Prezidenti v prohlášení zároveň apelují na mezinárodní komunitu, aby pružně zavedla důrazné sankce proti Rusku. Postihy by podle nich měly zahrnovat i nově postavený plynovod Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Pro budoucí vstup Ukrajiny do EU se dnes vyslovil také slovinský premiér Janez Janša. V dopise adresovaném premiérům a prezidentům členských zemí evropského bloku před jejich čtvrtečním mimořádným summitem v Bruselu vyzval spolu s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckým k přijetí Ukrajiny do EU, a to do roku 2030. Protiruské sankce podle nich nejsou dostatečné, situace si žádá "rychlá a odvážná rozhodnutí". "Pokud se EU nerozšíří, udělá to někdo jiný," citovala z dopisu agentura APA.

Rusko tento týden formálně uznalo nezávislost dvou samozvaných lidových republik - Doněcké a Luhanské - na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň nařídil ruské armádě zahájit na jejich území "mírovou" misi. Ukrajina dnes v reakci na vývoj posledních dní povolala do armády zálohy a ukrajinský parlament vyhlásil výjimečný stav ve všech regionech kromě Luhanské a Doněcké oblasti, kde byl už dříve zaveden zvláštní režim.

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes definitivně schválili balík sankcí proti Rusku, na jehož obrysech se unijní státy dohodly v úterý. Na sankčním seznamu nově figurují dvě desítky vysoce postavených činitelů, včetně například ministra obrany Sergeje Šojgua. Postihy se týkají i více než tří stovek poslanců dolní komory ruského parlamentu, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

Polsko Litva Ukrajina EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy