Bratislava a její okolí se v komunistickém Československu staly vyhledávanou lokalitou pro lidi z tehdejšího socialistického bloku, kteří se pokoušeli přes přísně střeženou hranici dostat na Západ.
Badatel archivu slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) Peter Mikle ČTK řekl, že od poloviny 60. let tvořili cizinci těsnou většinu z celkového počtu lidí, jež se snažili překonat takzvanou železnou oponu na jejím slovensko-rakouském úseku.
"Bratislava byla jedním z mála velkých měst východního bloku, které leželo na trase železné opony, pokud nepočítáme východní Berlín, kde byla (bezpečnostní) opatření mnohem drastičtější," uvedl Mikle. ÚPN, ve kterém působí, na Slovensku zkoumá období nesvobody.
Podle informací z archivních dokumentů pohraniční stráž na Slovensku v letech 1951 až 1989 při pokusu překročit hranici zadržela kolem 9500 osob. Čtyři desítky lidí při snaze o zdolání "železné opony" na slovenském úseku hranice s Rakouskem přišly o život. Úspěšnost pokusů o útěk od 50. let klesala.
Badatel uvedl, že podle archivních dokumentů z druhé poloviny 60. let v Bratislavě nejčastěji pomoc místního obyvatelstva při plánování útěku přes státní hranici vyhledávali občané východního Německa. Opačně postupovali občané tehdejší Polské lidové republiky, kteří byli vyhodnoceni jako nejopatrnější narušitelé státní hranice. "Byli schopni tu hranici sledovat i několik dnů. Nekontaktovali se s nikým z místního obyvatelstva a vždy si přinesli zásobu jídla. Vyčkali na příhodnou chvíli a utekli," uvedl Mikle.
Do začátku 60. let se některé okrajové části nynější Bratislavy nacházely v pásmu, kam mohli vstupovat jen lidé, kteří tam bydleli nebo pracovali. "Posunutím tohoto zakázaného pásma způsobilo, že najednou mnohem větší počet lidí mohl přijít například na hrad Devín a pozorovat terén," řekl badatel.
Hrad Devín se nachází na okraji Bratislavy hned u hranic s Rakouskem a na soutoku řek Dunaj a Morava. "To bylo velké lákadlo oproti Berlínu, kde až do posledních dnů byla speciální technická opatření, zeď, kontrolní pásy," uvedl Mikle.
Také z Bratislavského hradu nebo z restaurace na pylonu jednoho z mostů přes Dunaj bylo možné sledovat hranici s Rakouskem, včetně různých bezpečnostních prvků, ke kterým patřily ploty, nástražná zařízení či betonové jehlany.
První impuls pro budování technických zábran u hranice s Rakouskem v Bratislavě a v jejím okolí přišel krátce po roce 1948. Opravdová "železná opona" v okolí slovenské metropole začala vznikat v 50. letech a dobudována byla v roce 1965. "Šlo o tři linie plotu vysokého od dvou do dvou a půl metru. V prostřední linii, která se od roku 1965 začala odstraňovat, bylo vysoké napětí," řekl badatel. Dodal, že součástí "železné opony" byly i miny. Mikle uvedl, že podle předběžných údajů z archivních dokumentů v rámci celé pohraniční stráže v Československu si zmíněná technická opatření na hranici vyžádala více obětí z řad pohraničníků než civilních osob. Větší část pohraničníků tvořili vojáci základní vojenské služby.
Taktika při pokusech o překročení hranic ze Slovenska do Rakouska se podle Mikleho postupně měnila. V 50. letech se například používaly gumové čluny, v 60. letech zase různé jiné dopravní prostředky. Později se lidé snažili přestřihnout plot a přeplavat řeku Moravu. V 80. letech nebyly výjimkou různé kuriózní pokusy, jako například přelet s pomocí rogala.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Slovensko , 17. listopad 1989 , 1989 , Komunismus
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek