Protesty za Floyda po celé Evropě znepokojily experty. Spustí další vlnu epidemie?

I napříč Evropou probíhají protesty vyvolané smrtí George Floyda v USA. Aktivisté se snaží upozornit na případy policejního násilí a rasové nerovnosti, ale odborníci varují před virem SARS-CoV-2, který je stále velkou hrozbou.

„Nebezpečí pandemie nebylo odvráceno. S rasismem je třeba bojovat, ale nemusí se mu vyhnout smrt na koronavirus,“ řekl epidemiolog Karl Lauterbach z univerzity v Kolíně, který vyjádřil obavy nad nedodržováním odstupů. Jen v Berlíně vyšlo do ulic 15 000 lidí.

Deset tisíc lidí se protestů účastnilo i v Bruselu. Podle aktivistky Carrie Xin Hou dbali na bezpečnost a pečlivě zvážili, jestli se protestu mají se svým přítelem zúčastnit. Ale z důvodu oznámení belgické vlády minulý týden, že se budou otevírat bary a restaurace, usoudila, že se mohou protestovat bez obav.

„Pokud máme riskovat a jít mezi lidi, raději na protest než do baru,“ řekla aktivistka pro web POLITICO. Jiná aktivistka Paola Verhaertová přinesla na protest roušky a antibakteriální gely, aby je mohla rozdávat, ale podle jejích slov téměř všichni účastníci měli zakrytá ústa a prakticky nic od ní nepotřebovali. Dodala, že se protestující pokoušeli dodržovat odstup od cizích lidí a nikoho se nedotýkat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že demonstranti by měli udržovat vzdálenost minimálně 1 metr a dodržovat hygienická opatření, mýt si ruce a nosit zakrytá ústa. Podle virologa Menno de Jonga mohou ale roušky představovat falešné bezpečí, protože v případě, že je jedinec nakažený a křičí, může se vir šířit pomocí slin, které projdou přes roušku. Virolog však poznamenal, že velký protest za větrných podmínek a teplého počasí je lepší, než sto lidí v uzavřeném prostoru, jako je bar.

V Amsterdamu se organizátoři pokoušeli označit vzdálenost 1,5 metrů pro stovky lidí, ale nakonec se jich ukázaly tisíce a značení bylo neúčinné. De Jong také upozornil na fakt nemožnosti trasování kontaktů, pokud by se nákaza virem začala šířit na demonstracích. Jejich účinek se ukáže až během dvou týdnů, proto De Jong dodává, že je třeba být na pozoru.

Belgická vláda již vypracovává účinnou strategii pro trasování aktivistů. „Kdyby rasismus neexistoval, 10 000 lidí by Bruselu nemuselo připomínat, že jsme si všichni rovni a žádám aktivisty, aby přísně dodržovali karanténu po dobu 15 dnů a boj s rasismem nevzdávali,“ řekl Emmanuel André, mluvčí a předseda krizového centra v boji proti covid-19, pro POLITICO. Podle serveru si někteří aktivisté karanténu naordinovali sami ihned po skončení protestu anebo alespoň plánují snížit počet lidí, se kterými přijdou do styku, i když vláda zmírňuje ochranná opatření.

Související

Více souvisejících

Demonstrace George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Black lives matter Brusel WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy