Polsko se pře kvůli Istanbulské úmluvě, dokument posoudí ústavní soud

Polský ústavní soud bude na žádost premiéra Mateusze Morawieckého zjišťovat, zda je Istanbulská smlouva o prevenci a boji proti násilí na ženách v souladu s ústavou země. Tamní ministerstvo spravedlnosti prosazuje, aby Polsko od úmluvy odstoupilo.

"Rozhodl jsem se požádat ústavní soud, aby posoudil, zda je úmluva v souladu s polskou ústavou," uvedl dnes podle TVN24 Morawiecki na tiskové konferenci.

?Premier @MorawieckiM: Chcę zaprotestować przeciwko fałszywej tezie i manipulacjom, które imputują nam, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza przyzwolenie na przemoc. To oburzająca i niedopuszczalna manipulacja. pic.twitter.com/94ufZL3nq0

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 30, 2020

Istanbulská úmluva je termín, jímž se označuje Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra porušuje rodičovská práva a obsahuje ustanovení, s nimiž jeho úřad nesouhlasí.

Konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se od názoru ministra spravedlnosti, který k ní nepatří, distancovala. PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by v praxi znamenalo polský odchod od úmluvy.

Polsku za odstoupení hrozí finanční postih ze strany Evropské unie, jak upozornil ve středu poradce francouzského prezidenta pro evropské záležitosti Clément Beaune. Řekl, že pokud Polsko od úmluvy odstoupí, může mu EU "sáhnout prostřednictvím nových mechanismů v unijním rozpočtu do peněženky".

Polsko úmluvu podepsalo v roce 2012 a ratifikovalo o tři roky později. Česko patří mezi státy, které tento mezinárodněprávní akt stále neratifikovaly. Kontroverze dokument vyvolává i v jiných zemích - Slovenský parlament úmluvu odmítl letos v únoru, přičemž její kritici poukazovali na to, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl loni v květnu, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu "zhoubné genderové ideologie" a "nelegální migrace".

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Mateusz Morawiecki Polsko Maďarsko Viktor Orbán Clément Beaune

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy