Předsedkyně EK odsoudila špehování novinářů

Naprosto nepřijatelné je podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové špehování novinářů. Na návštěvě Prahy se tak vyjádřila k závěrům investigativní práce 17 médií, podle nichž vlády několika zemí, včetně Maďarska, tedy členské země EU, zneužily software izraelské společnosti NSO Group nazvaný Pegasus ke sledování reportérů a dalších lidí.

Von der Leyenová dodala, že je ještě nutné ověřit, zda k takovému špehování skutečně docházelo. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinění vůči své vládě odmítl.

Podle investigativní práce nevládní organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži byli s pomocí spywaru Pegasus sledováni novináři, politici, aktivisté za lidská práva nebo významní podnikatelé minimálně v deseti zemích včetně Maďarska. Na zjištěních se podílel také český server investigace.cz. Média plánují v následujících dnech zveřejnit identitu lidí, kteří byli sledováni. Jsou mezi nimi údajně i novináři velkých světových médií, jako je CNN, El País, The New York Times, Reuters, AFP, AP nebo Financial Times.

Von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie si zakládá na svobodě tisku a médií. Připomněla, že právě svoboda projevu patří k pilířům EU.

Šéf maďarské diplomacie Szijjártó podle zpravodajského portálu Telex.hu dnes na tiskové konferenci ve městě Komárom popřel, že kabinet premiéra Viktora Orbána takový software ke sledování novinářů a aktivistů využíval. Ředitel tajné služby IH, která ministerstvu zahraničí podléhá, podle ministra vyloučil, že jeho úřad s Pegasem pracoval. Dal také najevo ochotu poskytnout bezpečnostnímu výboru parlamentu v této věci informace.

Agentura DPA ovšem poznamenala, že IH je jen jednou z pěti maďarských tajných služeb. A podle serveru Telex.hu Szijjártó nechtěl říci, zda prostřednictvím Pegasu mohly lidi sledovat jiné orgány.

Maďarští opoziční zákonodárci podle tiskové agentury AP vyzvali k prošetření obvinění, že maďarská vláda programu zneužila ke sledování lidí. Předseda parlamentního výboru pro národní bezpečnost János Stummer (Hnutí za lepší Maďarsko, Jobbik) řekl, že popsané praktiky nejsou v právním státě přípustné. Upřesnil, že výbor se bude na věc ptát národních bezpečnostních a zpravodajských agentur.

Mezi uniklými daty o sledovaných lidech v Maďarsku jsou telefonní čísla nejméně deseti právníků, jednoho opozičního politika a nejméně pěti novinářů, stejně jako lidí, kteří mohli být sledováni oprávněně v rámci zájmů národní bezpečnosti a kriminálního vyšetřování, uvedl v neděli deník The Guardian. Spyware byl identifikován v telefonech dvou novinářů investigativního média Direkt 36. Jedním ze sledovaných maďarských reportérů byl podle zjištění Forbidden Stories Szabolcs Panyi, který má řadu kontaktů v diplomatických a bezpečnostních kruzích.

Panyi v reakci uvedl, že někteří představitelé Orbánovy vlády vnímají nezávislou žurnalistiku jako nebezpečí pro ně samotné. "Myslím, že je tu rozšířená paranoia a že v našich motivech a sítích hledají mnohem víc, než v nich ve skutečnosti je," citoval ho The Guardian.

Program Pegasus dokáže napadnout telefony s operačními systémy iOS nebo Android, u kterých umožní prohledat e-mailovou a SMS komunikaci, fotografie, nahrávat telefonní hovory nebo potají zapnout kameru a mikrofon. Společnost NSO, která program poskytuje, v prohlášení odmítla tvrzení o aktivitě svých klientů a označila je za lživá. Doplnila však, že prošetří veškerá tvrzení, která pokládá za věrohodná a která se týkají zneužití jejího softwaru.

Izraelský ministr zdravotnictví a lídr levicové strany Merec Nican Horovic podle agentury Reuters oznámil, že zahraniční prodej firmy NSO Group ve čtvrtek probere při osobním setkání s ministrem obrany Bennym Gancem, jehož resort udílí exportům firmy licenci.

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová novináři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy