Protesty za Floyda po celé Evropě znepokojily experty. Spustí další vlnu epidemie?

I napříč Evropou probíhají protesty vyvolané smrtí George Floyda v USA. Aktivisté se snaží upozornit na případy policejního násilí a rasové nerovnosti, ale odborníci varují před virem SARS-CoV-2, který je stále velkou hrozbou.

„Nebezpečí pandemie nebylo odvráceno. S rasismem je třeba bojovat, ale nemusí se mu vyhnout smrt na koronavirus,“ řekl epidemiolog Karl Lauterbach z univerzity v Kolíně, který vyjádřil obavy nad nedodržováním odstupů. Jen v Berlíně vyšlo do ulic 15 000 lidí.

Deset tisíc lidí se protestů účastnilo i v Bruselu. Podle aktivistky Carrie Xin Hou dbali na bezpečnost a pečlivě zvážili, jestli se protestu mají se svým přítelem zúčastnit. Ale z důvodu oznámení belgické vlády minulý týden, že se budou otevírat bary a restaurace, usoudila, že se mohou protestovat bez obav.

„Pokud máme riskovat a jít mezi lidi, raději na protest než do baru,“ řekla aktivistka pro web POLITICO. Jiná aktivistka Paola Verhaertová přinesla na protest roušky a antibakteriální gely, aby je mohla rozdávat, ale podle jejích slov téměř všichni účastníci měli zakrytá ústa a prakticky nic od ní nepotřebovali. Dodala, že se protestující pokoušeli dodržovat odstup od cizích lidí a nikoho se nedotýkat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že demonstranti by měli udržovat vzdálenost minimálně 1 metr a dodržovat hygienická opatření, mýt si ruce a nosit zakrytá ústa. Podle virologa Menno de Jonga mohou ale roušky představovat falešné bezpečí, protože v případě, že je jedinec nakažený a křičí, může se vir šířit pomocí slin, které projdou přes roušku. Virolog však poznamenal, že velký protest za větrných podmínek a teplého počasí je lepší, než sto lidí v uzavřeném prostoru, jako je bar.

V Amsterdamu se organizátoři pokoušeli označit vzdálenost 1,5 metrů pro stovky lidí, ale nakonec se jich ukázaly tisíce a značení bylo neúčinné. De Jong také upozornil na fakt nemožnosti trasování kontaktů, pokud by se nákaza virem začala šířit na demonstracích. Jejich účinek se ukáže až během dvou týdnů, proto De Jong dodává, že je třeba být na pozoru.

Belgická vláda již vypracovává účinnou strategii pro trasování aktivistů. „Kdyby rasismus neexistoval, 10 000 lidí by Bruselu nemuselo připomínat, že jsme si všichni rovni a žádám aktivisty, aby přísně dodržovali karanténu po dobu 15 dnů a boj s rasismem nevzdávali,“ řekl Emmanuel André, mluvčí a předseda krizového centra v boji proti covid-19, pro POLITICO. Podle serveru si někteří aktivisté karanténu naordinovali sami ihned po skončení protestu anebo alespoň plánují snížit počet lidí, se kterými přijdou do styku, i když vláda zmírňuje ochranná opatření.

Související

Více souvisejících

Demonstrace George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Black lives matter Brusel WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy