Prosincovou konferenci o klimatu uspořádá Španělsko

Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) místo Chile uspořádá Španělsko. Oznámila to dnes Patricia Espinosová, generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), jejíž sekretariát sídlí v Bonnu. Akce se uskuteční v Madridu a to v plánovaném termínu, tedy od 2. do 13. prosince. Jihoamerická země pořadatelství vrcholné schůzky ve středu na poslední chvíli zrušila kvůli pokračujícím protivládním demonstracím v Chile.

"S radostí oznamujeme, že úřad COP souhlasil, že se COP25 uskuteční od 2. do 13. prosince v Madridu ve Španělsku," uvedla generální tajemnice Espinosová.

Chilský prezident Sebastián Piňera ve středu oznámil zrušení pořadatelství summitu kvůli nejsilnějším protivládním protestům za poslední tři desítky let. Chilané demonstrují kvůli růstu životních nákladů a dlouhodobé neochotě vlády řešit sociální nerovnost.

Agentura DPA upozornila, že nabídku španělského premiéra Pedra Sáncheze na uspořádání COP25 v Madridu, je třeba vnímat také v kontextu toho, že se příští neděli v zemi konají předčasné parlamentní volby. Socialista Sánchez tak chtěl podle agentury vyslat jasný signál, že jeho strana chce za lepší ochranu klimatu bojovat.

Jakou formu bude konference v Madridu mít, není zatím jasné. Na loňskou akci COP24 v polských Katovicích dorazilo 20.000 lidí.

Klimatická konference je oficiální schůzkou stran, které přijaly Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu. Koná se většinou každoročně, první byla v roce 1995. Tématem nadcházející schůzky je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se zavádění pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Klimatická dohoda má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, usiluje však o stanovení cíle na 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Současné nastavení by podle vědců mohlo vést k oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Změna místa konání summitu zkomplikovala plány švédské aktivistky Grety Thunbergové, která se v srpnu na jachtě přeplavila přes Atlantik z Evropy do Severní Ameriky. "Ukázalo se, že jsem cestovala přes půlku světa, ale špatným směrem," napsala dnes na twitteru šestnáctiletá Švédka. "Nyní musím najít způsob, jak se dostat v listopadu přes Atlantik... Pokud by mi mohl někdo pomoci s hledáním přepravy, byla bych mu vděčná," dodala.

Thunbergová vyjádřila zklamání, že se nepodívá do Latinské Ameriky. "Tohle ale samozřejmě není o mně, mých zážitcích nebo o tom, kam si přeji cestovat. Jsme uprostřed klimatického a ekologického stavu nouze," napsala na sociální síti.

V srpnu Švédka, která inspirovala ekologické hnutí mladých Fridays for Future (Pátky za budoucnost), přeplula Atlantský oceán a v New Yorku se následně zúčastnila pochodu za klima i klimatického summitu OSN. Také tím, že nevyužila k cestě do Spojených států letadlo, chtěla vyzvat k lepší ochraně klimatu.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Klimatické změny Ekologie Chile

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy